2025. 01. 26.
Paula, Vanda
: 409 Ft   : 390 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Stratégiai hordozóvá válhatnak az indiai vadászrepülőgépek

Art of WAR  |  2010. 05. 14., 09:37

Az indiai Szu-30MKI típusú többfeladatú vadász-bombázók a jövőben lehetőséget kapnak stratégiai fegyverzet hordozására. India hajlandó meglévő vadászrepülőgépeit oly módon átalakítani, hogy azokra függeszthetőek legyenek a Nirbhay típusú, nemzeti fejlesztésű, nagyhatótávolságú szárnyasrakéták, amelyek nukleáris robbanófejjel vannak felszerelve. Ennek köszönhetően az indiai légierő nagyban növelheti saját lehetőségeit – napjainkban mindössze gravitációs nukleáris bombákkal rendelkeznek.

A Nirbhay fejlesztését az Advanced Systems Laboratory cég végzi, amely az indiai Védelmi Kutatási és Fejlesztési Szervezet (DRDO) része. Annak ellenére, hogy a projekt már öt éve elindult, az új szárnyasrakétáról keveset lehet tudni. Hivatalos információk szerint a rakéta mintegy 80-100 km hatótávolságú, amelyet hangsebesség alatti sebességtartományban képes teljesíteni. A rakéta fejlesztése során felhasználták a lopakodó technológiát. A DRDO vezetője Vijay Kumar Saraswat elmondta, hogy a tervezés és az aerodinamikai számítások már befejeződtek, és a közeljövőben megkezdődik a prototípus gyártása. A tervek szerint az első kísérletekre még 2010 vége előtt sor kerül, majd a nyilvánosság számára az AeroIndia-2011 kiállítás keretében mutatják be az új rakétát.

Nem kizárt azonban, hogy India a Nirbhay fejlesztése során is időzavarba kerül, ami nem lenne meglepetés, hiszen az indiai hadsereg néhány fejlesztésével negatív rekordot ért el. Lapunkon mi is beszámoltunk arról, hogy az indiai Arjun harckocsi fejlesztése a DRDO részéről 34 évet vett igénybe.

Az indiai Tejas vadászrepülőgép fejlesztése 1983 óta zajlik, és 2010 áprilisában az indiai kormány 2018. december 31-ig meghosszabbította a programot, ami így már 35 év. A hosszadalmas fejlesztések mellett a másik gond a gyakori meghibásodás, a gyenge technikai színvonal. A Prithvi ballisztikus rakéta, amely már rendszerben áll az indiai hadseregben, és amely nukleáris töltet hordozására is alkalmas, szintén gyakran okoz fejtörést a meghibásodások miatt.

Az azonban tény, hogy India igen erősen érdekelt az új rakéta, a Nirbhay fejlesztésében, mivel Pakisztán tovább erősíti saját katonai erejét.

2010 márciusában Indiai felgyorsította ballisztikus rakéta tesztjeit válaszul az Egyesült Államok azon lépésére, hogy 14 darab új F-16 Fighting Falcon típusú vadászrepülőgépet adott el Pakisztánnak. Ezen kívül a Nirbhay létrehozása tovább erősítené az indiai légierő stratégiai erejét.

Az indiai légierő állományában jelenleg csak szabadesésü (gravitációs) nukleáris bombák vannak rendszeresítve.

Feltehetően az indiai légierő rendelkezik Popeye II típusú, izraeli szárnyasrakétákkal, amelyeket valószínüleg 1998-ban vásároltak. A rakéták mennyiségéről, és a hordozóeszköz típusáról nincsenek információk. Ezen rakétatípus maximális hatótávolsága mindössze 80 km, ami nagyban korlátozza alkalmazási lehetőségüket.

A Nirbhay lehetővé teszi az ellenség objektumainak megsemmisítését akár nukleáris töltettel is anélkül, hogy be kellene repülni az ellenség légterébe, amelyet légvédelmi rakétarendszerek védhetnek.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

Várhatóan január 25-én újraindítja Tel-Aviv-i járatait az Air France, de a közel-keleti konfliktust folyamatosan nyomon követi és a biztonsági helyzetnek megfelelően alakítja a menetrendjét. A Transavia France január 28-tól repülhet a közel-keleti térségbe.

  NÉPSZERŰ HÍREK