A katonai téren még mindig nagyhatalomnak számító vagy legalábbis annak látszani akaró britek és franciák közös tengeri hadgyakorlaton vesznek részt az amerikai és az orosz flotta egységeivel Virginia és Észak-Karolina partjai mentén az Atlanti-óceánon. A négy hadihajó és ezer tengerész részvételével zajló többnemzetiségű hadgyakorlat ebben az összetételben kuriózumnak számít. A legfontosabb feladat a kommunikáció és az együttműködés fejlesztése, illetve a közös hadműveletek végrehajtásának gyakorlása.
A haditengerészeti erők feladatai közé tartozik a tengeri utak védelme, a kereskedelmi hajózás zavartalanságának biztosítása, a megszaporodó kalóztámadások elhárítása és szükség esetén katasztrófahelyzetben segítségnyújtás és mentés. Ezeknek a feladatoknak a közös megoldását is gyakorolják a mostani többnemzetiségü hadgyakorlaton. Az amerikai haditengerészetet a USS Laboon (DDG-58) nevü Arleigh Burke-osztályú romboló képviseli, a francia flotta a La Fayette-osztály névadó fregattját küldte el, míg a britek a HMS Portland hadihajóval érkeztek. Orosz részről a talán kevésbé ismert RFN Admiral Chabanenko nevü, Udaloy II-osztályú hadihajó vesz részt az eseményen, melyet most részletesebben is bemutatunk.
A felvételen a hadgyakorlat egy pillanata látható, elöl a francia egységgel
Az Admiral Chabanenko az Udaloy II-osztályba tartozik, besorolás szerint az északi flotta állományában tevékenykedik. Az új fregattosztály tervezése az 1970-es évek közepén kezdődött, a dinamikusan fejlődő Szovjet Haditengerészet részére ugyanis szükségessé vált egy új, a Kresta-osztályú tengeralattjáró-elhárító cirkálók felváltására alkalmas hajóosztály kifejlesztése, mely teljesítményében és hatékonyságában is felülmúlja az elődtípust. Az új osztály a Szovjetunióban a Project 1155 és 1155.1 jelzést, míg Nyugaton az Udaloy I és az Udaloy II nevet kapta. A tervezés során arra törekedtek, hogy kiküszöböljék azokat a hiányosságokat, melyekkel a Kresta-osztályú cirkálók rendelkeztek, nevezetesen a gyenge szonárrendszert, a helikopterek korlátozott alkalmazhatóságát és az elégtelen légvédelmi képességet. Érdekesség, hogy a Severnoye hajógyárban párhuzamosan folyt a Project 956 (Sovremennij-osztály) rombolók, valamint a Project 1155 (Udaloy-osztály) fregattok tervezése és gyártása, így mindkét konstrukció esetében hasznosították a felhalmozódott tapasztalatokat, illetve az új gyártástechnológiai elveket.
Az előtérben az RFN Admiral Chabanenko fregatt, míg a háttérben a brit HMS Exeter hadihajó látható egy régebbi hadgyakorlaton
A Project 1155 hajók tervezésekor a Krivak-osztályú fregattok alapjaiból indultak ki, bár azoknál hosszabbak, és nagyobb a vízkiszorításuk is. A szovjet hadihajókra jellemző karcsú, magas orr-résszel és alacsony tatfedélzettel rendelkező, 163 méter hosszú hajótest nagy sebesség elérését teszi lehetővé. A felépítmény hagyományosnak mondható, a hajó első részén a támadó fegyverzet, a középső részen a hajóhíd, a kémény és a jellegzetes rácsos antennaállványok, míg a tatrészen a viszonylag nagyméretü helikopter-leszállóhely, valamint a két helikopter tárolására alkalmas hangár kapott helyet. Fegyverzetébe kezdetben SS-N-14, majd pedig SS-N-22 Sunburn tengeralattjárók elleni rakéták tartoztak. A hajóorrban lévő Gatling rendszerü ágyúk az Udaloy I-nél két különálló toronyban kerültek elhelyezésre, míg az Udaloy II-nél egy toronyban van két 130 mm-es. A hajó légvédelméről SA-N-9 és SA-N-11, függőlegesen indítható légvédelmi rakéták és GSh-6-30 gépágyúk gondoskodnak. A hajók rendelkeznek 533 mm-es torpedóvető csövekkel is, a repülőfedélzetről pedig a Kamov Ka-25/26/27 típusú helikopterek vethetőek be. A legénység létszáma 300 fő.
Meredek orr és karcsú hajótest a nagy sebesség érdekében
Az Udaloy II-osztályú hadihajó – bár hivatalos besorolása fregatt – méretei és képességei alapján leginkább az amerikai Arleigh Burke-osztályú rombolók orosz megfelelőjének tekinthető.
Az RFN Admiral Chabanenko fregatt főleg a zord arktikus vizeken teljesít szolgálatot
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |