Világszerte nagy ellenkezést vált ki az emberekből, hogy az amerikai hadsereg egyre gyakrabban vet be pilóta nélküli repülőgépeket (drónokat) a terrorellenes harcban – derült ki a Pew Research Center június 13-án, szerdán nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatásából, amely az Egyesült Államokról külföldön kialakult képet mérte fel.
A kutatóintézet 21 országban végezte el a kérdőíves felmérést, ebből 17-ben a válaszadók több mint a fele elítélte a terrorista vezetők elleni dróntámadásokat, amelyeket elsősorban Pakisztánban, Jemenben és Szomáliában hajtott végre az amerikai hadsereg. Az amerikai terrorellenes akciók különösen a muszlim többségü országokban népszerütlenek. „Továbbra is széles körben elterjedt az a nézet, hogy Amerika egyoldalúan cselekszik és figyelmen kívül hagyja más államok érdekeit” – olvasható a tanulmányban.
Az Egyesült Államokban ezzel szemben viszonylagos népszerüségnek örvend a drónprogram, ott a megkérdezettek 62 százaléka helyeseli az ilyen támadásokat. A Fehér Ház nem kívánt reagálni a kutatás eredményeire. Az Obama-kormányzat álláspontja szerint a drónok az al-Kaida elleni küzdelem egyik leghatékonyabb eszközei, mivel kevesebb amerikai emberáldozattal járnak, illetve szinte szükségtelenné teszik a szárazföldi csapatok bevetését.
Újabb amerikai dróntámadás Pakisztánban
Legalább három feltételezett iszlamista lázadó halt meg egy újabb, csütörtöki amerikai dróntámadásban Pakisztán északnyugati részén, Észak-Vazirisztán tartomány székhelyén, Mirámsáh városban – közölték biztonsági és hírszerzési tisztségviselők. A pilóta nélküli gépről elindított két rakéta egy épületben csapódott be. A nevük megadása nélkül nyilatkozók egyelőre nem tudták megmondani, hogy milyen nemzetiségüek voltak az áldozatok.
Az utóbbi 24 órában ez már a második amerikai dróntámadás volt a térségben. Szerdán autót vett célba egy drón ugyanebben a térségben, és rakétájával a négy benne ülő halálát okozta.