Nincs a földön olyan, a fegyverekhez egy kicsit is értő személy, aki ne hallott volna az AK-47 gépkarabélyról. Láthattuk a vietnami háborúról szóló filmekben, amikor néhány amerikai katona eldobta a saját rendszeresített fegyverét, azért, hogy a zsákmányolt AK-val harcolhasson, de a mi honvédségünkben is Kalasnyikov típusú fegyver volt és van rendszerben. Sokan sokféleképpen írtak erről a fegyverről; most egy kicsit felelevenítjük, amit tudni érdemes róla.
Az AK-47 gépkarabély a katonák egyéni lőfegyvere. Az ellenség élőerejének megsemmisítésére szolgál. Orosz elnevezése Автомат Калашникова образца 1947 года, ebből az AK betüösszetétel jelentése: Automata Kalasnyikov, a 47 pedig 1947-et, a megjelenés évét jelenti.
Az AK-47
A kifejlesztés kezdetéről a történet úgy szól, hogy Mikhail Timofejevics Kalasnyikov őrmester a II. világháborúban, egy sérülést követően kórházba került, és többféle kézifegyver terveit vetette papírra. 1944-ben már az IZHMASH gyárban egy félautomata karabély gyártását kezdik el, amiből aztán 1947-re kialakul az AK-47-es gépkarabély. Ezután ezt a fegyvertípust sokféleképpen továbbfejlesztik, és hadrendjükbe átveszik főleg a szocialista blokkhoz tartozó országok.
Kalasnyikov valamikor az 1940-es években
...és idősebb korban, napjainkban
A fegyver egyes- és sorozatlövés leadására alkalmas. A leghatásosabb tüz kiváltását rövid sorozatokkal lehet elérni. Emellett természetesen egyeslövést és hosszú sorozatokat is le lehet adni vele. A hosszú sorozatnak nincs sok értelme, mert elmozdul a fegyver csöve, és a lövedékek nem oda csapódnak be, ahova céloztunk. Látványos és vagány, de hasztalan lőszerpocsékolás. Az egyes- és sorozatlövés váltására egy tüzváltókar szolgál, melyet a fegyver jobb oldalán helyeztek el.
A FEGYVER FŐ RÉSZEI (a kép alapján)
1) zárkeret a gázdugattyúrúddal;
2) zár;
3) helyretoló szerkezet;
4) tisztítóvessző;
5) tokfedél;
6) gázdugattyú-vezető;
7) cső a tokkal, az irányzószerkezettel, a mellső ággyal a hátsó markolattal és a tusával.
A FEGYVER RÉSZLEGES SZÉTSZERELÉSE (AKM)
Az AKM gépkarabély még egyben
A tár kivétele. Utána a töltetlenség ellenőrzése
A tisztítóvessző kivétele
A tokfedélrögzítő gomb megnyomása után (fent) a tokfedél levétele (lent)
A helyretoló szerkezet kiszerelése
A gázdugattyúrúd a zárkerettel alkatrész kiszerelése (zárral együtt)
A zár kiszerelése a zárkeretből
A gázdugattyú-vezető leszerelése (alul, felül)
Az összeszerelés fordított sorrendben történik!
A GÉPKARABÉLY MÜKÖDÉSE
A gépkarabély automata müködése a cső gázátömlő furatán átáramló lőporgázok gázdugattyúra kifejtett hatásán alapszik.Lövéskor a lövedék után áramló lőporgáz a csövön lévő gázátömlő furaton keresztül a gázdugattyú-vezető csőbe áramlik, és nyomást gyakorol a gázdugattyú mellső részére, ami hátralöki a gázdugattyút a zárkerettel és a zárral együtt. A zár hátrasiklása közben kireteszeli a csőfuratot, kihúzza a hüvelyt a töltényürből, majd kiveti. A zárkeret összenyomja a helyretoló rugót, és felhúzza a kakast. A helyretoló rugó a hátsó helyzetből mellső helyzetbe löki vissza a zárkeretet a zárral együtt. Előrehaladáskor a zár a soron következő töltényt a töltényürbe löki. A zár mellső helyzetben reteszeli a csőfuratot (forogva), és a kakas ráüt a zárban elhelyezett ütőszeg végére. Az ütőszeg másik vége, a gyuszeg pedig a töltény csappantyújára csap, és kiváltódik a lövés.
TECHNIKAI ADATOK
Ürméret: 7,62 mmA fegyver hossza: 870 mmA cső hossza: 415 mmTár tölténybefogadó képessége: 30 db Irányzott lőtávolság (max.): 800 m Súlya/üres tárral: 4,3 kgSúlya/teli tárral: 4,876 kg Elméleti tüzgyorsaság: 600 lövés/percA lövedék kezdősebessége: 710 m/sA lövedék ölőhatása: 1500 m-igHatásos lőtávolság: 400 m-igVáltozatai: AK-47, AKSZ, AKM, AKMSZ, RPK, AK-74, AK-101, AK-102, AK-103, AK-107, AK-108
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |