November 23-án behajózott a kínai fennhatóság alatt álló Hongkong város kikötőjébe az amerikai USS Kitty Hawk (CV 63) repülőgép-hordozó. Az utóbbi időben gyakran fordulnak meg egymás kikötőiben a baráti látogatásra érkező amerikai és kínai flottaegységek, annak ellenére, hogy a két ország politikai viszonya nem nevezhető feszültségektől mentesnek.
Az észak-koreai kommunista rezsim által októberben végrehajtott katonai célú nukleáris kísérlet kiélezte a kelet-ázsiai térségben a politikai és katonai feszültséget. Az Egyesült Államok Japánban állomásozó előretolt flottaegységének zászlóshajója, a USS Kitty Hawk azóta a térségben járőrözik. A Csendes-óceánon tevékenykedő amerikai 7. flotta alárendeltségébe tartozó egység több szempontból is különlegesnek számít, ugyanis ez az egyik utolsó, még hagyományos meghajtású "úszó sziget" a US Navy állományában, továbbá az egyetlen, melynek a hazai kikötője nem az USA területén fekszik. A teljes feltöltéssel 80 000 tonna vízkiszorítású, 319 méter hosszú és 76,8 méter széles hajó gerincfektetésére szinte pontosan 50 évvel ezelőtt, 1956. december 27-én került sor, vízre bocsátására azonban 1960-ig kellett várni. 1961. április 21-én állították hadrendbe, tehát több mint 45 éve aktív tagja a US Navynek, és jelenleg az Amerikai Haditengerészet leghosszabb ideje hadrendben álló egysége.

A USS Kiity Hawk a Victoria-öbölben. A hajón szolgáló több mint 5000 tengerész számára elsősorban pihenés és kikapcsolódás céljából érdekes a távol-keleti nagyváros
A USS Kitty Hawk fedélzetén jelenleg az 5. Hajófedélzeti Repülőezred állomásozik. A fő csapásmérő erőt négy, F/A-18 Hornet vadászbombázókkal felszerelt repülőszázad alkotja. A VFA 27 "Royal Maces", a VFA 102 "Diamondbacks", a VFA 192 "World Famous Golden Dragons" és a VFA 195 "Dambusters" századok a Hornet C/D és E/F változatait használják, míg a tengeralattjáró-elhárító század SH-60 Sea Hawk helikopterekkel, az elektronikai harcászati század pedig EA-6B Prowler gépekkel hajtja végre feladatait. Egy felderítőszázad E-2 Hawkeye gépekkel, valamint egy ellátószázad C-2 Grayhound gépekkel is a fedélzeten állomásozik.
Néhány érdekesebb adat a Kitty Hawk-osztályú repülőgép-hordozókhoz kapcsolódóan: Az energiaellátáshoz kapcsolódik, hogy a hajó 15,2 millió liter üzemanyagot tud tankolni, az elektromos rendszer kapacitása pedig 14 millió watt. A fedélzeten 2400 telefon, 1500 számítógép és 4 pénzkiadó automata van, a belső, zárt láncú televízión 6 csatorna közül válogathat a személyzet, természetesen a müholdas programokon kívül. A bevetéstől függően a mintegy 5500 fős személyzet kényelmét egyebek mellett 5 fogorvos, 6 sebész, 65 kórházi ágy, 2 ügyvéd, 3 pap és 2 fodrászat szolgálja. A naponta felszolgált ételadagok száma 17 000, egy átlagos napon pedig több mint 5000 palack ásványvíz fogy el.
A USS Kitty Hawk immár hosszú pályafutása végén jár, kivonására előreláthatólag 2009-ben kerül sor, amikor a legújabb Nimitz-osztályú hordozó, a George H. W. Bush (CVN-77) rendszerbe áll. Nyugdíjazását követően a „First Navy Jack” lobogót a USS Enterprise veszi majd át, míg Japánba, a US Navy előretolt csapásmérő erejének állandó állomáshelyére a USS George Washington települ majd át.