2025. 04. 30. szerda
Katalin, Kitti
: 404 Ft   : 355 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Közösen gyakorolnak az egykori ellenfelek

Art of WAR  |  2007. 06. 30., 21:14

A katonai téren még mindig nagyhatalomnak számító vagy legalábbis annak látszani akaró britek és franciák közös tengeri hadgyakorlaton vesznek részt az amerikai és az orosz flotta egységeivel Virginia és Észak-Karolina partjai mentén az Atlanti-óceánon. A négy hadihajó és ezer tengerész részvételével zajló többnemzetiségű hadgyakorlat ebben az összetételben kuriózumnak számít. A legfontosabb feladat a kommunikáció és az együttműködés fejlesztése, illetve a közös hadműveletek végrehajtásának gyakorlása.

A haditengerészeti erők feladatai közé tartozik a tengeri utak védelme, a kereskedelmi hajózás zavartalanságának biztosítása, a megszaporodó kalóztámadások elhárítása és szükség esetén katasztrófahelyzetben segítségnyújtás és mentés. Ezeknek a feladatoknak a közös megoldását is gyakorolják a mostani többnemzetiségü hadgyakorlaton. Az amerikai haditengerészetet a USS Laboon (DDG-58) nevü Arleigh Burke-osztályú romboló képviseli, a francia flotta a La Fayette-osztály névadó fregattját küldte el, míg a britek a HMS Portland hadihajóval érkeztek. Orosz részről a talán kevésbé ismert RFN Admiral Chabanenko nevü, Udaloy II-osztályú hadihajó vesz részt az eseményen, melyet most részletesebben is bemutatunk.

A felvételen a hadgyakorlat egy pillanata látható, elöl a francia egységgel

Az Admiral Chabanenko az Udaloy II-osztályba tartozik, besorolás szerint az északi flotta állományában tevékenykedik. Az új fregattosztály tervezése az 1970-es évek közepén kezdődött, a dinamikusan fejlődő Szovjet Haditengerészet részére ugyanis szükségessé vált egy új, a Kresta-osztályú tengeralattjáró-elhárító cirkálók felváltására alkalmas hajóosztály kifejlesztése, mely teljesítményében és hatékonyságában is felülmúlja az elődtípust. Az új osztály a Szovjetunióban a Project 1155 és 1155.1 jelzést, míg Nyugaton az Udaloy I és az Udaloy II nevet kapta. A tervezés során arra törekedtek, hogy kiküszöböljék azokat a hiányosságokat, melyekkel a Kresta-osztályú cirkálók rendelkeztek, nevezetesen a gyenge szonárrendszert, a helikopterek korlátozott alkalmazhatóságát és az elégtelen légvédelmi képességet. Érdekesség, hogy a Severnoye hajógyárban párhuzamosan folyt a Project 956 (Sovremennij-osztály) rombolók, valamint a Project 1155 (Udaloy-osztály) fregattok tervezése és gyártása, így mindkét konstrukció esetében hasznosították a felhalmozódott tapasztalatokat, illetve az új gyártástechnológiai elveket.

Az előtérben az RFN Admiral Chabanenko fregatt, míg a háttérben a brit HMS Exeter hadihajó látható egy régebbi hadgyakorlaton

A Project 1155 hajók tervezésekor a Krivak-osztályú fregattok alapjaiból indultak ki, bár azoknál hosszabbak, és nagyobb a vízkiszorításuk is. A szovjet hadihajókra jellemző karcsú, magas orr-résszel és alacsony tatfedélzettel rendelkező, 163 méter hosszú hajótest nagy sebesség elérését teszi lehetővé. A felépítmény hagyományosnak mondható, a hajó első részén a támadó fegyverzet, a középső részen a hajóhíd, a kémény és a jellegzetes rácsos antennaállványok, míg a tatrészen a viszonylag nagyméretü helikopter-leszállóhely, valamint a két helikopter tárolására alkalmas hangár kapott helyet. Fegyverzetébe kezdetben SS-N-14, majd pedig SS-N-22 Sunburn tengeralattjárók elleni rakéták tartoztak. A hajóorrban lévő Gatling rendszerü ágyúk az Udaloy I-nél két különálló toronyban kerültek elhelyezésre, míg az Udaloy II-nél egy toronyban van két 130 mm-es. A hajó légvédelméről SA-N-9 és SA-N-11, függőlegesen indítható légvédelmi rakéták és GSh-6-30 gépágyúk gondoskodnak. A hajók rendelkeznek 533 mm-es torpedóvető csövekkel is, a repülőfedélzetről pedig a Kamov Ka-25/26/27 típusú helikopterek vethetőek be. A legénység létszáma 300 fő.

Meredek orr és karcsú hajótest a nagy sebesség érdekében

Az Udaloy II-osztályú hadihajó – bár hivatalos besorolása fregatt – méretei és képességei alapján leginkább az amerikai Arleigh Burke-osztályú rombolók orosz megfelelőjének tekinthető. 

Az RFN Admiral Chabanenko fregatt főleg a zord arktikus vizeken teljesít szolgálatot

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére - jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.

  NÉPSZERŰ HÍREK