Bukaresti rendezvényen jelentette be az Amerikai Egyesült Államok az új Aegis Ashore rakétavédelmi rendszer telepítésének befejezését, mely az euro-atlanti térség biztonságát hivatott erősíteni.
Történt ez azt követően, hogy egyrészt elkészült a befogadó infrastruktúra, másrészt az amerikai Rakétavédelmi Ügynökség (Missile Defense Agency – MDA) bejelentése szerint a rakétavédelmi rendszer 2015. december 10-én teljesítette az első sikeres célmegsemmisítését (elfogását).
Az MDA szerint a teszt bizonyította az elsődlegesen a U.S. Navy irányított rakétahordozó rombolói és cirkálói fedélzetén rendszerben álló radarokból és rakétákból létrehozott földi telepítésű ballisztikus rakétavédelmi (Ballistic Missile Defense - BMD) rendszer hatékonyságát. „A 'Flight Test Operational–02 Event 1a' elnevezésű kísérletnek elsődleges célja az AEGIS Ashore rendszer műveleti hatékonyságának egy nagyobb ballisztikus rakétavédelmi rendszer (BMDS) elemeként képviselt hatékonyságának értékelése volt” – olvashatjuk az MDA kiadott közleményében.
A teszt során egy Standard Missile–3 Block IB rakétát indítottak a Hawaii-n található Kauai-i Csendes Óceáni Rakétalőtéren települt Aegis Ashore rakétavédelmi kísérleti központból, amely sikeresen megsemmisítette a légierő C–17 típusú repülőgépéről indított célanyagot. A cél kezdeti detektálását egy AN/TPY–2 típusú, X-sávú (frekvencia tartománya: 8-12 GHz – a fordító megjegyzése) radar végezte, majd a célról érkező adatokat továbbította az Aegis Ashore állomásra.
"A teszt megmutatta, hogy a már évek óta meglévő vízfelszíni Aegis ballisztikus rakétavédelmi képesség a szárazföldön is hamarosan eléri a műveleti készenlétet az „Európai Szakaszolt Adaptív Megközelítés” elnevezésű (European Phased Adaptive Approach – EPAA) program második fázisának Romániában kialakított elemeként – nyilatkozta a tesztet követően a Ballisztikus Rakétavédelmi Ügynökség igazgatója, James Syring altengernagy. „Az Aegis Ashore romániai bázisa tervezetten 2015. december 31-én elkészült – tette hozzá Jon Hill ellentengernagy, az Integrált Hadviselési Rendszerek program igazgatója a USNI News –nak. A másik, Lengyelországban telepítés alatt álló központ a terveknek megfelelően 2018-ban válik a rendszer részévé.
A két bázis a 24-24 darab SM–3 elfogórakétával és a spanyolországi Rotában található előretolt bázison állomásoztatott 1+4 darab Arleigh Burke osztályú, irányított rakétákkal felszerelt rombolóval együttesen járulnak hozzá az európai NATO szövetséges országok területének és lakosságának, valamint települt katonai egységeinek ballisztikus rakéták elleni védelméhez.
Fentiekkel összhangban az Egyesült Államok szárazföldi haderejének műszaki csapatai, az MDA, az amerikai haditengerészet, valamint romániai illetékesek közös erőfeszítésének eredményeként határidőre elkészült a 170 millió dollár értékű beruházást jelentő rakétavédelmi komplexum egy 175 hekáron elterülő régi légi bázison a romániai Deveseluban,.
A bejelentéssel technikailag működőképessé nyilvánított Aegis Ashore rakétavédelmi rendszer (AAMDS – Aegis Ashore Missile Defense System) – mint azt korábban már hangsúlyoztuk – az Európai Szakaszolt Adaptív Megközelítés (EPAA - European Phased Adaptive Approach) program második fázisának egyik mérföldköve.
A komplexum a telepítést követően az Amerikai Egyesült Államok 6. flottája parancsnokának – James G. Foggo altengernagynak, aki az Amerikai Haditengerészet Európában és Afrikában állomásozó csapatainak parancsnokhelyettese is egyben – alárendeltségébe került. Az altengernagy elmondta, hogy az MDA képviselőjével alaposan áttekintették a frissen átadott létesítményt. Rámutatott: a kezdeti műveleti képesség eléréséhez – mely 2016. év második felére tervezett – a komplexumot integrálni kell a NATO meglévő ballisztikus rakéta elhárító rendszerébe.
A létesítmény üzemeltetése tengerészekkel tervezett, akik hat hónapos váltásokban látják el feladatukat. A telepített rendszer egy Aegis SPY–1 radart, a nagy hatótávolságú légvédelmi rakétákat (SM–3) valamint a függőleges indítást biztosító indítókonténert foglalja magába (a rendszerről korábban itt írtunk).
A szárazföldre telepített komplexum, ahogy ez a képen is látható, az eredeti, haditengerészeti változat felépítését követi, azonban kizárólag rakétavédelmi funkciót lát el. Bár Oroszország számos alkalommal adott hangot nemtetszésének, az USA és a NATO többször hangoztatta: a rendszer telepítésének célja az európai NATO tagországok, valamint az Európában állomásozó amerikai csapatok védelme a ballisztikus rakéták közel-keleti proliferációja jelentette fenyegetéssel szemben.
Az EPAA második fázisát megelőző első fázis – amely a 2011. pénzügyi évben fejeződött be – alapvetően meglévő, hajófedélzeti rakétavédelmi rendszerek Földközi-tenger térségébe történő telepítését, a németországi Ramsteinben kialakított Ballisztikus Rakétavédelmi Műveleti Központ (Ballistic Missile Defence Operations Centre – BMDOC) kezdeti műveleti képességének elérését, valamint egy előretolt mobil radar (AN/TPY–2) Törökországba történő telepítését foglalta magába.
Fordította: Ferenczi Zsolt alezredes / Varga Tamás őrnagy