2024. 07. 27. szombat
Liliána, Olga
: 392 Ft   : 361 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Oroszország erősíti a haditengerészet légvédelmét

Oroszország erősíti a haditengerészet légvédelmét
Art of WAR  |  2018. 01. 11., 10:43
Oroszország erősíti a haditengerészet légvédelmét

Az újonnan kialakításra kerülő lövegtorony egyesíti magában a félelmetes Pantsir–S1 légvédelmi rendszer és a leváltásra, illetve modernizációra tervezett Kashtan önvédelmi fegyverrendszer jellemzőit.

Az orosz média arról tudósít, hogy 2018-ban kezdetét veszi a Kashtan (NATO kód: Chestnut) önvédelmi rendszer (Close-in Weapon System – CIWS) régóta várt modernizált változatának tesztelési fázisa.

Mielőtt kipróbálnák az új fegyverrendszert a Molniya rakétás korvett fedélzetén, a tesztek a szárazföldön kezdődnek, majd azok befejezését követően, az ország új Karakurt korvettje lesz az első hajó, amelyre a tervek szerint telepíteni fogják azt.

A Pantsir–ME a Pantsir–S1 önjáró (mobil) légvédelmi rendszer és a Kashtan önvédelmi rendszer – amely számos az oroszok által a hidegháború óta megépített haditengerészeti hajón megtalálható – ötvözete. Az új lövegtorony a Pantsir 1RS2–1 E fázisvezérelt antennarácsának módosított változatát és egy elektrooptikai/infra célmegjelölő és azonosító rendszert foglal magában. 

A Pantsir–ME esetében a korai előrejelzést a hajó radarrendszere, vagy egy a hajóra „kiegészítésként” integrált előjelző rendszer biztosítja. A rendszer saját radarja is képes korai előjelző és tűzirányító funkciók ellátására azonban csak egy korlátozott tüzelési szektorban.

A rendszer fő fegyverzete a Pantsir 57E6–E föld-levegő rakéta haditengerészeti változata. Ez egy kétfokozatú rakéta, amely képes a felderített légi célokat megsemmisíteni 1,5 km-től 20 km-es távolsági, és 20 métertől közel 15 km magassági tartományban. A rakéták a torony két oldalára épített négy-négy indítócsőben kerültek elhelyezésre, továbbá forgó tárakat építettek be a burkolat alá, amely a csövek 4 alkalommal történő automatikus újratöltését teszi lehetővé másodpercek alatt (a rendszer mindösszesen 32 rakéta tárolását/szállítását biztosítja).

A Pantsir–ME képes a Hermes–K típusú rakéták indítására is, amelyek 100 km-es hatótávolsággal rendelkeznek és földi, vagy vízfelszíni célok megsemmisítésére alkalmasak, az egyedülálló „ikertár” konfiguráció pedig lehetővé teszi a rakéták vegyes alkalmazását.

A Pantsir–ME másik lényeges fegyverzetét egy pár nagy átütőképességű GSh–30K típusú, 6 csöves, 30 mm-s forgó gépágyú alkotja, amely 6000 lövést tud leadni egy perc alatt. Ez a nagy tűzerő és tűzgyorsaság egyaránt képes megsemmisíteni a hajó elleni rakétákat, drónokat, valamint légi- és kisebb méretű vízfelszíni járműveket. Ezek ugyanazok a gépágyúk, amelyekkel a Kashtan jelenleg is fel van szerelve, és amelyet a földi telepítésű Pantsir–S1 kialakításától (ikercsöves kialakítás, 2A38M 300 mm-s gépágyú) a tűzgyorsasága és a csövek száma különböztet meg.

A rendszer működhet autonóm üzemmódban vagy egy nagyobb hajó védelmét ellátó hajókon telepített hasonló rendszerek hálózatába kapcsolva. Ez a fajta rugalmasság lehetővé teszi a rendszer harcbavetését szinte minden hajón a korvettektől, a fregattokon és a rombolókon át a Kirov osztályú csatacirkálókig.

Minden valószínűséggel Oroszország egyetlen repülőgép hordozójára, a jelenleg is modernizáció alatt álló Kuznyecov Admirálisra is telepítésre kerül a Pantsir-ME a meglévő 8 db Kashtan-M CIWS rendszer helyett.

Hasonlóan, mint annak idején a Kashtan kifejlesztése, a Pantsir–ME is egyedülálló a tekintetben, hogy a rendkívül nagy sebességű rakétát és a nagy tűzgyorsaságú önvédelmi ágyút integrálja egy platformra.

Tekintettel arra, hogy Oroszország potenciális ellenségei jelenleg a fő hangsúlyt a hajók elleni rakétaképességek kialakítására és hatékonyabbá tételére helyezik, az önvédelmi rendszerekre vonatkozó beruházások határozottan ésszerűek, különösen akkor, amikor Oroszország azon dolgozik, hogy átalakítsa a hidegháború időszakából megmaradt lomha haditengerészetét egy sokkal agilisabb és technológiailag fejlettebb haderőnemmé. 

Az pedig, hogy az első működő rendszerek a 22800 tervszámú korvettekre kerülnek telepítésre elsődlegesen, egyike Oroszország ambiciózus haditengerészeti projektjeinek, amelyek külföldi eladásokat is generálhatnak. Tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy a modern önvédelmi rendszer kialakítása létfontosságú, amikor a hadihajók exportjának a sikere a tét. A rendszer hadrendbe állítása 2019-2020 között tervezett.

 

 

Forrás: raketaezred.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.

  NÉPSZERŰ HÍREK