Közismert tény, hogy Kína ellenfeleként az USA csendes-óceáni haditengerészetét tekinti, s számos erőfeszítést tett, hogy ezekkel az egységekkel egy Tajvanért folytatott esetleges konfliktus alatt sikeresen felvehesse a harcot. Ugyanakkor a legnagyobb fenyegetést valószínűleg nem egy amerikai repülőgép-hordozó vezette harci kötelék jelentené, hanem a tengeri aknák. Ezekkel ugyanis pillanatok alatt meg lehetne bénítani a rohamléptekkel fejlődő gazdaságot, hiszen az áruk nem tudnák elhagyni a kikötőket.
Ebből a szempontból is lehet értékelni a legújabb amerikai hajóosztály, az LCS (Littoral Combat Ship – part menti sekély vagy akár nagyobb folyókon manőverezni képes hadihajó) fejlesztését. Ezekre azonban Kína rendelkezik válasszal, így szárazföldről indítható, hajók elleni rakéták egész családját állította hadrendbe, a C701-től (15 km hatótáv) és a C704-től (35 km hatótáv) kezdve, a C802-n és a C602-n át (42–180, illetve 280 km hatótáv) egészen a legújabb orosz, hajó elleni rakétákig. Ez a tüzerő valószínüleg megfelelő elrettentő erővel bír ahhoz, hogy ellenséges hajók megközelítsék a kínai partokat.
Ugyanakkor az aknák nagy részét nem hajókról, hanem repülőgépekről telepítik. Kína erre a kihívásra is rendelkezik válasszal, hiszen a rakétás légvédelem fejlesztésére is komoly figyelmet fordítottak, így az orosz Sz-300 család tagjai mind megtalálhatóak a kínai arzenálban. Ezek a rendszerek azonban harci körülmények között még nem bizonyítottak, így találati pontosságukról csupán a próbalövészetek adatai állnak rendelkezésre, amelyek nem feltétlenül vannak köszönő viszonyban egymással. (A korai amerikai Patriotok például „otthon” meggyőzően szerepeltek, ám az első Öböl-háborúban, 1991-ben csupán 17%-os találati arányt sikerült produkálniuk.) Szintén ismeretlen az Sz-300 rendszer teljesítménye lopakodó gépekkel, például aknatelepítésre is alkalmas B-2 bombázókkal szemben. Aknákat azonban tengeralattjárókról is lehet telepíteni, s ezen a téren Kína egyelőre tehetetlen.
A Samuel B. Roberts (FFG-58) Dubaiban, szárazdokkban. A Perzsa-öbölben járőrözvén 1988 tavaszán iráni aknára futott
A II. világháború során összesen 2665 hajó süllyedt el vagy sérült meg aknáktól. A kb. 100 000 offenzíven (hajók valószínüsíthető útvonalára) telepített akna közül
Az 1941 decembere és 1945 augusztusa közötti időszakban amerikai tengeralattjárók 4,8 millió bruttó regisztertonnát (BRT) süllyesztettek el. A tengeralattjárókon
Németország tengeralattjárói 1942 és 1944 között mindössze 317 aknát telepítettek az
Figyelembe véve a technika fejlődését, továbbra is kijelenthető, hogy a tengeri aknák nem veszítettek erejükből. Ahogy az lenni szokott, továbbra is egy lépéssel megelőzik a felkutatásukra és semlegesítésükre szánt eszközöket.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |