2023. 04. 01. szombat
Hugó
: 381 Ft   : 350 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Oroszország erősíti a haditengerészet légvédelmét

Oroszország erősíti a haditengerészet légvédelmét
Art of WAR  |  2018. 01. 11., 10:43
Oroszország erősíti a haditengerészet légvédelmét

Az újonnan kialakításra kerülő lövegtorony egyesíti magában a félelmetes Pantsir–S1 légvédelmi rendszer és a leváltásra, illetve modernizációra tervezett Kashtan önvédelmi fegyverrendszer jellemzőit.

Az orosz média arról tudósít, hogy 2018-ban kezdetét veszi a Kashtan (NATO kód: Chestnut) önvédelmi rendszer (Close-in Weapon System – CIWS) régóta várt modernizált változatának tesztelési fázisa.

Mielőtt kipróbálnák az új fegyverrendszert a Molniya rakétás korvett fedélzetén, a tesztek a szárazföldön kezdődnek, majd azok befejezését követően, az ország új Karakurt korvettje lesz az első hajó, amelyre a tervek szerint telepíteni fogják azt.

A Pantsir–ME a Pantsir–S1 önjáró (mobil) légvédelmi rendszer és a Kashtan önvédelmi rendszer – amely számos az oroszok által a hidegháború óta megépített haditengerészeti hajón megtalálható – ötvözete. Az új lövegtorony a Pantsir 1RS2–1 E fázisvezérelt antennarácsának módosított változatát és egy elektrooptikai/infra célmegjelölő és azonosító rendszert foglal magában. 

A Pantsir–ME esetében a korai előrejelzést a hajó radarrendszere, vagy egy a hajóra „kiegészítésként” integrált előjelző rendszer biztosítja. A rendszer saját radarja is képes korai előjelző és tűzirányító funkciók ellátására azonban csak egy korlátozott tüzelési szektorban.

A rendszer fő fegyverzete a Pantsir 57E6–E föld-levegő rakéta haditengerészeti változata. Ez egy kétfokozatú rakéta, amely képes a felderített légi célokat megsemmisíteni 1,5 km-től 20 km-es távolsági, és 20 métertől közel 15 km magassági tartományban. A rakéták a torony két oldalára épített négy-négy indítócsőben kerültek elhelyezésre, továbbá forgó tárakat építettek be a burkolat alá, amely a csövek 4 alkalommal történő automatikus újratöltését teszi lehetővé másodpercek alatt (a rendszer mindösszesen 32 rakéta tárolását/szállítását biztosítja).

A Pantsir–ME képes a Hermes–K típusú rakéták indítására is, amelyek 100 km-es hatótávolsággal rendelkeznek és földi, vagy vízfelszíni célok megsemmisítésére alkalmasak, az egyedülálló „ikertár” konfiguráció pedig lehetővé teszi a rakéták vegyes alkalmazását.

A Pantsir–ME másik lényeges fegyverzetét egy pár nagy átütőképességű GSh–30K típusú, 6 csöves, 30 mm-s forgó gépágyú alkotja, amely 6000 lövést tud leadni egy perc alatt. Ez a nagy tűzerő és tűzgyorsaság egyaránt képes megsemmisíteni a hajó elleni rakétákat, drónokat, valamint légi- és kisebb méretű vízfelszíni járműveket. Ezek ugyanazok a gépágyúk, amelyekkel a Kashtan jelenleg is fel van szerelve, és amelyet a földi telepítésű Pantsir–S1 kialakításától (ikercsöves kialakítás, 2A38M 300 mm-s gépágyú) a tűzgyorsasága és a csövek száma különböztet meg.

A rendszer működhet autonóm üzemmódban vagy egy nagyobb hajó védelmét ellátó hajókon telepített hasonló rendszerek hálózatába kapcsolva. Ez a fajta rugalmasság lehetővé teszi a rendszer harcbavetését szinte minden hajón a korvettektől, a fregattokon és a rombolókon át a Kirov osztályú csatacirkálókig.

Minden valószínűséggel Oroszország egyetlen repülőgép hordozójára, a jelenleg is modernizáció alatt álló Kuznyecov Admirálisra is telepítésre kerül a Pantsir-ME a meglévő 8 db Kashtan-M CIWS rendszer helyett.

Hasonlóan, mint annak idején a Kashtan kifejlesztése, a Pantsir–ME is egyedülálló a tekintetben, hogy a rendkívül nagy sebességű rakétát és a nagy tűzgyorsaságú önvédelmi ágyút integrálja egy platformra.

Tekintettel arra, hogy Oroszország potenciális ellenségei jelenleg a fő hangsúlyt a hajók elleni rakétaképességek kialakítására és hatékonyabbá tételére helyezik, az önvédelmi rendszerekre vonatkozó beruházások határozottan ésszerűek, különösen akkor, amikor Oroszország azon dolgozik, hogy átalakítsa a hidegháború időszakából megmaradt lomha haditengerészetét egy sokkal agilisabb és technológiailag fejlettebb haderőnemmé. 

Az pedig, hogy az első működő rendszerek a 22800 tervszámú korvettekre kerülnek telepítésre elsődlegesen, egyike Oroszország ambiciózus haditengerészeti projektjeinek, amelyek külföldi eladásokat is generálhatnak. Tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy a modern önvédelmi rendszer kialakítása létfontosságú, amikor a hadihajók exportjának a sikere a tét. A rendszer hadrendbe állítása 2019-2020 között tervezett.

 

 

Forrás: raketaezred.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 03., 15:52
Ünnepi sorakozót és emléktábla avatást tartottak az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred megalakulása alkalmából március 1-jén, szerdán. Egyúttal megnyitották a Hadikikötőben található hajózástörténeti kiállítást is, ahol a látogatók megismerhetik a folyamőrség történetét.
2023. 03. 03., 13:10
1939. szeptember 10-én, még csak kilenc napja tartott a II. világháború, amikor a Royal Navy elvesztette első hajóját, a HMS Oxley tengeralattjárót. A történteket nemcsak tragikussá, hanem felettébb kínossá is tette, hogy az egyébként már eléggé elavultnak számító egységet nem egy német U-Boot küldte a tenger fenekére, hanem egy másik brit tengeralattjáró, a HMS Triton.
2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023-02-28 13:31:33
2023 februárjában megalakult a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Nonprofit Zrt.-t (VIKI). Koncepciója szerint a VIKI a kettős hasznosítású, azaz polgári és katonai célra egyaránt alkalmazható technológiák feltérképezésére és annak védelmi célú hasznosításának támogatására hivatott.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 29., 09:41
Az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred hadihajós katonái március 27-én végrehajtották a Mosoni-Duna felderítését egy aknamentesítő hadihajóval és egy tűzszerész járőrhajóval.
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.

  JETfly Magazin

Áprilisban sem lesz hiány repülős rendezvényekből, előadásokból és beindul a repülőnapos szezon is! Olvasóinknak összegyűjtöttünk néhány programot, amire érdemes lesz ellátogatni.