Sikertelenül támadta a szír légvédelem az izraeli vadászgépeket.
Az izraeli légierő egy magas rangú tisztje a március 17-i művelettel összefüggésben adott magyarázatában elmondta, hogy a szíriai SA-5 (NATO kódja SA-5 Gammon, a Szovjetunióban a 60-as években kifejlesztett SZ-200 honi légvédelmi rakétarendszer) földi telepítésű légvédelmi rakéta nem szokványos elfogása a nem erre a célra kifejlesztett Arrow (Nyíl) fegyverrendszerrel történt.
A riportereknek tartott tájékoztatójában a katonatiszt elmagyarázta, hogy a szíriai légvédelmi rakétát szír területről, az onnan bevetésről visszatérő izraeli vadászrepülő ellen lőtték ki, amit magassága, távolsága és röppályája alapján Scud típusú ballisztikus rakétafenyegetésként értékelt az ilyen célok megsemmisítésére kifejlesztett Arrow 2 típusú rakéta.
„Nem Scud osztályú fenyegetés volt. Azonban a mi szempontunkból nem számít, hogy ez egy földi telepítésű légvédelmi rakéta volt. Mivel úgy viselkedett, mint egy több tonnás ballisztikus rakéta – amelynek harci része meghaladja a száz kilogrammot – nem engedhettük meg, hogy lakott területeket veszélyeztessen”- nyilatkozta a tiszt.
A veszély mértékét firtató kérdéssel kapcsolatban adott válaszában megerősítette, hogy a közös izraeli-amerikai program keretében fejlesztett Arrow 2-t valóban első ízben alkalmazták a szír SA-5 ellen. „Ebben az esetben, úgy viselkedett, mint egy ballisztikus rakéta”- tette hozzá.
Egy másik katonatiszt a március 17-én végrehajtott támadással kapcsolatban később adott magyarázatában kifejtette, hogy Szíria több SA-5 légvédelmi rakétát indított dél-nyugati irányba, a Hezbollah (libanoni, síita politikai és félkatonai szervezet) libanoni fegyverarzenáljaként azonosított nagy értékű célok (high-value assets) elleni sikeres légicsapásból visszatérő izraeli F-15I vadászrepülőgépek ellen.
A kritikákra adott válaszul, melyeket Ehud Barak korábbi miniszterelnök és védelmi miniszter a hétvégén fogalmazott meg, miszerint Izraelnek nem kellett volna az Arrow fegyverrendszert használnia az izraeli légierő magas rangú tisztje megjegyezte, az izraeli légvédelem nem fog habozni egy esetleges fenyegetéssel szemben.
„Nincs kétségem afelől, hogy feladatunk észlelni és elhárítani az ilyen típusú fenyegetést, és mi pontosan ezt tettük péntek reggel. Az irányításom alatt álló légvédelmi erőink feladata, hogy megvédjék Izrael lakosságát. És ez történt a múlt héten, mikor a Szíria által indított rakéta egy Izrael ellen irányuló ballisztikus rakétafenyegetésnek tűnt”- nyilatkozta a tiszt.
Mivel az Arrow rendszert nem légvédelmi rakéták ellen fejlesztették ki, ezért az adatbázisa nem is tartalmazza a légvédelmi rakéták adatait, amelynek alapján pályáját automatikus követésbe fogja és megbecsüli a beérkező ballisztikus rakéta becsapódási pontját. Emiatt fordulhatott elő, hogy korábban a szakértők azt feltételezték, hogy a cél, amit március 17-én a kora reggeli órákban befogott az Arrow rendszer egy Scud osztályú rakéta lehetett.
Az akkor rendelkezésre álló csekély információ alapján a szakértők meglepődtek, hogy Izrael Arrow típusú rakétát indított egy légvédelmi rakéta ellen, ami látszólag nem jelenthetett veszélyt az országra nézve, tekintettel arra, hogy a légvédelmi rakéta célja Izraeltől több száz kilométerre műveletet végrehajtó izraeli vadászgépek lelövése volt. Megjegyezték azt is, hogy az SA-5 rendszert alapvetően úgy fejlesztették, hogy közvetlen találattal pusztítsa el az ellenséges légi célt vagy néhány másodperccel a hajtómű kiégése után semmisítse meg önmagát, mintsem sértetlenül folytassa repülési profilját, ami alapján megegyezne a Scud osztályú célokkal.
Válaszul a tiszt magyarázatára egy szakértő itt megjegyezte, a Szíriában indított SA-5 lehet, hogy nagyon régi lehetett, és ily módon még nem rendelkezett önmegsemmisítővel.
„Meg kellett volna semmisítenie önmagát. Viszont ez egy öreg rakéta és valószínűleg egy darabban maradt. Ebben az esetben, ha bizonyos idő múlva nem semmisítette meg önmagát, a tömege az elejében összpontosult és ez stabil testet eredményezett, nagy szárnyakkal és vezérsíkokkal…minden tekintetben egyezve egy ballisztikus rakéta röppályájával”- mondta Uzi Rubin, az Izraeli Rakétavédelmi Szervezet korábbi vezetője.
„Most már minden teljesen érthető. ... Kétségtelen, hogy az Arrow rendszer szoftvere elég rugalmas ahhoz, hogy váratlan helyzetekkel is megbirkózzanak”- tette hozzá. „Ez egy lenyűgöző eredmény, amelyre mindnyájunknak nagyon büszkének kell lennie.”
Fordította: Kolozsi Tamás őrnagy
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |