2023. 03. 28. kedd
Gedeon, Johanna
: 385 Ft   : 356 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

F-16-os vadászgép lőtte le a ballisztikus rakétát

Art of WAR  |  2007. 12. 05., 19:17

A Raytheon fegyvergyártó vállalat egy F-16C Block 25 Fighting Falcon típusú harci repülőgép segítségével hajtotta végre azt a technológiai kísérletet, melynek során azt vizsgálták, hogy a légi indítású fegyverek alkalmasak-e a támadó ballisztikus rakéták megsemmisítésére. A hatalmas szellemi és anyagi ráfordítással fejlesztett, igen bonyolult amerikai rakétaelhárító rendszer egyik eleme lesz a repülőgépek fedélzetéről indított ellenrakéta, mely közvetlenül a kilövést követő fázisban lenne bevethető a támadófegyverek megsemmisítésére.

A sikeres tesztre december 3-án került sor a White Sands rakétakísérleti telepen. Az AATC (Air Force Reserve Command Test Centre) állományába tartozó F-16-os fedélzetéről kilőtt két, módosított AIM-9X infravörös önirányítású rakéta sikeresen eltalálta az emelkedési fázisban repülő ballisztikus rakétát.

A rendkívül költséges és sok politikai vitát kiváltó amerikai rakétavédelmi rendszer több komponensből fog állni, különféle elemeit folyamatosan fejlesztik és tesztelik. A müködési elv a ballisztikus rakéták három szakaszra osztható röppályájából indul ki. A rakétavédelmi program tervei szerint a közvetlenül az indítást követő, 3-5 percig tartó szakaszban (boost phase) légi telepítésü lézerrel, illetve mozgási energiát felhasználó eszközökkel semmisítenék meg a rakétákat. A pálya középső szakaszában (midcourse phase), amikor a rakéta az atmoszférán kívül repül, ennél több idő, nagyjából 20 perc áll rendelkezésre az elfogására. Ebben a szakaszban földi telepítésü, illetve a hajókra felszerelt, tengeri telepítésü Aegis ballisztikusrakéta-védelmi elfogórendszerek lépnek müködésbe. A végső, mintegy 30 másodperc és egy perc közti szakasz (terminal phase) során a rakéta robbanófeje visszatér az atmoszférába. E szakaszban a védelmet többek közt a végső, nagy magasságú területvédelmi rendszer (Terminal High Altitude Area Defense), a Patriot PAC-3 elfogórakéta-rendszer, valamint a Németországgal és Olaszországgal közösen fejlesztett MEADS (Medium Extended Air Defense System, középtávú kiterjesztett légvédelmi rendszer) nyújtja. A rendszer érdekessége, hogy a tervek szerint egy robbanófej nélküli eszközzel való ütközés eredményeképpen semmisülne meg a fenyegető rakéta légkörbe visszatérő része. Az ellenséges rakéták felderítését müholdak és földi radarok végzik, a rendszer elemeit pedig egy rendkívül modern és komplex vezérlési és irányítási rendszer integrálja.

Főleg Irán és Észak-Korea nukleáris, illetve ballisztikus rakétaprogramja okoz fejtörést az amerikaiaknak, ezekkel a veszélyforrásokkal indokolják legalábbis a rakétavédelmi rendszer fejlesztésére elköltött dollármilliárdok szükségességét.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-28 13:31:33
2023 februárjában megalakult a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Nonprofit Zrt.-t (VIKI). Koncepciója szerint a VIKI a kettős hasznosítású, azaz polgári és katonai célra egyaránt alkalmazható technológiák feltérképezésére és annak védelmi célú hasznosításának támogatására hivatott.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország a Grob G 120TP típust választotta az alapfokú kiképző repülőgép kategóriára, felváltva idővel a kiöregedő SK 60-as flottát.