2023. 09. 21. csütörtök
Máté, Mirella
: 384 Ft   : 359 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A jövőben hajók ellen is alkalmazható a Raytheon SM-6 légvédelmi rakétája

Art of WAR  |  2016. 03. 22., 12:27

Az SM-6 (Standard Missile-6) rakéta alkalmas vízfelszíni célok megsemmisítésére.

Az SM-6 (Standard Missile-6) rakéta alkalmas vízfelszíni célok megsemmisítésére – jelentette be a gyártó Raytheon hadiipari vállalat azután, hogy Ashton Carter, az USA védelmi minisztere közölte: az amerikai haditengerészet légvédelmi rakétáit fel kell ruházni ilyen képességgel is.

A Massachusetts állami székhelyű rakéta gyártó vállalat nyilatkozata szerint a USS John Paul Jones romboló fedélzetéről indított SM-6 rakéta egy Hawaii-n végrehajtott teszt során eltalálta és elsüllyesztette a hadrendből 2013-ban kivont USS Reuben James fregattot.

A haditengerészet felszíni célok elleni képessége fejlesztésének – melyet a Harpoon rakéták elavulttá válása, valamint a növekvő orosz és kínai fenyegetés indokol – elhúzódása kapcsán megfogalmazott kritikákra reflektálva Carter a kongresszus költségvetési tárgyalásán bejelentette, hogy a Pentagon lépéseket tett a haderőnem ütőképességének fejlesztésére. Megerősítette, hogy az SM-6 rakéta képessé válik felszíni célok megsemmisítésére és a kivitelezés felgyorsítása érdekében 3 milliárd dollárt irányoztak elő a projekt finanszírozására.

Az SM-6 továbbra is elsősorban légvédelmi rakétaként fog funkcionálni, de a végrehajtott tesztek bemutatták a rendszer sokoldalúságát, bizonyítva, hogy a légvédelem és a ballisztikus rakétavédelem mellett a rakéta egy harmadik képességgel is gazdagodott. Az SM-6 rakéta 3,5+ Mach sebessége a relatíve kicsi harci rész ellenére is alkalmassá teszi felszíni célok megsemmisítésére.

Katonai elemzők szerint figyelembe véve, hogy a hajókon az indítókonténerek száma véges egy rakétatípus, mely különböző feladatokra alkalmazható különösen előnyös lehet a haditengerészet számára.

Az SM-6 elődjének tekinthető SM-2 rakéta korlátozottan szintén alkalmazható felszíni célok leküzdésére. Az SM-2 esetén félaktív rávezető rendszer esetleg kisebb pályakorrekciókat eszközölve csupán követné a rakétát, ahogy az ballisztikus pályán repül a cél felé. Ez a módszer használható lehet statikus célok (épületek, kikötőben várakozó hajók) ellen, de nem alkalmas mozgó célok megsemmisítésére.
Ezzel szemben az SM-6 AIM-120 levegő-levegő rakétától (AMRAAM – Advanced Medium Range Air-to-Air Missile) „örökölt” aktív rávezető rendszere hatékonyabbá teszi a rakétát ilyen jellegű célok ellen is. Az AIM-120 aktív rávezető rendszerét azonban repülőeszközök ellen tervezték, egy hajó pedig merőben más célanyag.

Repülő célok esetén az aktív rávezető rendszer érzékeli az adója által kisugárzott és a repülő eszközről visszavert elektromágneses hullámokat, ez alapján a rendszer követheti a célt, hiszen a hullámok csak a célról verődnek vissza, az azt körülvevő közegből – a levegőről – nem. Vízfelszínen tartózkodó cél esetén azonban a fentről érkező rakéta radarjának hullámait nem csak a hajó, hanem a vízfelszín is visszaveri, így a rakéta vízfelszíni célok elleni alkalmazhatósága érdekében az eredeti rávezető rendszert módosítani kell, hogy képes legyen megkülönböztetni a vízfelszínt a hajótól.

Az SM-2 Block IV verziót váltó SM-6 rakétát 2013-ban állította rendszerbe az amerikai haditengerészet, melyből mára a Raytheon több mint 250 darabot szállított le.

Fordította: Varga Tamás

Forrás: MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 08. 15., 14:36
Azok a fiatalok, akik kifejezetten a Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművek kezelői, toronylövészei, vagy ezekkel a harcjárművekkel harcba szállított lövészkatonák szeretnének lenni, bruttó 737 ezer forintos illetményt kapnak. Ezt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelentette be augusztus 11-én, Szentesen.
2023-09-07 15:38:52
Ha érdekel a katonák élete és még nincs programod szombatra, akkor két helyen is tárt karokkal vár a Magyar Honvédség. Az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred és az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) is nyílt napot, illetve családi napot tart szeptember 9-én.
2023-08-08 11:33:57
A Magyar Honvédség két H145M helikoptere kirepült Szlovéniába, hogy az elmúlt időszak egyik legnagyobb természeti katasztrófája utáni mentési munkálatokat segítse - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) augusztus 7-én, hétfőn az MTI-vel.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 09. 20., 11:09
Magyar fejlesztésű és magyar gyártású felszereléssel kívánjuk ellátni a Magyar Honvédséget – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NATO DIANA Innovációs Héten.
2023. 09. 19., 14:16
Interjú dr. Böröndi Gábor vezérezredessel, a Honvéd Vezérkar főnökével.
2023. 09. 18., 10:06
A legenda szerint, amikor egy hadifogságba esett német tiszt közelebbről is megnézhetett egy Sherman harckocsi-csoportosítást, azt mondta: „Egy Tigrisünk tíz ilyen harckocsival felér, csak az a baj, hogy Önöknek mindig van egy tizenegyedik.”
2023. 09. 15., 11:14
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár újonnan megnyílt toborzópontján várják azok jelentkezését, akik érdeklődnek a katonai pálya iránt és szívesen csatlakoznak az alakulathoz hivatásos vagy szerződéses katonaként, illetve polgári alkalmazottként.

  JETfly Magazin

Egy egészen friss hír nyugati szomszédunktól: a 2023. szeptember 20-i bejelentés értelmében Ausztria - hazánkhoz hasonlóan - szintén a brazil KC-390-es közepes, többfeladatú katonai szállító repülőgépet vásárolja meg.