2024. 07. 27. szombat
Liliána, Olga
: 392 Ft   : 361 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Izrael ´Vasnyaláb´ elnevezésű légvédelmi eszközt kínál

Art of WAR  |  2015. 12. 18., 12:26

Izrael olyan lézeralapon működő légvédelmi fegyvert kínál eladásra, amely nem csak kisméretű pilótanélküli légi járművek (UAV), de tüzérségi lövedékek és rakéták megsemmisítésére is képes.

A 2000 méteres hatótávolsággal rendelkező fegyver a már bizonyított, kinetikus energián alapuló Vaskupola mintájára a Vasnyaláb (Iron Beam) névre hallgat és 2015 végén állítják hadrendbe az izraeli haderőben.

Mivel az izraeli határvonal térségében számos olyan akció és esemény történik, amely a Vasnyalábhoz hasonló fegyverzet alkalmazását igényli, ezért hamarosan bizonyítást nyerhet, hogy valóban a Vasnyaláb válhat-e az első, igazán hatékony légvédelmi lézerfegyverré. 

Minden Vasnyaláb tűzalegység egy radar- és irányítóegységből, valamint két lézerberendezésből áll, melyek tehergépkocsi alvázon kerültek elhelyezésre, illetve alkalmazásuk is onnan történik - bár a radarberendezés földre is telepíthető. A fegyverrendszer sajátossága, hogy ez az első olyan lézeralapú C–RAM (Counter Rocket, Artillery and Mortar) eszköz, amelyet eladásra (is) kínálnak, annak ellenére, hogy az 1990-es évek óta számos kísérlet történt ilyen típusú fegyverzet kifejlesztésére, azonban ez az első, amely eljutott a piaci kereskedelemig.

 

Az első, nem lézer alapú C–RAM fegyvert az Egyesült Államok fejlesztette ki még 2006-ban, melynek meghatározó eleme az eredetileg hajófedélzetre telepített és pontvédelmi célokra alkalmazott Phalanx fegyverrendszer. Ennek a rendszernek az alapfeladata nagy kiterjedésű bázisok aknavető-lövedékek és rakéták elleni oltalmazása volt, elsősorban Irakban és Afganisztánban. Az eredeti Phalanx rendszer olyan 20 mm-es gépágyú-rendszer, melynek rendeltetése amerikai tengerfelszíni egységek hajók elleni rakétákkal szembeni oltalmazása volt. A rendszer alapját egy radarvezérelt gépágyúrendszer képezi, mely automatikusan elhárító tüzet nyit minden detektált közeledő rakéta ellen. A C–RAM célra átalakított Phalanx rendszer olyan szoftveres módosításon esett át, amely képessé tette azt kisebb, pl. 82 mm-es aknavető lövedékek megsemmisítésére. A fegyverrendszer ezen (potenciális C–RAM) képességére akkor derült fény, mikor észlelték, hogy az képes155 mm-es tüzérségi lövedékek megsemmisítésére. Ennek a felfedett képességnek a kiaknázása vezetett a C–RAM Phalanx 2006. évi kifejlesztéséhez.

Az első C–RAM egység 2006 végén érkezett Irakba a Bagdad északi részén elterülő, az intenzív harcokat követően amerikai bázissá alakított Zöld Zóna oltalmazására. Az alkalmazás során kiderült, hogy a C–RAM alkalmas a megsemmisítő elemét képező gépágyú hatótávolságán belül indított aknavető lövedékek és rakéták 70-80 %-ának megsemmisítésére. Az eredeti CRAM kifejlesztése/átalakítása majd egy esztendőt vett igénybe, ám hamarosan szintén a fejlesztés fázisába lépett annak egy másik, megsemmisítő elemként a 20 mm-es gépágyú helyett immár nagyteljesítményű lézert alkalmazó változata. Ez a lézeralapú megsemmisítő elem jelenleg is folyamatos fejlesztés alatt áll.

A Phalanx-alapú C–RAM rendszerhez kapcsolódó másik nagy modernizáció a gépágyú összekapcsolása a könnyű aknavető-elhárító (LCMR – Lightweight Counter Mortar) és a Q–36 célfelderítő radarberendezéssel.
Amikor ezen radarok segítségével bejövő tüzérségi lövedékek észlelése történik, a C–RAM Phalanx 20 mm-es gépágyúja a cél irányába fordul és tüzet nyit minden, a hatótávolságán (~ 2000 méter) belül detektált céltárgyra. A Phalanx gépágyú célmegsemmisítésre olyan 20 mm-es, nagy hatékonyságú robbanólövedékeket alkalmaz, melyek a cél közelében robbanva repeszek tömkelegével árasztják el a céltárgyat. Amikor ezek a repeszek a földre hullnak, gyakorlatilag már túl kicsik ahhoz, hogy bárkinek sérülést okozzanak. Az eredeti Phalanx rendszer 20 mm-es könnyített uránium lövedékeket alkalmazott, melyek egyszerűen kettészelték a beérkező tüzérségi lövedéket – tette mindezt 75 lövést leadva másodpercenként. A Phalanx rendszer másik előnye, hogy tüzelés közben kiadott jellegzetes hangja riasztja a körzetében tartózkodókat a folyamatban lévő tüzérségi támadásra ezzel mintegy lehetőséget adva a nyílt területen tartózkodóknak fedezék keresésére.

A Vasnyaláb gyakorlatilag felszámolja azt a lehetőséget, hogy a levegőben megsemmisülő és a földre hulló tüzérségi gránát vagy az elhárító tűz repeszei a földre hullva – ez utóbbi főként gyermekeknek – sérülést okozzanak. Végezetül elmondható, hogy a Vasnyaláb rendszer talán legnagyobb erénye, hogy illeszkedik abba a meglehetősen komoly légvédelmi fejlesztési folyamatba, amely Izraelt jellemzi egyrészt a 2011 óta rendkívül intenzíven alkalmazott Vaskupola, másrészt a világszínvonalú Arrow ballisztikus rakétavédelmi rendszer teljesítményei miatt.

Fordította: Könczöl Ferenc alezredes

Forrás: MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.

  NÉPSZERŰ HÍREK