2025. 06. 16. hétfő
Jusztin
: 403 Ft   : 349 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Botrány az amerikai hadihajó-építésben

Art of WAR  |  2007. 02. 07., 12:02

Mint arról már beszámoltunk, az USA haditengerészetének új hajóosztályaiba tartozó egységek ára jócskán felülmúlja a tervezett költségeket. Bő két héttel ezelőtt leállították a harmadik LCS (Litoral Combat Ship – part közeli műveletekre szánt hajó) gyártását, illetve most megváltak a kapitányi rangban szolgáló projektmenedzsertől is. A Lockheed Martin által építendő hajók tervezett egységára 200 millió dollár lett volna, ám a gyártó immár majdnem a dupláját kéri hajónként.

Ugyanakkor az amerikai haditengerészet LCS osztállyal szemben támasztott követelményeinek egy másik hajó is megfelel. Ellentétben a meglehetősen hagyományos megjelenésü, ám természetesen modern, Lockheed Martin által épített hajóval, egy másik hadiipari óriás, a General Dynamics is előállt a saját tervezetével. A 2005 óta épülő hajó három hajótörzzsel rendelkezik, ami egyrészt rendkívül stabillá teszi, másrészt a hajó merülése is meglehetősen kedvező, így rendkívül sekély vizeken is hajózhat. Mindkét vállalat által épített hajó egyelőre prototípusnak számít. A sorozatgyártásnak eredetileg 2008-ban kellett volna beindulnia, miután a haditengerészet eldöntötte, hogy melyik tervezetet támogatja, de a pénzügyi vizsgálatok miatt a döntés valószínüleg kitolódik. Az eredeti elképzelések szerint az évtized közepére az LCS osztály 50-60 hajóból áll majd, ám most még az is elképzelhető, hogy mindkét tervezetet támogatják, így az osztály két alosztályból állhat.

A General Dynamics verziója, egyelőre még csak rajzon

Az LCS osztály váltaná az Oliver Hazard Perry osztály fregattjait. A két hajó között a különbség az automatizáltság mértékében, illetve a meghajtás teljesítményében rejlik. Az egyébként 1000 tonnával könnyebb LCS 75 fő legénységgel boldogul, míg az OHP-nek 300-ra van szüksége. Az új osztály sebessége majdnem duplájára nő, 50 km/h-ról 90 km/h fölé. A LCS moduláris felépítésének köszönhetően könnyen „átkonfigurálható”, így az adott feladatot mindig a legnagyobb hatékonysággal oldhatja meg. A modularitás természetesen nem csupán a felszerelésre vonatkozik, hanem a legénységre is: adott feladathoz mindig a megfelelő képzettséggel rendelkező legénység jön a fedélzetre.Az amerikai haditengerészet az utóbbi időben elégedetlen a hazai gyártókkal, elsősorban a növekvő költségek miatt, amely jóformán az összes új hajóosztályt érinti, beleértve az új repülőgép-hordozókat is.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2025. június 12-én, több mint négy évtizednyi szolgálat után, ünnepélyes keretek között búcsúztatta ikonikus kiképző repülőgép típusát, az MB-339A-t, az Olasz Légierő.

  NÉPSZERŰ HÍREK