Az orosz és az amerikai gépkarabélyok versengése mellett kevés szó esik a világ más fegyvergyárai által kifejlesztett típusokról. Nem sok információval rendelkezünk többek között az osztrák Steyr Művekben kifejlesztett és gyártott gépkarabélycsaládról, annak ellenére, hogy népszerűsége felveszi a versenyt riválisaival olyannyira, hogy egyes vélekedések szerint egyenesen a Csillagok háborújából lépett ki.
Az AUG gyártása 1978-ban kezdődött meg. Több elemében forradalmian új volt. Rendhagyónak nevezhető a müanyagok széles körü alkalmazása. A cső a töltényürrel, a helyretoló rugó, a tárrugó, a zárszerkezet, valamint az elsütőszerkezet kivételével minden alkatrésze müanyagból vagy présöntött könnyüfémből készült. A 30 lőszer befogadására alkalmas müanyag tár a tusában helyezkedik el, ezzel lényegesen rövidebb, mint kortársai.
A tusában elhelyezett adogatószerkezet csökkentette a fegyver méretét
Összehasonlításképpen megemlítendő, hogy az AUG teljes hossza 790 mm, míg az M16A1 990 mm, ennek ellenére a csőhosszuk teljes mértékben megegyezik, mindkettőé 508 mm. A tár érdekessége, hogy átlátszó müanyagból készült, így a lőszerfogyás figyelemmel kísérhető. Az irányzószerkezet sem nevezhető hagyományosnak, hiszen az alaptípus is optikai irányzékkal van felszerelve, melynek szálkeresztjét normál (300 m) harci távolságra kalibrálták.
Az A3-at már komolyabb optikai irányzékkal szerelték fel
Az A2-t nyílt irányzékkal is gyártották
Az optikai irányzékkal a lövő által elkövethető hibákat csökkentették minimálisra. Ezenkívül még éjszakai és pontosabb, lézeres optikai irányzékkal is felszerelhető. A fegyver egyes- és sorozatlövés leadására egyaránt alkalmas. Az egyeslövésről sorozatlövésre váltás úgy történik, hogy egyeslövést követően az elsütőbillentyüt elhúzva kell tartani, majd 2-3 másodperc elteltével a fegyver sorozatot lő. A billentyü elengedése, majd újbóli elhúzása egyeslövést eredményez. A második világháború, illetve a vietnami háború vezetett ehhez a megoldáshoz, ugyanis megfigyelték, hogy harci körülmények között a katonák sorozatra állították a fegyverüket, és célzás nélkül „elszórták” a lőszert. A csak egyeslövés leadására alkalmas fegyverrel felszerelt katonák azonban igyekeztek a kis tüzerejü fegyverüket hatékonyan használni, törekedtek célzott lövések leadására. A két-három másodperces szünet több, mint ha újabb egyeslövést adnak le. A 5,65 mm-es gépkarabély csőcserével mesterlövészpuskává alakítható, de akár könnyü géppuskaként is alkalmazható. A szétszerelése gyors és egyszerü, a karbantartást elősegíti, hogy a cső belseje krómozott. A moduláris elemek miatt a javítás gyorsan elvégezhető az egyes elemek kicserélésével.
Egy mesterlövészfegyverré alakított Steyr
A három generációban készült fegyverből több ország is vásárolt, többek között Írország, Omán, Szaúd-Arábia, Marokkó. Ausztrália és Új-Zéland 1988-tól átvette a modell gyártását, és Malajzia is licenc alapján készíti.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |