2023. 12. 07. csütörtök
Ambrus
: 381 Ft   : 353 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Japán fejleszteni kívánja rakétavédelmi képességeit

Art of WAR  |  2017. 05. 25., 10:52

A Koreai Népi Demokratikus Köztársaság által a közelmúltban végrehajtott ballisztikus rakétatesztek és rakétaindítások is egyre inkább arra ösztönözték a japán kormányt, hogy az eddiginél is kiemeltebben kezelje az ország lég- és rakétavédelmének kérdését.

  • THAAD VS Aegis Ashore. Ki lesz a nyertes?
  • Japán jelenleg kétlépcsős rakétavédelmi rendszerrel rendelkezik
  • Az új rendszer kialakításával egy háromlépcsős rakétavédelem kiépítése realizálódna,

A rakétavédelem kiterjesztésének egyik potenciális lehetőségét az Aegis rakétavédelmi rendszer szárazföldi telepítésű változatának, az úgynevezett Aegis Ashore-nak az alkalmazása jelentené, amelynek a lehetséges beszerzésével kapcsolatos – a kormány által felügyelt és vezetett – egyeztetések mára a befejezésükhöz közelednek.

A kormányzó Liberális Demokrata Párt ez év márciusában terjesztett be egy kormányjavaslatot, amely a jelenlegi nemzeti rakétavédelmi képesség megerősítését irányozza elő. A rakétavédelmi képesség kiterjesztésének megvalósítása érdekében Kenji Wakamiya védelmi miniszter vezetésével egy szakértői bizottság került létrehozásra, ami egyre intenzívebb tárgyalásokat és egyeztetéseket folytat az új védelmi rendszerek beszerzésének előkészítése érdekében.

A hatékony rakétavédelem kialakítása és megvalósítása érdekében két különböző rendszer beszerzését is vizsgálták, és arra a következtetésre jutottak, hogy az Aegis Ashore költséghatékonyabb megoldást kínál a szintén amerikai fejlesztésű és gyártású Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) rendszerhez képest. Kormányzati források szerint a végleges minisztériumi döntés 2017 nyarán várható, azonban a fegyverrendszer tényleges beszerzése csak évekkel később fog megvalósulni.

Japán jelenleg kétlépcsős rakétavédelmi rendszerrel rendelkezik, amelynek első lépcsőjét az SM–3 típusú rakétát alkalmazó, Aegis fegyverrendszerrel felszerelt haditengerészeti rombolók alkotják, a védelem második lépcsőjét pedig a Patriot Advanced Capability–3 (PAC–3) légvédelmi rakétakomplexumok jelentik.

A szárazföldi telepítésű Aegis rendszer képességeit és elemeit tekintve megegyezik a japán haditengerészet által alkalmazottal, tehát megfelelő védelmet biztosít a légi fenyegetések széles spektruma ellen (a cirkálórakétáktól a ballisztikus rakétákig). Mindazonáltal lényeges különbséget jelent, hogy amíg az Aegis rendszerrel felszerelt rombolók működtetéséhez mintegy 200-300 fős kezelőszemélyzetre és legénységre van szükség, addig a szárazföldi telepítésű változat üzemeltetéséhez ennek az állománynak csupán 10 százaléka is elegendő, melynek következtében a folyamatos működéshez szükséges váltások megszervezése sem igényel jelentős erőforrásokat.

Az új rendszer kialakításával egy háromlépcsős rakétavédelem kiépítése realizálódna, amelynek részeit az Aegis rendszerrel felszerelt haditengerészeti rombolók, a szárazföldi telepítésű Aegis Ashore és a PAC–3 légvédelmi rendszerek alkotnák.

A Japán által jelenleg alkalmazott SM–3 típusú elfogórakétákhoz képest továbblépést és képességnövekedést jelentene, hogy az Aegis Ashore már SM–3 Block IIA típusú – az Amerikai Egyesült Államok és Japán által közösen fejlesztett – rakétákkal kerülne felszerelésre.  A rakéta fejlesztésének befejezése a 2017-es év vége felé várható (a www.rayethon.com internetes felületen közölt információk alapján az SM–3 Block IIA típusú rakéták rendszerbeállítása 2018-ra prognosztizált – a fordító megjegyzése). Az SM–3 Block IIA típusú rakéták rendelkezésre állása esetén, két Aegis Ashore telepítése lehetővé tenné az ország teljes területének rakétavédelmét. A Japán-tenger partvidékének közelében elhelyezkedő számos település mutatott már eddig is érdeklődést aziránt, hogy az Aegis Ashore rendszert a közelükben telepítsék.

A THAAD rendszer fontos részét képezi az amerikai hadsereg (US Army) ballisztikus rakétavédelmi rendszerének, és képes a ballisztikus rakéták közvetlen találattal (hit-to-kill) történő megsemmisítésére azok repülésének végső (leszálló) szakaszában. Az amerikai Lockheed Martin hadiipari cég által gyártott THAAD rendszerből 6 üteg beszerzése lenne szükséges az ország teljes területének lég-és rakétavédelmi oltalmazásához, azonban a becsült költségek jelentős mértékben meghaladják az Aegis Ashore beszerzésének várható összegét. A THAAD rendszer lehetséges telepítési helyének kiválasztása során további nehézséget jelentene, hogy a nagyteljesítményű felderítő lokátor elektromágneses sugárzása egy Tokió méretű nagyváros közelében nagy valószínűséggel sok ember tiltakozását váltaná ki.

Korábban a Kínai Népköztársaság és az Oroszországi Föderáció is határozottan tiltakozott, amikor az Amerikai Egyesült Államok Dél-Korea területén állomásozó erői THAAD üteget telepíttettek a térségbe. A két ország többek között azt kifogásolta, hogy a rendszer szenzorjainak hatótávolsága lehetővé teszi az orosz és kínai katonai légi forgalom, valamint a légi tevékenység felderítését és megfigyelését is, továbbá súlyosan sérti országaik nemzetbiztonsági érdekeit is.

Bármelyik korszerű rakétavédelmi rendszer beszerzése mellett fog Japán dönteni, nagy valószínűséggel hasonló reakciókra számíthat a Kínai Népköztársaságtól és az Oroszországi Föderációtól egyaránt.

Forrás: MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 11. 23., 11:17
Az összecsukható konténereket fejlesztő és gyártó, magyar tulajdonban lévő Continest Technologies Zrt. kanadai leányvállalata, valamint a vízkezeléssel foglalkozó kanadai Innocorps által vezetett Circular City konzorcium nyerte el a Kanadai Védelmi Minisztérium (DND) Védelmi és Biztonsági Innovációs Programja (IDEaS) által kiírt Pop-Up City verseny kétmillió dolláros fődíját – közölte a Continest az MTI-vel.
2023. 11. 20., 14:42
Folytatódik az idén meghirdetett Embert a vasra! toborzókampány, amelynek második fázisában a megújuló tüzérséget jelentő PzH 2000 önjáró tüzérségi eszközök leendő kezelőit szólítja meg a Honvédelmi Minisztérium. Erről Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke beszélt november 16-án, Bakonykútiban.
2023. 11. 16., 13:09
„Bemutattuk, hogy a Magyar Honvédség felkészült, képes angol nyelven műveletet vezetni és olyan új típusú, új gondolkodásmódot igénylő eszközt is rendszerbe tud állítani, mint amilyen a PzH 2000-es” – mondta dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke Bakonykútiban, november 15-én, szerdán.
2023. 11. 16., 10:02
Észak-Korea 2023. szeptember 6-án bocsátott vízre egy erősen módosított Romeo-osztályú tengeralattjárót a sinpói Pongdae Tengeralattjáró Gyárban. A Hero Kim-Gun-ok jellegzetessége, hogy alaposan megnagyobbított tornyába tíz rakétaindító csövet telepítettek, amelyekből legalább két különböző típusú fegyver bocsátható fel.
2023-11-10 11:24:53
Az elmúlt harminc év legnagyobb hazai gyakorlatán az MH Klapka György 1. Páncélosdandár katonái is megmutatták, hogy jó gazdái a PzH 2000 önjáró lövegeknek. Az alakulat katonái a Bakonyban rengették meg a földet az 55 tonnás vasaikkal.
2023-10-27 11:26:24
„Nincs nemzeti szuverenitás, nincs biztonság és nincs honvédelem jól működő, földi telepítésű légvédelmi rendszerek nélkül” – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NASAMS légvédelmi rakétarendszer ünnepélyes átadóünnepségén, Győrben, az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezrednél, október 26-án.
2023-10-25 15:50:04
A csádi elnök meghívására katonai misszió indulna az afrikai országba, ennek keretében 2024 tavaszától maximum 200 katona teljesítene ott szolgálatot - mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter az Országgyűlés október 25-ei ülésén, a honvédség csádi katonai szerepvállalásáról szóló határozati javaslat általános vitájában.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 12. 06., 10:20
A vezérezredes tájékoztatása szerint a rendszerváltás óta nem volt arra példa, hogy az alakulatoknak önállóan, akár váratlan helyzeteket is megoldva kellett gyakorolniuk az országvédelmi feladatokat együttműködve a közigazgatással és a NATO-erőkkel.
2023. 12. 05., 15:36
A szakkiképzés területén szolgálók számára megtartott állománygyűlésen Kajári Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének arról beszélt, hogy jelentősen változik a Magyar Honvédség kiképzési programja, annak metódusa.
2023. 12. 04., 09:56
Fegyvernemi ünnepéhez közeledve – az MH Légierő Parancsnoksággal közösen – szakmai konferenciát rendezett az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred december 1-jén.
2023. 11. 30., 10:06
A helyszín ismét Hollandia, Maastrich közvetlen és kicsit távolabbi környéke, ahol a tiszta, rendezett kisvárosok közterein a háborús relikviák is helyet kaptak és a városkép szerves részei lettek.

  JETfly Magazin

"Nehéz szerénynek maradni!", állítja a Tiger Meet-ek jelmondata. A fotókat nézve, van benne igazság! Sehol máshol nem láthatunk ennyi, látványosan megfestett katonai repülőgépet - de a csodaszép merev- és forgószárnyasok nem kiállításra jöttek. Dolgoztak, kőkeményen, s velük együtt a hajózók és a műszakiak is.