2024. 10. 06.
Brúnó, Renáta
: 402 Ft   : 364 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A német Tornado flotta cseréjének margójára

A német Tornado flotta cseréjének margójára
Lázár Zsolt  |  2020. 05. 18., 12:35
A német Tornado flotta cseréjének margójára

Németországban, az utóbbi évek egyik legvitatottabb katonai beszerzése a nukleáris képességekkel is rendelkező Tornado flotta modernebb típusokra való lecserélése és vélhetően az amerikai Hornetek és Growlerek rendszerbeállítása a Luftwaffe kötelékében.

Bár a kiöregedő Tornado gépek pótlása hosszú ideje terítéken van, a valószínűleg a tengerentúlról érkező váltótípusok rendszeresítése jelentős politikai viharokat kelt Berlinben és komoly szakmai támadások kereszttüzében áll. 

A probléma gyökere évtizedekre nyúlik vissza és megjelenik benne mind az idejekorán felismert fejlesztési lehetőségek elmulasztása, mind a védelmi költségvetések folyamatos nyirbálásának negatív következményei, mind pedig azon döntéshozók felelőssége, akik stratégia híján, feláldozták a védelmiipart a rövidtávú érdekek oltárán.

A kérdéssel behatóan foglalkozik a német Christian Mölling, a German Council on Foreign Relations kutatásvezetőjének és Heinrich Brauß az intézetnél dolgozó, nyugalmazott altábornagy elemzése.

Tanulmányukban kifejtik, hogy Németország és a Német Légierő - mint az amerikai nukleáris fegyverek európai hordozója - a katonai igényeknek megfelelő típust kellene, hogy rendszeresítsen. Ezért érdemes lenne minden felmerülő típust számításba venni, így a korábban elvetett, F-35-ösök beszerzését is. Ezen kívül az európai védelmiipar megerősítése és innovációs képességének fenntartása érdekében a Eurofighter program folytatását is tanácsolják, egy jövőbemutató, német – francia váltótípus (FCAS) párhuzamos fejlesztése mellett.

A váltótípus megtalálását nehezíti, hogy – bár a részvétel a nukleáris elrettentésben mindig is népszerűtlen volt Németországban –, a Tornado flottát lecserélő típusnak, nemcsak ebben a feladatkörben kell a korábbi gépeket pótolnia, hanem rendelkeznie kell elektronikai hadviselésre alkalmas eszközökkel is. Így merült fel az amerikai Hornetek és Growlerek egyidejű rendszerbeállítása, vagy egy nukleáris képességekkel is ellátott F-35-ös fejlesztés rendszeresítése.

Utóbbi mellett szól, hogy ugyan jelenleg nem rendelkezik atomtöltetek hordozására alkalmas rendszerekkel, ötödik generációs vadászgép lévén jobban beilleszthető a jövő, adatorientált haderejébe és beszerzésük esetén az amerikai fél el tudja végezni a nukleáris képességekhez szükséges módosításokat. Ráadásul, miután számos más európai ország is a megvételük mellett döntött, a típus logisztikai ellátása és karbantartása megoldottnak tekinthető – még közös műveletek alatt is.

Felmerülhet még a Eurofighter-ek atomfegyverek hordozására alkalmassá tétele is, de ahogy ezt a szerzőpáros megjegyzi; ez egyfelől rendkívül költséges és időigényes procedúra, másfelől a típus csak korlátozottan alkalmas a mai, modern légvédelmi rendszerekkel szembeni hatékony védekezésre – ami így a nukleáris feladatkörének betöltését is nehézzé tenné.

A folyamatban lévő új, európai fejlesztéssel (FCAS) kapcsolatban kifejtik; hogy a géptípus csak 2040-től lenne elérhető, esetében a nukleáris képességekről még semmi szó nem esett és kérdéses is, hogy képessé tehető-e amerikai atomtöltetek hordozására. Különösen akkor, amikor mind Berlin, mind Párizs mindent megtesz azért, hogy megakadályozza a majdani gép fejlett rendszereihez való amerikai hozzáférést.

Bármilyen típus is kerül a történet végén rendszeresítésre, annak mind a német – amerikai, mind a német – francia kapcsolatokra jelentős hatása lesz. Az alternatívák száma véges és ami még fontosabb, az idő szorít, mert a kiöregedő Tornado gépek üzemben tartása napról napra többe kerül, feladatkörük ellátása pedig sürgető.

A témával társlapunkon, a JETfly-on is foglalkoztunk már.

Forrás: https://dgap.org/en/research/publications/tornado-complex

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

A Szarajevótól délnyugatra fekvő Jablanica településen a heves esőzések utáni földcsuszamlásban súlyosan megsérült gyermek kórházba szállításához nyújtottak segítséget az EUFOR ALTHEA misszióban szolgáló magyar katonák.

  NÉPSZERŰ HÍREK