Japán a napokban bocsátotta fel a harmadik kémműholdját a tervezett négyből. Az első kettőt még 2003-ban pályára állították, míg az utolsóval jövőre lehet számolni. Így már két optikai felderítő műhold felett rendelkezik a szigetország. Teljesítménye ugyan elmarad az amerikai műholdakétól, hiszen \"csak\" 1 méteres nagyságú tárgyakat lehet velük kivenni, ugyanakkor Japán igényeinek ez megfelel.
A másik két müholdat radarral szerelték, illetve szerelik fel, amelyek így az időjárástól függetlenül is tevékenykedhetnek. Kisebb bonyodalmat okozott azonban az a japán törvény, miszerint a világürt katonai célokra nem lehet használni, amelyet úgy oldottak fel, hogy a müholdak nem katonai irányítás alá kerültek.
Egy évvel ezelőtt a japán müholdprogram komoly visszaesést volt kénytelen elszenvedni, mivel a harmadik mühold felbocsátását technikai problémák miatt már akkor hat hónappal el kellett halasztani. Japán egyébként hagyományosan tartózkodott katonai célú müholdak ürbe juttatásától, ám ez 1998-ban gyökeresen megváltozott, amikor is Észak-Korea úgy lőtt ki egy ballisztikus rakétát, hogy az keresztezte Japán légterét. Azért, hogy figyelemmel kísérhessék az észak-koreai rakétaprogramot, úgy döntöttek Japánban, hogy 2006-ig nyolc müholdat állítanak pályára. 2003 végén a hordozórakéta meghibásodása miatt két mühold megsemmisült, ezért jelenleg csak három kémmühold szolgálja a távol-keleti ország védelmét.
Japán szervezetek sokáig kereskedelmi müholdak szolgálatait vették igénybe, illetve szükség esetén az USA is besegített nekik. A megváltozott geostratégiai helyzetre való tekintettel azonban rövid idő alatt lehet szükség nagy felbontású képekre észak-koreai területekről, ezért megkerülhetetlenné vált saját müholdak rendszeresítése. Feltételezések szerint a müholdak azonban nemcsak Észak-Koreát, hanem Kínát és Oroszország távol-keleti vidékeit is figyelik.
A müholdprogram megközelítőleg kétmilliárd dollárt emésztett fel, amelyben bennfoglaltatik az egytonnás optikai és az egyharmaddal nehezebb radarral felszerelt müholdak kifejlesztése is. A tervezés során az USA számos területen nyújtott segítséget.