2023. 12. 07. csütörtök
Ambrus
: 381 Ft   : 353 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Az egyiptomi haderő tovább fejleszti légvédelmi képességét

Art of WAR  |  2016. 02. 01., 09:23

Egyiptom több mint egymilliárd dollárt költ további orosz rövid hatótávolságú Buk és nagy hatótávolságú Sz-300V légvédelmi rendszerekre.

Ezekkel a fegyverrendszerekkel Egyiptom korábban is rendelkezett, hiszen Egyiptom már az 1970-es évek óta használ orosz gyártmányú légvédelmi rakétarendszereket.

Mindezek mellett ráadásul Egyiptom rendelkezik amerikai Hawk és Patriot rendszerekkel is, és ez utóbbiak között vannak ballisztikus rakétavédelmi képességgel rendelkező eszközök is. Ettől függetlenül az egyiptomi Légierő Parancsnokság alárendeltségében alapvetően orosz gyártmányú eszközök állnak alkalmazásban.

A Buk fegyverrendszer legújabb változata a Buk M3. Ez a típus nagyobb hatótávolsággal (75 km, mely 25 kilométerrel meghaladja az M2 változat hasonló paraméterét), fejlettebb irányítási rendszerrel és általában nagyobb megbízhatósággal rendelkezik elődjénél. A Buk M2 az 1960-as évek egyik sikerfejlesztésének, a KUB-nak (SA–6, Gainful) radikális újratervezése. A konstrukció 1988-ban készült el, közvetlenül a hidegháború befejezése és a Szovjetunió felbomlása előtt, mely időzítés hátráltatta a fegyverzet rendszerbe állítását. Oroszország csak 2002 után tudta megkezdeni a Buk M2 gyártását, melynek a NATO az SA-11 kódnevet adta.

A Buk fejlesztése tehát az 1970-es években kezdődött az arab-izraeli háborúban sikerrel alkalmazott SA–6 rendszer sikere nyomán. Az egyiptomiak KUB rendszerei hatásosak voltak az izraeli harci repülőgépek ellen, amely sikertörténet egyik meghatározó időszaka volt az orosz légvédelmi fegyverek nyugati repülő eszközökkel szemben – nem túl nagy számban – elért eredményeinek. Alapváltozata a Buk M1 az 1980-as években állt szolgálatba, de ezalatt már előrehaladott munkálatok folytak a fejlettebb M2 és M2E rendszerekkel. Ezek a fejlesztések azok közé tartoztak, melyek az anyagi nehézségek miatt az 1980-as években késedelmet szenvedtek. A rendszer megsemmisítő elemeként alkalmazott rakéta tömege 720 kg és 50 kilométeres maximális hatótávolsággal rendelkezik. Ezt egy könnyebb 581 kg-os verzió váltotta fel, hasonló hatótávolsággal. A lánctalpas önjáró indítóállványok négy rakéta szállítására voltak alkalmasak, míg a célfelderítő radarberendezés külön harcjárművön helyezkedett el és 150 km-es hatótávolsággal rendelkezett. A Buk rendszernek hajókon használt változata is készült.

A KUB fegyverrendszernek a Jom Kippur háború során elért sikerének okán az Egyesült Államok és Izrael nagyon gyorsan elektronikai védelmi rendszabályokat vezetett be. Oroszország a Buk további fejlesztésével válaszolt erre, de már soha nem volt képes az 1973-as siker megismétlésére, amely siker nagymértékben annak volt volt köszönhető, hogy az izraeli katonai vezetés alábecsülte az SA–6 rendszert üzemeltető egyiptomi személyzet képességeit. Izrael azóta sem követte el ezt a hibát még egyszer és ez a siker mintegy ébresztőként szolgált az Egyesült Államok és más NATO tagországok számára is.

Ami az Sz–300 légvédelmi rakétarendszert illeti, habár a rakétacsalád a hidegháborús korszak fegyverrendszere, a fegyverirányító és kommunikációs rendszerei fejlesztésre kerültek. Minden Sz–300-as üteghez 4-8 indítóállvány, ezen felül a felderítő radarberendezés és egy vezetési/parancsnoki jármű tartozik. Az eredeti Sz–300 (Sz–300P) a hidegháború alatt az SA–10 kódnéven volt ismert a NATO-ban. Ez a rendszer az 1970-es évek végén állt szolgálatba, és azóta eltelt idő alatt számos alkalommal továbbfejlesztették. Egy nagy fejlesztés az 1980-as évek végén történt, amely aztán SA–12 néven vált ismertté. A fejlesztés utolsó eleme az SA–21, amely már annyira különbözik az eredeti Sz–300-tól, hogy az oroszok is új néven, mint Sz–400 említik. Ezek a rendszerek 2007-től folyamatosan állnak szolgálatba. Az Sz–300V rakéták 75 kilométeres hatótávolsággal rendelkeznek és az amerikai Patriot rendszerhez hasonlónak tartották. Az újabb Sz–300V modellek rendelkeztek bizonyos képességekkel a rövid hatótávolságú ballisztikus rakéták elleni védelem céljára is. Az SA–12 rakéták szállítása és tárolása – indítóállványonként kettő vagy négy – konténerben történik és minden indítóállvány rendelkezik egy rakétairányító radarberendezéssel is.

