Az Amerikai Egyesült Államok haditengerészete várhatóan 2016-ban számos újabb tesztsorozatot fog végrehajtani annak érdekében, hogy hajóit a létező leghatékonyabb védelmi rendszerekkel lássa el.
A folyamat következő lépéseként a General Atomics által létrehozott, Blitzer névre keresztelt elektromágneses fegyver a USNS Millinocket elnevezésü, nagysebességü szállító katamarán fedélzetén fog kihajózni, hogy utána a vízfelszínen mérjék fel pusztító képességeit.
A Blitzer, illetve a hozzá hasonló fejlesztések rendkívül széles spektrumú felhasználási lehetőségekkel kecsegtetnek. Egyaránt alkalmasak lehetnek integrált rakéta- és légvédelmi feladatok ellátására, felszíni tüztámogatás nyújtására, illetve haditengerészeti célokra. A kutatás a fegyver hatalmas energiaszükségletének kielégítésére és a különböző típusú, irányított lövedékekkel való kísérletezésre is kiterjed. A General Atomics a fix telepítésü berendezés mellett szállítható változatot is tervez.
A fegyver sokoldalúságát rendkívül sajátos tulajdonságai biztosítják. A mágneses tér akár a hangsebesség tízszeresére is képes a lövedéket felgyorsítani. Ez ráadásul a másodperc töredéke alatt történik, a torkolati sebesség gyakorlatilag a maximális sebességgel egyenlő. Ezzel kritikus mennyiségü időt lehet „megtakarítani” például a légvédelmi rakétákhoz képest, amelyek fokozatosan gyorsulnak fel az indítást követően.
Az ilyen típusú fegyvereknél nincs szükség hajtóanyag tárolására sem a fedélzeten. A tesztelés alatt álló lövedéktípusok ráadásul csupán mozgási energiájuk átadása által, közvetlen találat következtében semmisítik meg a célt. Ez utóbbi két tényező nagyban csökkenti lövedék tömegét, ezért abból többet lehet egyszerre szállítani, tárolni. Az elektromágneses fegyverek költséghatékony megoldást nyújtanak más precíziós fegyverekkel szemben úgy, hogy eközben a képességeikben sem maradnak el azoktól.
A General Atomics fejlesztése tehát merőben más perspektívába helyezi többek között a légvédelem lehetőségeit is. A hatalmas sebesség által biztosított gyors megsemmisítés és a precíziós képességek mellett a fegyver relatív költséghatékonysága képes megfelelő választ adni a napjainkban felmerülő légi fenyegetésekre. A növekvő kihívások pedig bőven elegendő okot szolgáltatnak arra, hogy az ilyen jövőbe mutató törekvéseket kiemelt figyelemmel kísérjük.