70 évvel ezelőtt hunyt el Frommer Rudolf magyar gépészmérnök, feltaláló. Talán kevesen tudják, hogy nevéhez olyan maroklőfegyverek fűződnek, melyek világszerte ismertek voltak, egyes országokban hadipisztolyként is rendszeresítették őket. A találmányok alapjául szolgáltak több európai maroklőfegyvernek. Olyan forradalmi újításokat tartalmaztak, melyeket abban az időben még kevesen ismertek és használtak.
Frommer Rudolf 1868. augusztus 4-én született Budapesten. Középiskolai tanulmányait is itt folytatta. Ekkor még nem tervezte, hogy életét mérnökként folytassa tovább, hiszen a középiskola befejeztével elvégezte a Kereskedelmi Akadémiát. Először a tőzsdére került, majd a Hitelbank tisztviselője lett. Szabadidejében belföldi és külföldi lapok számára egyaránt szépirodalmi és szakcikkeket írt. A tőzsdei munka után 1986-tól a Fegyver- és Gépgyár Rt. munkatársa lett. A gyárban ekkor kezdték el gyártani a „88/90 M Mannlicher” puskát, melyhez nem rendelkeztek megfelelő anyagi háttérrel. Javaslatára a cég pénzügyi finanszírozása a Magyar Általános Hitelbankhoz került. Ennek köszönhetően 1898-tól a gyár cégjegyzője lett. Munkája során bővítette a cég profilját, ezzel megfelelő anyagi hátteret teremtve. Ebben az időben kezdett el maga is fegyvertervezéssel foglalkozni. Annak ellenére, hogy gépészmérnöki végzettséggel nem rendelkezett, több szabadalmat jelentett be, az elsőt 1900-ban, majd az elkövetkező 30 évben több mint százat. Találmányainak jelentőségét jelzi, hogy több mint húsz országban voltak szabadalmi védettség alatt. Első szabadalma: „Önmüködően felhúzható és töltő, valamint biztonsági szerkezet lőfegyverek számára” - ez képezte az alapját a hadsereg számára gyártott Frommer pisztolyoknak. Miután 1904-ben kereskedelmi igazgatónak választották, nekilátott a pisztolygyártó részleg kialakításához, melyben 1909-ben megkezdődött a gyártás. Az 1907 M Roth pisztoly gyártásában elért sikerei eredményeként, 1914-ben Ferenc József a gyár igazgatójának nevezte ki. A kinevezés mellett nemesi címet is kapott. Egészen nyugdíjazásáig volt a gyár igazgatója.Annak ellenére, hogy sohasem szerzett mérnöki diplomát, a Mérnöki Kamara, eredményeinek elismeréséért gépészmérnöki címet adományozott neki. A gyár éléről 1935. november 1-jén ment nyugdíjba, és 1936. szeptember 1-jén halt meg.
Frommer Rudolf
A FROMMER PISZTOLYCSALÁD
Frommer 1901 (1910) pisztoly
Már az első Frommer fegyver felkeltette az európai piac érdeklődését
Ezt a fegyvert a csendőrség és a határrendőrség egyaránt rendszerbe állította. Mereven reteszelt, hosszú csővisszafutású volt. Reteszelése zárószemölccsel történt. Markolatbiztosítóval látták el. Súlya kisebb volt, mint a hasonló merev reteszelésü pisztolyoké. Megbízhatósága ellenére a külföldi értékesítése megfeneklett, mert a fegyverhez rendszeresített speciális lőszert más országokban nem gyártották. Ennek kiküszöbölésére született meg 1911-ben a Frommer–Stop pisztoly, amely már a nemzetközileg is elfogadott 7,65 és 9 mm-es rövid Browning-lőszerrel müködött.
Frommer–Stop pisztoly
A Frommer–Stop a kor legmodernebb fegyverei közé tartozott
Müködési elvében nem következett be változás, azonban szerkezetét új köntösbe öltöztették. Merev reteszelése folytán a gyári Browning-tölténynél erősebb töltényekkel is kifogástalanul müködött, és kezdősebessége is nagyobb volt. A Frommer–Stop pisztolyt már nagy mennyiségben gyártották, és az első világháborúban a bolgár, valamint a török szövetségesek számára is szállították. A háború befejeztével minden magyar fegyveres szerv a 7,65 mm-es változatot használta.
Frommer–Baby pisztoly
A Baby a Stop kicsinyített változata
Ez a fegyver kimondottan polgári használatra tervezett zsebpisztoly. Szerkezeti elemei azonosak a Frommer–Stoppéival, de csöve rövidebb, és a tár befogadóképessége kisebb. Ürmérete 7,65 és 9 mm-es, szintén a rövid Browning-tölténnyel müködik. Frommer–Liliput pisztoly
A Liliput önvédelmi fegyverként, többféle kivitelben került piacra
Az úgynevezett „mellényzsebpisztolyt” 1922-ben tervezte Frommer. A 6,35 mm-es pisztoly minden addigi elődjénél korszerübbnek bizonyult. Kakasos, súlyzáras, markolatbiztosításos kialakítást kapott. Gyártották nikkelezve, gyöngyház markolattal, úgynevezett luxuskivitelben, és rozsdamentes acélból, amit „Tropical Modellnek” neveztek.
1929 mintájú hadipisztoly
A hadipisztoly vonásai megtalálhatók a FÉG által gyártott fegyvereknél
Ez az egyszerü súlyzáras fegyver teljesen a Frommer–Liliput mintájára készült. A 9 mm-es rövid Browning-töltényt rendszeresítették hozzá. Szerkezete egyszerübb, mint a Frommer–Stopé, és müködése megbízhatóbb. Ölőhatása erősebb, mint a 7,65 mm-es változaté. Kortársaival szembeni előnyét növelte, hogy cserealkatrészek felhasználásával (cső és tár) a .22 cal Longrifle-tölténnyel is müködött. Így a kiképzést és a gyakorlást olcsóbbá tette.