2025. 03. 23.
Emőke
: 399 Ft   : 369 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Kínai hadihajók Európa partjainál

Art of WAR  |  2007. 09. 04., 12:16

Néhány nappal ezelőtt megtörtént az, amire pár évtizeddel ezelőtt még senki sem gondolt volna. A kínai haditengerészet ugyanis már rendelkezik azzal a képességgel, hogy akár több ezer kilométeres távolságra is bevetésre küldje hadihajóit, így a parti vizekről kilépve akár a világtengereken is érvényesítheti érdekeit. A most Európába látogató két hajóegység éppen ezt a képességet demonstrálja látványosan.

A kínai hadihajók július 24-én keltek útra Hajnan szigetén lévő támaszpontjukról, 12 000 tengeri mérföld megtétele után a napokban érkeztek Nagy-Britanniába. Az 5800 tonnás, a Luyang-osztályba tartozó Guangzhou nevü irányított rakétás romboló és a hatalmas, több mint 20 000 tonnás Wei Shanhu ellátóhajó Su Zhiqian admirális parancsnoksága alatt hajtja végre a nagy távolságú bevetést. Mind a két egység nagyon újnak és modernnek számít, hiszen csupán három éve állnak szolgálatban.

Nagy-Britanniában a portsmouthi kikötőben fogadták a kínai hajókat, melyek néhány napnyi tartózkodás után folytatják útjukat Oroszország felé, ahol Szentpétervárra látogatnak el.

A Guangzhout 2002-ben bocsátották vízre, jelenleg a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg Haditengerészete déli flottájának alárendeltségében tevékenykedik

A Luyang-osztályú irányított rakétás rombolók a kínai flotta egyik legmodernebb egységei. A rombolók a Sanghajban található Jiangnan hajógyárban épültek, legfontosabb feladatuk a légvédelem és a tengeralattjáró-elhárítás. Alapvetően orosz eredetü, illetve kínai fejlesztésü fedélzeti rendszerekkel és fegyverzettel vannak ellátva, de felhasználtak európai eredetü részegységeket is. A Luyang-osztályú rombolók fedélzetéről Kamov Ka-28 típusú helikopter is indítható, ez nagyban segíti a tengeralattjárók elleni harcot.

A hadihajók hosszú távú bevetései csak úgy oldhatóak meg, ha megfelelő ellátóhajók is rendelkezésre állnak. Üzemanyag, élelmiszer, ivóvíz, lőszer és még sok egyéb eljuttatására van szükség a hazai kikötőjüktől távol tevékenykedő hadihajók részére. A Wei Shanhu nevü ellátóhajó egymaga 10 500 tonna ellátmányt tud célba juttatni

Mint arról már egy korábbi cikkünkben beszámoltunk, a kínai flotta folyamatosan készíti fel modernebb hajóegységeit a hosszú távú tengeri bevetésekre (bővebben >>>). Az elmúlt időszakban több, távoli ország kikötőjében jártak kínai haditengerészeti egységek, a mostani igen hosszú európai körút is a felkészülést szolgálja. A jövőben egyre inkább számolni kell azzal, hogy akár nagyobb kínai flottakötelékek is megjelenhetnek Európa vagy az amerikai kontinens partjainak közelében.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  

  NÉPSZERŰ HÍREK