2023. 03. 27. hétfő
Hajnalka
: 386 Ft   : 358 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Elbúcsúzott a Francia Haditengerészet legendás repülőgép típusa

Elbúcsúzott a Francia Haditengerészet legendás repülőgép típusa
Art of WAR  |  2016. 07. 19., 16:08

2016. július 12-én repültek utoljára a francia Super Etendardok.

A francia haditengerészeti repülés (Aéronavale) meghatározó típusa, a Super Etendard Modernisé (SEM) búcsúzott el a napokban közel 40 év szolgálat után. Utolsó felszállásukat a Landivisiau légibázisról hajtották végre, a búcsú pillanatában öt repülőképes példánnyal köszöntek el az aktív szolgálattól. A Flottile 17F repülőszázad állományába tartozó gépeket információk szerint lekonzerválják, habár kicsi az esély arra, hogy valaha ismét repüljenek.

A Francia Haditengerészet 1978-ban kapta meg az első Super Etendardokat, a gépekből felálló első repülőszázad, a Flottile 11F 1979-ben vált bevethetővé. Összesen 3 századot (plusz egy kiképző századot) fegyvereztek fel a típussal, a modernizált változat, a Super Etendard Modernisé (SEM) 1999-től repülte bevetéseit. A számtalan modernizációs program végül a Standard 5-tel ért véget, mely korszerűsítést végül 35 gépen végeztek el. A modernizált SEM-ek hadrendből való kivonására már számítani lehetett, hiszen a típushoz kapcsolódó ipari szintű nagyjavítás képességét már évekkel ezelőtt megszüntették.

2015 októberében még 8 repülőképes példánnyal rendelkezett a francia haderőnem: a gépek, kiegészülve 18 darab Rafale-lal a Charles de Gaulle repülőgép-hordozó fedélzetén indultak az Iszlám Állam elleni bevetésre az Operation Chammal hadművelet keretein belül. A hordozó márciusi visszatérését követően már csak öt bevethető példány maradt, ez az öt SEM repült július 12-én a típus búcsúján.

A Super Etendardok hadrendből való kivonásával feladatkörüket már teljes egészében a Rafale M-ek látják el a francia haditengerészet légierejében. 2001 óta 48 darab érkezett Aéronavale-hoz, négyet veszítettek el repeseményekben. 3 darab St Dizier-ben települ (a Francia Légierő Rafale-jai mellett) egy negyedik példány pedig a Hyéres központú haditengerészeti tesztközpontban található. A fennmaradó 40 darab a Landivisiau légibázis Flotille 11F, 12F és 17F repülőszázadainak állományába tartozik. A SEM-eket búcsúztató Flottille 17F már megkezdte pilótái és műszaki személyzete átképzését a Rafale-ra, de ez a század várhatóan csak 2018-ra éri el a teljes bevethetőségi képességet. A század visszaszerzi majd a nukleáris csapásmérő képességét is az ASMP-A rakétának köszönhetően.

A Rafale-tiszta flottának köszönhetően könnyebbé válik a hajófedélzeti üzem a Charles de Gaulle repülőgép-hordozón. A haditengerészet tervei szerint egyidőben két század üzemelne a fedélzetről, egy pedig maradna Landivisiau bázisú. A Super Etendardok így lassan lekerülnek a még repülőképes állapotban fellelhető típusok sorából, hiszen már csak Argentínában üzemel néhány.

 

Forrás: Jane's

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-28 13:31:33
2023 februárjában megalakult a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Nonprofit Zrt.-t (VIKI). Koncepciója szerint a VIKI a kettős hasznosítású, azaz polgári és katonai célra egyaránt alkalmazható technológiák feltérképezésére és annak védelmi célú hasznosításának támogatására hivatott.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.