Az év elején az Egyesült Államok szárazföldi hadereje (US Army) 528 millió USD értékű szerződést kötött a Lockheed Martin amerikai hadiipari céggel több elfogórakéta gyártásáról a Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) rakétavédelmi rendszer részére.
A cég szóvivője elmondta: a szerződés összege fedezi a program 2015. és 2016. évi tételeinek elfogórakétáit. A Lockheed 2015-ben szállította le a századik THAAD elfogórakétát.
THAAD része az amerikai hadsereg ballisztikus rakétavédelmi rendszerének, mely közvetlen találattal (hit-to-kill) semmisíti meg a fenyegetést jelentő ballisztikus rakétákat, azok repülésének végső (leszálló) fázisában.
2015 év végén állt szolgálatba az amerikai hadsereg ötödik THAAD ütege. Mindegyik THAAD üteg a Fort Bliss-i (Texas, Egyesült Államok) székhelyű 11. légvédelmi tüzérdandár alárendeltségébe tartozik. 2013 áprilisa óta egy THAAD üteg Guam szigetén települ válaszként egy lehetséges Észak-Koreai fenyegetésre.
2015 novemberében a 2016-os nemzeti védelmi felhatalmazási törvény (National Defense Authorization Act – NDAA) kerete 5 milliárd USD-ral csökkent, hogy megfeleljen a költségvetési elvárásoknak. Ennek következményeként a törvényhozók egy új, 50 millió USD-ral csökkentett THAAD programot hagytak jóvá. 2015-ben a THAAD elfogórakéták gyártása elmaradt a tervektől a fedélzeti számítógép memóriakártya-problémája miatt. Ez ét hónapos késést okozott, melynek eredményeként a Lockheed csak három elfogórakétát volt képes leszállítani a tervezett negyvennégyből. A Lockheed képviselőjének elmondása szerint a program teljes felzárkózása a szállítások 2015 májusi újrakezdése után 2016 szeptemberére várható. "Az elfogórakéták szállításának ütemezése és a kötelezettségvállalások módosításra kerültek, hogy az igényelt számítógép-frissítés és az új szállítási követelmények találkozzanak"– nyilatkozta a Lockheed szóvivője.
A THAAD rendszer első nemzetközi vásárlója az Egyesült Arab Emírségek még 2011-ben írt alá szerződést a Lockheeddel, amelynek vezetése bizakodik, hogy további közel-keleti országok is követik a példát és a THAAD rendszer mellett döntenek.
Ezzel párhuzamosan felröppentek a hírek, hogy az ázsiai kontinens másik végén is szerepet kaphat a THAAD rakétavédelmi rendszer – legalábbis William Cohen volt amerikai védelmi miniszter szerint, aki egy amerikai-kínai védelmi fórumon tett felszólalásában felvetette, hogy Dél-Koreának és Japánnak meg kellene fontolnia amerikai rakétavédelmi ütegek telepítését válaszul az Észak-Korea által jelentett fenyegetésekre. Cohen reményének adott hangot, hogy Dél-Korea és Japán átgondolja a THAAD rakétavédelmi rendszerek beszerzését.
Cohen elismerte, hogy a rakétavédelmi képesség távol-keleti telepítése miatt Kína aggodalma nőhet, de mint mondta "ez fontos dolog számunkra és szövetségeseink számára egyaránt."
Az Egyesült Államok már korábban is felvetette egy THAAD üteg telepítésének lehetőségét Kelet-Ázsiába, ezt azonban a Pentagon szerint háromoldalú (Japán, Dél-Korea, Egyesült Államok) döntésnek kell megelőznie. A rakétavédelmi rendszer telepítése egy lehetséges válasz lehet Észak-Korea legutóbb végrehajtott nukleáris kísérletére. Kína ellenzi a THAAD telepítését azzal érvelve, hogy az felboríthatja a regionális erőegyensúlyt és sérti a kínai érdekeket.
Fordította/Összeállította: Kézy Balázs