Az Egyesült Államok Európában és Afrikában állomásozó légierejének (U.S. Air Forces in Europe and Air Forces Africa) parancsnoka, Frank Gorenc vezérezredes közelmúltban tett nyilatkozatában súlyos aggodalmának adott hangot a kiterjedt orosz rakétavédelmi telepítésekkel kapcsolatban, mert az, megítélése szerint, növekvő fenyegetést jelent a NATO katonai légtérhasználatára Európában, beleértve a lengyel légtér egyharmadát is.
Hozzátette: Oroszország hasonló rakétatelepítésekbe kezdett az Ukrajnától két éve bekebelezett Krím-félszigeten és a háború sújtotta Szíriában is, ahol a kormányerők az orosz katonai erők támogatásával több, mint három hónapja bombatámadásokat hajtanak végre a felkelők állásai ellen.
Gorenc tábornok, aki 104 országot lefedő légierő műveletek irányításáért felel Európában, Afrikában, valamint Ázsia és a Közel-Kelet egy részén kijelentette: Oroszország stratégiája az úgynevezett hozzáférést akadályozó rendszerek területén az egyik legaggasztóbb tendenciát mutatja, amivel eddig találkozott. (Anti-Access/Area Denial – A2/AD. Egy olyan kombinált föld-levegő és tengervédelmi rendszer, amely megakadályozza, hogy a levegőben vagy a tengeren keresztül behatoljanak egy bizonyos területre.)
Gorenc vezérezredes a New York Times szerkesztőségi fórumának adott interjújában elmondta: az egyik legnagyobb koncentrációban alkalmazott légvédelmi erő Kalinyingrádban, a Balti-tengerrel határos, Lengyelország és Litvánia közé beékelődött orosz exklávé területén található. Ezeknek a föld-levegő rakétarendszereknek a lépcsőzetes alkalmazása egy esetleges konfliktus esetén korlátozná a NATO repülőgépek bevetését Lengyelország és a Baltikum bizonyos légtereiben. A vezérezredes szerint „ez rendkívül aggasztó, amit nyilvánvalóan folyamatosan figyelemmel kell kísérni. Attól függetlenül, hogy minden joguk meg van a telepítésekhez, a légvédelmi rendszerek hatáskörzetének növekvő kiterjedését mindenképpen számításba kell venni.”
Az amerikai tábornok, aki jelenleg a németországi Ramsteinben található amerikai légitámaszponton teljesíti szolgálatát és pályafutása során már számos magas pozíciót töltött be, a katonai sajtóban aggodalmát fejezte ki az orosz stratégiával kapcsolatban. A közelmúltban a Stars and Stripes-nak (amerikai katonai folyóirat) adott interjúban kifejtette, hogy „ez a stratégia egyértelműen arra irányul, hogy bizonyos területek felett lehetetlenné tegye katonai műveletek végrehajtását.”
Jóllehet a jelenleg Irakban és Szíriában folyó légi műveletek nem az ő parancsnoksága alatt zajlanak, Gorenc tábornok elmondta, hogy fokozott érdeklődéssel figyeli Oroszország katonai terjeszkedését Szíriában is, mert az oroszok bizonyítani akarják a szövetséges erőknek legújabb fegyverarzenáljuk pusztító képességét.
„Robotrepülőgépeket, bombákat vetnek be – mondta. Egyértelműen abbéli képességüket akarják megmutatni, hogy a regionális történéseken túl világszerte befolyással tudnak lenni az eseményekre.”
Oroszország a 2008-as grúz konfliktus óta hatalmas összegeket költ haditechnikai fejlesztésekre és ennek az erőfeszítésnek lehetünk most szemtanúi. „Minőségi és képességbeli növekedést értek el– mondta a vezérezredes –, és nem mellesleg már demonstrálták: ha akarják, be is vetik azokat.”
Fordította:Kolozsi Tamás