Szeptember végén a litván légierő szakemberei megkezdték a NASAMS közepes hatótávolságú légvédelmi rendszer tesztelését Norvégiában, a Kongsberg vállalat telephelyén.
A fegyverrendszer kifejezetten a litván légierő számára gyártott elemeinek első ellenőrzése a gyártónál történik, az ezt követő gyakorlati tesztek pedig már Litvániában kerülnek végrehajtásra.
A vizsgálatok célja megállapítani, hogy az eszközök harcászat-technikai paraméterei megfelelnek-e a rendszer technikai leírásában meghatározottaknak. A 2020 februárjáig tartó tesztek során a rendszer összes elemét megvizsgálják: indítóállványokat, radarokat, elektro-optikai érzékelőket, az RBS 70 kis hatótávolságú légvédelmi rendszer csatolóelemeit, kommunikációs és vezetési eszközöket, valamint a járműveket.
A NASAMS légvédelmi rendszert Litvánia várhatóan 2020 végére veszi át. Az átvétel után a Litván Légierő Légvédelmi Zászlóalja kezdi meg a kezelők felkészítését.
A NASAMS beszerzésről szóló szerződést 2017. október 26-án írta alá a norvég Kongsberg mint gyártó és a litván védelmi minisztérium. A 110 millió eurós beruházás két légvédelmi rakétaüteg eszközeinek, a kezelő és kiszolgáló személyzet kiképzésének, valamint egy logisztikai (karbantartási és javítási) csomagnak a biztosítását foglalja magában.
A NASAMS ütegek rendszerbeállításával Litvánia egy teljes, komplex, közepes hatótávolságú légvédelmi képességre tesz szert. „A biztonságos légtér az egyik fő feltétele annak, hogy szükség esetén szövetséges erőket lehessen a régióba telepíteni” - nyilatkozta Raimundas Karoblis védelmi miniszter. „A NASAMS egy integrált, közepes hatótávolságú légvédelmi képességet jelent, amelyre szükségünk volt, de eddig nem állt rendelkezésünkre. Ez a beszerzés részben megoldja egyik legnagyobb nemzetvédelmi hiányosságunkat: a légtérvédelmet.”
A Litvánia által beszerzett rendszer az indítóállványok kivételével teljesen új gyártású. Az állványok a norvég haderőnél korábban már használatban voltak, azonban azok gyári állapotra történő feljavítása már megkezdődött. A rendszer az amerikai gyártású AMRAAM légiharc rakétákat alkalmazza.
A litván célkitűzések szerint az eszközök átvételével, a személyi állomány felkészítésével és a NASAMS integrációjával képesek lesznek a légtér felügyeletére és ellenőrzésére, a szárazföldi erők számára a légi fenyegetettségnek megfelelő riasztásra, valamint a légi célok szükség szerinti megsemmisítésére.
A litván védelmi minisztérium munkacsoportja megvizsgálta az elérhető közepes hatótávolságú légvédelmi rendszereket. A lehetőségek elbírálásakor egyebek mellett értékelték azok hatékonyságát, a NATO szövetségesekkel való együttműködési képességét, a karbantartás és javítás költségeit, valamint a leszállításhoz szükséges időt. A választás végül a NASAMS rendszerre esett, amely a követelményeknek és feltételeknek leginkább megfelelt.
Hazai cégek drónjait, repülőeszközeit és integrálható szenzorait mutatták be a Magyar Honvédség meghívott szakembereinek a Védelmi Innovációs Kutatóintézet (VIKI) által szervezett szakmai napokon július 1-én és 2-án, a hajmáskéri Kiképző Bázison.
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. július 1-jén, a honvédek jogállásáról szóló kormányrendelet hatályba lépésének napján Budapesten aláírták a Honvédelmi Minisztérium és Honvéd Érdekképviseleti Szervezet (HÉSZ) együttműködési megállapodását.
„Szeretem, megvédem!" mottóval indít toborzókampányt a területvédelmi ezredekbe a Magyar Honvédség - jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a kampány megnyitóján június 17-én, hétfőn, Budapesten.
A Roszatom részvételével tartott tanácskozáson a sarkvidéki teherflotta megújításáról, a műholdas adatszolgáltatásról és a Kínával folytatott logisztikai együttműködésről tárgyaltak.
Lynx harcjárművel hajtott végre éleslövészetet az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár Tatárszentgyörgyön. A szcenárió keretében nemcsak lőttek az ellenségre, hanem a visszavonulást segítő köddel is zavarták őket.
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.
Mi történt azon a napon? Ha a Nap egy bizonyos szögből sütött a kecskeméti légibázis betonjára, sokáig egy ezüstös csík emlékeztetett a 2008. április 17-i repülésre.