Az utóbbi napokban nagyon sokszor hangzott el a BUK rakétakomplexum neve a híradásokban. A jelenlegi ismeretek szerint egy „Buk-M1” légvédelmi rakétakomplexumból indított rakétával lőtték le a Malaysia Airlines Boeing-777 utasszállító repülőgépét. Cikkünkben nem arra keressük a választ, hogy hol állt a rakétakomplexum, hanem annak elemeit, működési elvét igyekszünk bemutatni Olvasóinknak.
A „Buk” (Bükk) komplexum képes azonosítani a légi célok különböző típusait; úgymint „repülőgép”, „helikopter” és „ballisztikus rakéta” akár a nemzeti hovatartozás meghatározásával.
A „Buk” komplexum, amelynek eleme a kilövőállás mellett egy vezetési pont valamint egy radar is, 25 km-es magasságig és 45 km-es távolságig képes a légi cél megsemmisítésére – 70 %-os valószínüséggel. Ezek az adatok a korszerüsített komplexumokra vonatkoznak, azonban a cél megsemmisítése nagyban függ a cél repülési magasságától és sebességétől.
A „Buk” légvédelmi rakétakomplexum elemei és azok rendeltetése
Fontosabb harcászat-technikai adatai
Sorozatgyártás kezdete1979
Megsemmisítési hatótávolság, km≈ 3,5 – 45
Megsemmisítési hatómagasság, km0,015 – 25
A megsemmisítendő cél maximális sebessége m/s1200
A komplexum elemei
9SZ470
9SZ189A310
9A39Mozgó vezetési pont (PKP)
„Kupol” felderítő és célmegjelölő lokátor„Buk” önjáró indító állás (SzOU)
Indító-töltő állás
Feladata a légvédelmi rakétakomplexum automatizált vezetése harci körülmények között, valamint a rendszer kezelőszemélyzete munkájának biztosítása
Feladata a légi célok azonosítása, valamint légihelyzet információ biztosítása. Indikátor távolság – 160 km.Elfogja és követi a célt, megvalósítja a rakétaindítást. Önállóan is alkalmazható, ebben az esetben azonban a célok megsemmisítésének esélye csökken.
A rakéták szállítására és tárolására alkalmazzák, azonban rakéták indítására is alkalmas. Ebben az esetben azonban csak a komplexum részeként, a mozgó vezetési pont irányításával lehet célra vezetni.A komplexum müködése
1. A „Kupol” felderítő és célmegjelölő lokátor felderíti a célt, azonosítja a nemzeti hovatartozást, és továbbítja az információt a vezetési pontra. A PKP fogadja és feldolgozza az adatokat, kiválasztja és elosztja a célokat az indító állások között.
2. Az indítóállás megkezdi a cél követését, kidolgozza a repülési feladatot a rakéta számára, majd az indító állást a cél és a rakéta számított találkozási pontjának irányába forgatja.
3. A SzOU végrehajtja a rakétaindítást, kidolgozza a korrekciós parancsokat, majd továbbítja azokat a rakéta számára.