Sikeresen integráltak amerikai rakétavédelmi üteget a Koreai Köztársaság légvédelmi rendszerébe.
A 2. Légvédelmi Tüzérezred Delta ütegét a texasi Fort Bliss-ből telepítették át Dél-Koreába. A Koreai Köztársaság légvédelmi rendszerének ilyetén való megerősítését Kína több alkalommal is határozottan ellenezte, továbbá az a helyi lakosság körében sem talált teljeskörű támogatásra, ennek ellenére már ez év áprilisában megkezdődött a THAAD (THAAD – Terminal High Altitude Area Defense System) üteg áttelepítésének közvetlen előkészítése. Kína határozott tiltakozását az indokolja, hogy meglátásuk szerint a rendszer nagy teljesítményű lokátorát felhasználhatják a kínai légierő tevékenységének megfigyelésére is.
A „művelet” végrehajtására közel egy évvel azután került sor, hogy Washington és Szöul – válaszul az egyre növekvő Észak-Korea jelentette fenyegetésre – megegyezett abban, hogy Dél-Korea délkeleti részére telepítik az üteget.
A Delta üteg hivatalos átadás-átvételi ceremóniája (a 11. és a 35. Légvédelmi Tüzérdandár között) a THAAD üteg új bázisán, Seongju-ban került sor. A kezdeti műveleti képesség elérését követően a 4. Légvédelmi Tüzérezred Fort Bliss-ben állomásozó Alpha ütege vette át Delta üteg rakétavédelmi feladatait.
"A mai nap rendkívüli jelentőségű a két ország légvédelmi közösségének számára. Az Amerikai Egyesült Államok hadseregének és a Koreai Köztársaság büszke és békés népének közös történelme egy újabb fontos mérföldkőhöz érkezett." emelte ki Rick Wright ezredes, a 35. Légvédelmi Tüzérdandár parancsnoka az ünnepségen elhangzott beszédében. Wright ezredes külön köszönetet mondott mindazoknak, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy napjaink egyik legmodernebb lég- és rakétavédelmi rendszere a Koreai Köztársaság területén állhasson szolgálatba.
„A művelet minden egyes fázisa komoly csapatmunkát jelentett. Attól a pillanattól kezdve, hogy a technikai eszközök kigördültek a szállítógépekből, a koreai és amerikai katonák közösen hajtották végre feladataikat.” nyilatkozta a szintén a 35. Légvédelmi Tüzérdandárnál szolgáló Benny Lee őrnagy. „Nagyon izgalmas és megtisztelő feladatot jelent egy olyan csapat tagjának lenni, amelyik történelmet ír.” jelentette ki Dwayne Solomon százados, a Delta üteg parancsnoka.
A rakétavédelmi képesség kialakítása egyre növekvő prioritást élvez a térségben, mivel Észak-Korea jelentős előrelépést mutat a különböző hatótávolságú ballisztikus rakéták kifejlesztése területén, amivel többek között elérhetővé váltak a régió amerikai bázisai is. Hivatalosan nem megerősített információk alapján Dél-Korea és az Amerikai Egyesült Államok további egységeket telepített Seongju-ba a „műveleti feladatok” támogatására.
A 35. Légvédelmi Tüzérdandár által alkalmazott légvédelmi rendszerek immár komoly képességeket testesítenek meg, hiszen magukban foglalják az Avenger, a Patriot és a THAAD rendszereket is, ezzel többrétegű, modern és hatékony légvédelem megvalósítására kepések a Koreai Köztársaság területén.
Forrás: raketaezred.hu