Irán katonai díszszemle keretén belül mutatta be az oroszoktól beszerzett Sz-300 földi telepítésű légvédelmi rakétarendszerét.
Az Oroszországtól beszerzett Sz–300 légvédelmi rakétarendszer frissen leszállított részeit mutatta meg Irán az idei Nemzeti Haderő Napja alkalmából rendezett katonai díszszemlén.
Április második hetében megérkezett Oroszországból a továbbfejlesztett Sz–300 típusú légvédelmi rakétarendszer első szállítmánya – közölte Teherán, aki mindezek alátámasztására az április 17-i katonai szemlén vonultatta fel legújabb büszkeségét. Az iráni média által közreadott fotókon teherautókra helyezve látható a légvédelmi rakétarendszer néhány eleme, többek közt a fegyverrendszer vezetési pontja is. A nagy hatótávolságú célfelderítő lokátort, valamint a komplexum egyéb részeinek kommunikációs hatótávját növelni képes rövid hatótávolságú radarállomást és mobil rádió antennát pedig a fotók szerint tehergépkocsikkal vontatták. Rakéták és indító-szállító járművek viszont nem lettek kiállítva.
Irán egyéb fejlett orosz eredetű haditechnikai eszközöket is felvonultatott, például két részegységét az Avtobaza M elektronikai hadviselési komplexumnak. Egyes feltevések szerint ez az Iráni Iszlám Köztársaságban néhány éve rendszerbe állított rádiótechnikai felderítő egység lehet felelős egy még 2011-ben történt, amerikai RQ–170 típusú pilótanélküli, lopakodó technológiájú repülőgép zavarással elért földre kényszerítéséért.
Hassan Rouhani iráni elnök és katonai vezetői megtekintették a felvonuló haditechnikai eszközöket, köztük Irán saját fejlesztésű fegyvereit: a Ghader, a Nasr (hajó elleni) és Fakour (levegő-levegő) rakétákat, a Kasta felderítő lokátort, a Hag & Rapier rakétavédelmi rendszert és az Sz–300 rendszer iráni megfelelőjét, a Talaash-3 nagy hatótávolságú rakétavédelmi rendszert is – jelentette a Mehr News iráni hírügynökség.
„Hadseregünk ereje egyik szomszédunk ellen sem irányul …Célunk megvédeni az Iszlám Iránt és aktív elrettentő szerepet játszani…” – emelte ki Rouhani elnök ünnepi beszédében. Hozzáfűzte: „Az iráni hadsereg az iszlám hadserege, ami védi a muszlim országokat terrorizmustól és a cionizmustól."
Oroszország először 2007-ben állapodott meg Iránnal az Sz–300-as rendszer eladásáról, de az üzletet a nyugati országok nyomására megszakították. Iránt akkoriban nemzetközi kritikák érték, amiért titokban nukleáris fegyvert próbált előállítani. Az orosz-iráni üzletet tavaly áprilisban felelevenítették, miután Irán és a hat vezető világhatalmi ország (USA, Kína, Oroszország, Nagy-Britannia, Németország, és Franciaország) előzetes megállapodást kötött nukleáris fegyverzet ügyében, mely mérsékelte Irán atomfegyver előállító törekvéseit.
Fordította: Tihanyi Miklós