2012. november 14-én elérte a teljes műveleti képességet a Pápára települt Nehéz Légiszállító Ezred (HAW) − ezt Keith P. Boone ezredes, az alakulat parancsnoka jelentette be Tallinnban. A teljes műveleti képesség elérése jelentős eredmény a HAW eddigi történetében.
Az első Boeing C−17 Globemaster III-as típusú szállító repülőgép Pápára érkezése óta a mai napig (2009. július − 2012. november) az alakulat több mint nyolcezer órát repült, 53 ezer tonnát meghaladó rakományt és több mint 32 ezer személyt juttatott el a nemzetek megbízásából hat kontinensre és több tucatnyi országba, többek között Haitire, Afganisztánba, Pakisztánba, Dél-Afrikába és Európába.
A SAC (Stratégiai Légiszállító Képesség) tizenkét nemzet szoros együttmüködésén alapuló, a Magyar Honvédség Pápa Bázisrepülőtérről müködtetett program, melynek során három C−17-es gépet üzemeltetnek. Ebben Bulgária, Észtország, Norvégia, Magyarország, Hollandia, Litvánia, Finnország, Lengyelország, Románia, Szlovénia, Svédország és az Amerikai Egyesült Államok vesz részt. Az ezred 2009. július 27-én kezdte meg tevékenységét, a kezdeti müveleti képességet 2010. május 25-én érte el. Biztonságosan és hatékonyan hajtja végre a küldetések teljes spektrumát, a megfelelő személyi állománnyal, infrastruktúrával és logisztikai támogatással.
A teljes müveleti képességet elérve a HAW képes produkálni a SAC-nemzetek által igényelt éves repülési óraszámokat. Pápán a programban részt vevő 12 nemzet egy különleges csapatot épített fel, ami világszerte iskolapéldáját nyújtja az erőforrások közös megosztásának. A SAC-nemzetek hálásak a HAW-t támogató szervezeteknek, különösen a befogadó országnak, Magyarországnak és a NATO támogató szervezetnek.
Galéria: Elérte a teljes műveleti képességet a pápai Nehéz Légiszállító Ezred
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
A NATO Kiemelt Éberségi Tevékenységű Többnemzeti Harccsoport olasz század katonái sikeres aknavető és tüzérségi éleslövészetet hajtottak végre a Magyar Honvédség Központi Gyakorlóterén, a Bakonyban.
2023 februárjában megalakult a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Nonprofit Zrt.-t (VIKI). Koncepciója szerint a VIKI a kettős hasznosítású, azaz polgári és katonai célra egyaránt alkalmazható technológiák feltérképezésére és annak védelmi célú hasznosításának támogatására hivatott.
Szolnokon tárgyaltak a Regionális Különleges Műveleti Komponens Parancsnokság tagországainak haderőnemi parancsnokai, az MH Összhaderőnemi Különleges Műveleti Parancsnokság által rendezett eseményen.
„És te készen állsz?” – ezzel a szlogennel várja a katonai szolgálat iránt érdeklődőket a Magyar Honvédség. A nagyszabású, egész éves toborzókampány kezdete alkalmából rendezett sajtótájékoztatót 2023. február 13-án tartották meg a Bálnában.
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország a Grob G 120TP típust választotta az alapfokú kiképző repülőgép kategóriára, felváltva idővel a kiöregedő SK 60-as flottát.