Fordította: Bozsoki Attila alezredes

Forrás: MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 11. 23., 11:17
Az összecsukható konténereket fejlesztő és gyártó, magyar tulajdonban lévő Continest Technologies Zrt. kanadai leányvállalata, valamint a vízkezeléssel foglalkozó kanadai Innocorps által vezetett Circular City konzorcium nyerte el a Kanadai Védelmi Minisztérium (DND) Védelmi és Biztonsági Innovációs Programja (IDEaS) által kiírt Pop-Up City verseny kétmillió dolláros fődíját – közölte a Continest az MTI-vel.
2023. 11. 20., 14:42
Folytatódik az idén meghirdetett Embert a vasra! toborzókampány, amelynek második fázisában a megújuló tüzérséget jelentő PzH 2000 önjáró tüzérségi eszközök leendő kezelőit szólítja meg a Honvédelmi Minisztérium. Erről Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke beszélt november 16-án, Bakonykútiban.
2023. 11. 16., 13:09
„Bemutattuk, hogy a Magyar Honvédség felkészült, képes angol nyelven műveletet vezetni és olyan új típusú, új gondolkodásmódot igénylő eszközt is rendszerbe tud állítani, mint amilyen a PzH 2000-es” – mondta dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke Bakonykútiban, november 15-én, szerdán.
2023. 11. 16., 10:02
Észak-Korea 2023. szeptember 6-án bocsátott vízre egy erősen módosított Romeo-osztályú tengeralattjárót a sinpói Pongdae Tengeralattjáró Gyárban. A Hero Kim-Gun-ok jellegzetessége, hogy alaposan megnagyobbított tornyába tíz rakétaindító csövet telepítettek, amelyekből legalább két különböző típusú fegyver bocsátható fel.
2023-11-10 11:24:53
Az elmúlt harminc év legnagyobb hazai gyakorlatán az MH Klapka György 1. Páncélosdandár katonái is megmutatták, hogy jó gazdái a PzH 2000 önjáró lövegeknek. Az alakulat katonái a Bakonyban rengették meg a földet az 55 tonnás vasaikkal.
2023-10-27 11:26:24
„Nincs nemzeti szuverenitás, nincs biztonság és nincs honvédelem jól működő, földi telepítésű légvédelmi rendszerek nélkül” – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NASAMS légvédelmi rakétarendszer ünnepélyes átadóünnepségén, Győrben, az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezrednél, október 26-án.
2023-10-25 15:50:04
A csádi elnök meghívására katonai misszió indulna az afrikai országba, ennek keretében 2024 tavaszától maximum 200 katona teljesítene ott szolgálatot - mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter az Országgyűlés október 25-ei ülésén, a honvédség csádi katonai szerepvállalásáról szóló határozati javaslat általános vitájában.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 12. 07., 11:43
„Hát persze, hogy az volt az első feladat hajnali négykor, hogy ússzak át a folyón” – írja naplójában a svédországi SERE Instruktori kiképzésről Ádám János törzsőrmester, az MH Altiszti Akadémia Speciális Felkészítő Részleg kiképző altisztje.
2023. 12. 06., 10:20
A vezérezredes tájékoztatása szerint a rendszerváltás óta nem volt arra példa, hogy az alakulatoknak önállóan, akár váratlan helyzeteket is megoldva kellett gyakorolniuk az országvédelmi feladatokat együttműködve a közigazgatással és a NATO-erőkkel.
2023. 12. 05., 15:36
A szakkiképzés területén szolgálók számára megtartott állománygyűlésen Kajári Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének arról beszélt, hogy jelentősen változik a Magyar Honvédség kiképzési programja, annak metódusa.
2023. 12. 04., 09:56
Fegyvernemi ünnepéhez közeledve – az MH Légierő Parancsnoksággal közösen – szakmai konferenciát rendezett az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred december 1-jén.

  JETfly Magazin

Összesen 40 darab használt Eurofighter Typhoon vadászbombázót vásárolna Törökország – a szándékot, melyről már korábban is volt szó,Yasar Guler védelmi miniszter jelentette be a közelmúltban.