2024. 03. 29. péntek
Auguszta
: 396 Ft   : 367 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

F-16-os vadászgép lőtte le a ballisztikus rakétát

Art of WAR  |  2007. 12. 05., 19:17

A Raytheon fegyvergyártó vállalat egy F-16C Block 25 Fighting Falcon típusú harci repülőgép segítségével hajtotta végre azt a technológiai kísérletet, melynek során azt vizsgálták, hogy a légi indítású fegyverek alkalmasak-e a támadó ballisztikus rakéták megsemmisítésére. A hatalmas szellemi és anyagi ráfordítással fejlesztett, igen bonyolult amerikai rakétaelhárító rendszer egyik eleme lesz a repülőgépek fedélzetéről indított ellenrakéta, mely közvetlenül a kilövést követő fázisban lenne bevethető a támadófegyverek megsemmisítésére.

A sikeres tesztre december 3-án került sor a White Sands rakétakísérleti telepen. Az AATC (Air Force Reserve Command Test Centre) állományába tartozó F-16-os fedélzetéről kilőtt két, módosított AIM-9X infravörös önirányítású rakéta sikeresen eltalálta az emelkedési fázisban repülő ballisztikus rakétát.

A rendkívül költséges és sok politikai vitát kiváltó amerikai rakétavédelmi rendszer több komponensből fog állni, különféle elemeit folyamatosan fejlesztik és tesztelik. A müködési elv a ballisztikus rakéták három szakaszra osztható röppályájából indul ki. A rakétavédelmi program tervei szerint a közvetlenül az indítást követő, 3-5 percig tartó szakaszban (boost phase) légi telepítésü lézerrel, illetve mozgási energiát felhasználó eszközökkel semmisítenék meg a rakétákat. A pálya középső szakaszában (midcourse phase), amikor a rakéta az atmoszférán kívül repül, ennél több idő, nagyjából 20 perc áll rendelkezésre az elfogására. Ebben a szakaszban földi telepítésü, illetve a hajókra felszerelt, tengeri telepítésü Aegis ballisztikusrakéta-védelmi elfogórendszerek lépnek müködésbe. A végső, mintegy 30 másodperc és egy perc közti szakasz (terminal phase) során a rakéta robbanófeje visszatér az atmoszférába. E szakaszban a védelmet többek közt a végső, nagy magasságú területvédelmi rendszer (Terminal High Altitude Area Defense), a Patriot PAC-3 elfogórakéta-rendszer, valamint a Németországgal és Olaszországgal közösen fejlesztett MEADS (Medium Extended Air Defense System, középtávú kiterjesztett légvédelmi rendszer) nyújtja. A rendszer érdekessége, hogy a tervek szerint egy robbanófej nélküli eszközzel való ütközés eredményeképpen semmisülne meg a fenyegető rakéta légkörbe visszatérő része. Az ellenséges rakéták felderítését müholdak és földi radarok végzik, a rendszer elemeit pedig egy rendkívül modern és komplex vezérlési és irányítási rendszer integrálja.

Főleg Irán és Észak-Korea nukleáris, illetve ballisztikus rakétaprogramja okoz fejtörést az amerikaiaknak, ezekkel a veszélyforrásokkal indokolják legalábbis a rakétavédelmi rendszer fejlesztésére elköltött dollármilliárdok szükségességét.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 22., 13:32
Az Olasz Légierő a közelmúltban búcsúzott a HH-212A helikoptertől, amely több mint 40 év intenzív olaszországi és külföldi szolgálat után vonult nyugdíjba. A HH-212A típus hadrendbe állítása óta több mint 180 000 órát repült, és több száz életet mentett meg.
2024. 03. 11., 11:50
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár katonái többhetes elméleti és gyakorlati képzés keretében sajátították el a Spike LR2 típusú páncéltörő rakéta használatát és karbantartását, a tatai laktanyában, illetve a Magyar Honvédség Központi Gyakorlóterén, a Bakonyban.
2024. 03. 18., 15:07
2024-ben az EUFOR parancsnoki teendőit ellátó nemzet, így magyar csoport biztosítja a misszió MEDEVAC (Medical Evacuation), azaz egészségügyi kiürítési képességét. Beszélgetés a misszióra való felkészülés részleteiről és a külföldi szolgálat körülményeiről Dajka Attila alezredessel, az EUFOR Helikopter Alegység parancsnokával és dr. Forgács Levente hadnaggyal, az alegység egyik orvosával.
2024. 03. 07., 11:04
Semmi, mert egy hasonló méretű, ARV vontatókocsi siet segítségére, hogy biztonságos helyre szállítsa. A pótolhatatlan eszköz kezelését öthetes kiképzés alatt sajátították el a hódmezővásárhelyi és tatai honvédek, tudásukról pedig a március első hetében rendezett táborfalvai vizsganapokon adtak számot.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 27., 10:10
„Több évtized után indul újra a fegyvertervező és -gyártó mérnökképzés hazánkban” – többek közt erről állapodott meg dr. Czermann János a Neumann János Egyetem képviselőivel.
2024. 03. 19., 12:55
Március elején több magas szintű delegáció látogatott a nápolyi Szövetséges Összhaderőnemi Parancsnokságra. A látogatások célja az volt, hogy megtárgyalják és kidolgozzák a NATO déli szomszédságával (Közel-Kelet, Észak-Afrika és a Száhel régiók) kapcsolatos partnerségi terveket.
2024. 03. 11., 10:30
A hatvanas években három komolyabb, halálos áldozatokat követelő tűzeset történt az amerikai haditengerészet repülőgép-hordozóin.
2024. 03. 07., 11:37
A római katolikus temetőben a csata emlékére állított obeliszknél a város és a honvédség képviselői koszorúztak.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Dánia - az F-35-ösök érkezésével - folyamatosan vonja ki a hadrendből F-16-os vadászbombázóit, melyek értékesítését már korábban meghirdették. A lehetséges vásárló kilétét a napokban hozták nyilvánosságra.