2023. 06. 07. szerda
Róbert
: 369 Ft   : 345 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Stratégiai hordozóvá válhatnak az indiai vadászrepülőgépek

Art of WAR  |  2010. 05. 14., 09:37

Az indiai Szu-30MKI típusú többfeladatú vadász-bombázók a jövőben lehetőséget kapnak stratégiai fegyverzet hordozására. India hajlandó meglévő vadászrepülőgépeit oly módon átalakítani, hogy azokra függeszthetőek legyenek a Nirbhay típusú, nemzeti fejlesztésű, nagyhatótávolságú szárnyasrakéták, amelyek nukleáris robbanófejjel vannak felszerelve. Ennek köszönhetően az indiai légierő nagyban növelheti saját lehetőségeit – napjainkban mindössze gravitációs nukleáris bombákkal rendelkeznek.

A Nirbhay fejlesztését az Advanced Systems Laboratory cég végzi, amely az indiai Védelmi Kutatási és Fejlesztési Szervezet (DRDO) része. Annak ellenére, hogy a projekt már öt éve elindult, az új szárnyasrakétáról keveset lehet tudni. Hivatalos információk szerint a rakéta mintegy 80-100 km hatótávolságú, amelyet hangsebesség alatti sebességtartományban képes teljesíteni. A rakéta fejlesztése során felhasználták a lopakodó technológiát. A DRDO vezetője Vijay Kumar Saraswat elmondta, hogy a tervezés és az aerodinamikai számítások már befejeződtek, és a közeljövőben megkezdődik a prototípus gyártása. A tervek szerint az első kísérletekre még 2010 vége előtt sor kerül, majd a nyilvánosság számára az AeroIndia-2011 kiállítás keretében mutatják be az új rakétát.

Nem kizárt azonban, hogy India a Nirbhay fejlesztése során is időzavarba kerül, ami nem lenne meglepetés, hiszen az indiai hadsereg néhány fejlesztésével negatív rekordot ért el. Lapunkon mi is beszámoltunk arról, hogy az indiai Arjun harckocsi fejlesztése a DRDO részéről 34 évet vett igénybe.

Az indiai Tejas vadászrepülőgép fejlesztése 1983 óta zajlik, és 2010 áprilisában az indiai kormány 2018. december 31-ig meghosszabbította a programot, ami így már 35 év. A hosszadalmas fejlesztések mellett a másik gond a gyakori meghibásodás, a gyenge technikai színvonal. A Prithvi ballisztikus rakéta, amely már rendszerben áll az indiai hadseregben, és amely nukleáris töltet hordozására is alkalmas, szintén gyakran okoz fejtörést a meghibásodások miatt.

Az azonban tény, hogy India igen erősen érdekelt az új rakéta, a Nirbhay fejlesztésében, mivel Pakisztán tovább erősíti saját katonai erejét.

2010 márciusában Indiai felgyorsította ballisztikus rakéta tesztjeit válaszul az Egyesült Államok azon lépésére, hogy 14 darab új F-16 Fighting Falcon típusú vadászrepülőgépet adott el Pakisztánnak. Ezen kívül a Nirbhay létrehozása tovább erősítené az indiai légierő stratégiai erejét.

Az indiai légierő állományában jelenleg csak szabadesésü (gravitációs) nukleáris bombák vannak rendszeresítve.

Feltehetően az indiai légierő rendelkezik Popeye II típusú, izraeli szárnyasrakétákkal, amelyeket valószínüleg 1998-ban vásároltak. A rakéták mennyiségéről, és a hordozóeszköz típusáról nincsenek információk. Ezen rakétatípus maximális hatótávolsága mindössze 80 km, ami nagyban korlátozza alkalmazási lehetőségüket.

A Nirbhay lehetővé teszi az ellenség objektumainak megsemmisítését akár nukleáris töltettel is anélkül, hogy be kellene repülni az ellenség légterébe, amelyet légvédelmi rakétarendszerek védhetnek.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 09., 10:25
1986. április 26-án történt meg Európa legnagyobb nukleáris katasztrófája. A csernobili Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű 4-es számú RBMK-1000 típusú, grafitrudas szabályozású reaktorblokkja a konstrukció tervezési hibája, illetve sorozatos emberi mulasztások miatt kigyulladt, majd a keletkezett gőz szétvetette magát a reaktort, illetve az annak helyet adó épület tetőszerkezetét is.
2023. 04. 17., 09:54
A Sargasso-tenger évszázadok óta az Atlanti-óceán egyik leghírhedtebb térségének számít, többek között azért, mert területén fekszik a Bermuda-háromszög is.
2023-04-27 12:51:07
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter javaslatára Novák Katalin köztársasági elnök a mai nappal felmentette beosztásából dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagyot, a Honvéd Vezérkar főnökét. A feladat ellátására a honvédelmi miniszter dr. Böröndi Gábor altábornagyot, a Magyar Honvédség brüsszeli NATO és EU Katonai Képviselő Hivatalának vezetőjét javasolja.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 06. 06., 10:40
Elszállították a második világháborús magyar légibombát a főváros II. kerületéből, a Szeréna útról.
2023. 06. 02., 09:19
Magyar idő szerint 2023. április 14-én 14 óra 15 perckor egy Ariane–5 hordozórakétán a francia guyanai Kourouról elindult az Európai Űrügynökség JUICE űrszondája a Jupiter bolygó Euro­pa, Ganymedes és Callisto elnevezésű jeges holdjaihoz, hogy ezeket 2031-ben elérve különféle tudományos vizsgálatokat végezzen.
2023. 06. 01., 09:59
Csehország védelmi kiadásai a jövőben az éves bruttó hazai termék (GDP) legalább két százalékát fogják kitenni. A vonatkozó törvényt a képviselőház után május 31-én, a cseh szenátus is jóváhagyta, érvénybe lépéséhez csak az államfő aláírása szükséges.
2023. 05. 31., 14:34
A Magyar Honvédség éjszakai éleslövészettel egybekötött kiképzési feladatot hajt végre május 31-én és június 1-jén 14.00-24.00 óra között a „nullaponti” lőtéren, Bakonykútiban és térségében.

  JETfly Magazin

Az utazás mindig élményekkel teli kaland, amikor végre kiszakadhatunk a mindennapok rutinjából és átadhatjuk magunkat a felfedezés örömének. A Budapest Airport számára épp ezért fontos, hogy a repülőtéri folyamatok mindenki számára stresszmentesek legyenek.