2024. 07. 27. szombat
Liliána, Olga
: 392 Ft   : 361 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Német-lengyel-francia együttműködés

Art of WAR  |  2015. 05. 28., 14:53

Németország két közös harcjármű-fejlesztési programot is indít NATO-szövetséges szomszédaival összefogva. A lépés nehezen lenne elválasztható az orosz hadsereg egyre látványosabb fejlesztésével és a feszült kelet-európai biztonságpolitikai helyzettel.

Bár néhány éve még népszerü volt az az elképzelés, hogy a harckocsik korszakának vége, a valóság erre látványosan rácáfolt. Németország és Franciaország a legsikeresebb európai harckocsi, a Leopard-család harmadik generációs tagjának közös fejlesztéséről tárgyal. Az 1979 óta hadrendben álló, számos országban rendszeresített Leopard 2 a folyamatos továbbfejlesztések ellenére váltótípusra vár. Bár a legújabb, 2010-ben bemutatott Leopard 2A7+ a világ harckocsijainak élvonalába emeli a német hadiipar büszkeségét, de az orosz T-14 Armata látványos felbukkanása csak megerősítette a politikai vezetés szándékát: új német harckocsi szükséges.

A hidegháború idején, az 1980-as évek első felében több mint 2000 német Leopard 2-es várta még a Varsói Szerződés haderejének támadását. Mára ez a mennyiség 240 harckocsira apadt, köszönhetően a Bundeswehr 1990 utáni, folyamatos leépítésének. A még hadrendben álló, modernizált A6-sok is elérik tervezett élettartamuk végét 2030-ra, így a csere elodázhatatlan. Még úgy is, hogy nemrég bejelentették: 103 darab, korábban a hadrendből kivont és letárolt Leopard 2A4-et aktiválnak és 2017-től modernizálva ismét használni fognak. Az új cél a 328 aktív állományban lévő, a Krauss-Maffei Wegmann segítségével egységesre modernizált Leopard 2-es. Kérdés, ez az A6-os, az újabb A7-es vagy egy még frissebb változatot jelent majd. A német védelmi minisztérium május 22-én nyilvánosságra került tervei szerint Lepoard 3 fejlesztési munkálatainak első lépcsője 2018ig tart, melynek során az elképzelések és a technológiai lehetőségek kidolgozása történik meg, a német vállalatok bevonásával.

A Leopard 2 gyártója, a Krauss-Maffei Wegmann hamarosan összeolvad a francia Nexter Systems hadiipari óriással. A két, nagy tapasztalatokkal rendelkező cég pedig nagy esélyekkel indul a Leopard 3-as fejlesztési és gyártási tenderén, főleg úgy, hogy komoly vetélytársa Európán belül nem akad. Lengyelország pedig egy 6x6-os kerékképletü, gumikerekes, úszóképes páncélozott csapatszállító jármü fejlesztésén dolgozhat együtt majd Németországgal. A lengyel Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) és az OBRUM a német Rheinmetall-Man Military Vehicles vállalattal írt alá szerződést az új, közös program elindításáról. A szerződés a tervezési, fejlesztési munkálatok mellett a prototípusok megépítéséről is szól. A leendő jármü tömege kisebb lesz 20 tonnánál, és legalább 3500 kilogrammnyi hasznos terhelést kell tudnia magával cipelnie.

A jármü tervezésénél felhasználják a 2001 óta az aszimmetrikus hadviselés területén összegyült lengyel és német tapasztalatokat, így a bent ülők védelmének maximalizálása lesz a tervezők legfontosabb feladata. A lengyelek szeme előtt a mára már teljesen elavult szovjet BRDM-2 váltótípusa lebeg, mely a hazai LOTR-program (Lekki Opancerzony Transporter Rozpoznania – Könnyü, felderítésre is alkalmas páncélozott szállítójármü) célja is. Lengyel részről a Rosomak, míg német oldalról a Boxer tapasztalataira támaszkodhatnak majd a mérnökök. A leendő gumikerekes csapatszállítót és felderítő jármüvet Lengyelországon belül gyártják majd. A tervek szerint a jármü bázisán számos feladatra alkalmas (parancsnoki, müszaki, sebesültmentő, aknavető-hordozó, páncéltörő stb.) változatot is kialakítanak. A jármü exportjogával mind a PGZ, mind a Rheinmetall rendelkezik majd.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.

  NÉPSZERŰ HÍREK