Lengyelország új, konzervatív kormánya szerdán megkérdőjelezte a korábbi liberális kabinet döntését az Egyesült Államok által gyártott Patriot légvédelmi rakéták és az európai Airbus által gyártott EC-725 Caracal helikopterek sok milliárd eurós beszerzéséről.
Varsó áprilisban jelentette be, hogy mintegy 5,3 milliárd euró értékben tervez beszerezni a Raytheon cég által gyártott Patriot légvédelmi rakétarendszerből, míg ezzel párhuzamosan – 3 milliárd euró értékben – 50 darab EC-725 Caracal helikopter beszerzéséről is döntöttek.
A – Kalinyingrádi terület okán – szomszédos Oroszországgal az ukrajnai válság miatti növekvő feszültség körülményei között született meg a döntés – a most is folyamatban lévő – tárgyalások megkezdéséről. Most ezen elgondolás felett jelentek meg kérdőjelek – legalábbis az új lengyel védelmi miniszter, Antoni Macierewicz felvetései fényében. Az új miniszter a konzervatív Törvény és Igazság (PiS) pártjának a tagja, amely – nyolc év ellenzékben eltöltött idő után – az októberi általános választáson nyert.
„Az amerikai rakéták vásárlására vonatkozó „potenciális szerződés” kondíciói rengeteget változtak a nyilvános bejelentés óta”– jelentette ki Macierewicz múlt szerdán a parlamenti védelmi bizottság ülésén, melyet élő adásban közvetített a közszolgálati televízió. Az ár sokkal magasabb, a kiszállítási idő sokkal hosszabb… röviden, a szerződés gyakorlatilag nem jött létre.” (Az MBDA France, az MBDA Italy és a France's Thales Group cégeket is integráló Eurosam Konzorcium volt a másik résztvevője a meghirdetett légvédelmi rakéta beszerzési versenynek).
Lengyelország védelmi minisztériuma áprilisban jelentette be, hogy 2025-re nyolc Patriot légvédelmi rakétaüteget szerez be, amelyekből az első kettő az üzlet megkötése után három éven belül leszállításra is kerül.
Macierewicz elmondása szerint az Airbus helikoptereket illetően a döntés számos hiányosság ellenére született meg. „A védelmi minisztérium a tender újbóli kiírását fogja szorgalmazni, amennyiben az ellentételezés körül kialakult nézeteltérések lehetetlenné teszik az üzlet jóváhagyását” – tette hozzá.
Az un. ellentételezések olyan kiegészítő üzleti megoldások, melyek során a katonai eszköz beszállítói – általában gyártóegységeknek a beszerzést kezdeményező országba történő telepítésével vagy megrendelések helyi beszállítók részére történő biztosításával – „megédesíthetik” az üzlet megkötését.
Macierewicz azt is elmondta, hogy reméli a Sikorsky amerikai gyártója és a brit-olasz AgustaWestland csoport – az Airbus vetélytársai – részt vesznek majd egy potenciálisan kiírásra kerülő új tenderben.
Fordította: Bozsóki Attila alezredes