Néhány nappal ezelőtt megtörtént az, amire pár évtizeddel ezelőtt még senki sem gondolt volna. A kínai haditengerészet ugyanis már rendelkezik azzal a képességgel, hogy akár több ezer kilométeres távolságra is bevetésre küldje hadihajóit, így a parti vizekről kilépve akár a világtengereken is érvényesítheti érdekeit. A most Európába látogató két hajóegység éppen ezt a képességet demonstrálja látványosan.
A kínai hadihajók július 24-én keltek útra Hajnan szigetén lévő támaszpontjukról, 12 000 tengeri mérföld megtétele után a napokban érkeztek Nagy-Britanniába. Az 5800 tonnás, a Luyang-osztályba tartozó Guangzhou nevü irányított rakétás romboló és a hatalmas, több mint 20 000 tonnás Wei Shanhu ellátóhajó Su Zhiqian admirális parancsnoksága alatt hajtja végre a nagy távolságú bevetést. Mind a két egység nagyon újnak és modernnek számít, hiszen csupán három éve állnak szolgálatban.
Nagy-Britanniában a portsmouthi kikötőben fogadták a kínai hajókat, melyek néhány napnyi tartózkodás után folytatják útjukat Oroszország felé, ahol Szentpétervárra látogatnak el.

A Guangzhout 2002-ben bocsátották vízre, jelenleg a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg Haditengerészete déli flottájának alárendeltségében tevékenykedik
A Luyang-osztályú irányított rakétás rombolók a kínai flotta egyik legmodernebb egységei. A rombolók a Sanghajban található Jiangnan hajógyárban épültek, legfontosabb feladatuk a légvédelem és a tengeralattjáró-elhárítás. Alapvetően orosz eredetü, illetve kínai fejlesztésü fedélzeti rendszerekkel és fegyverzettel vannak ellátva, de felhasználtak európai eredetü részegységeket is. A Luyang-osztályú rombolók fedélzetéről Kamov Ka-28 típusú helikopter is indítható, ez nagyban segíti a tengeralattjárók elleni harcot.

A hadihajók hosszú távú bevetései csak úgy oldhatóak meg, ha megfelelő ellátóhajók is rendelkezésre állnak. Üzemanyag, élelmiszer, ivóvíz, lőszer és még sok egyéb eljuttatására van szükség a hazai kikötőjüktől távol tevékenykedő hadihajók részére. A Wei Shanhu nevü ellátóhajó egymaga 10 500 tonna ellátmányt tud célba juttatni
Mint arról már egy korábbi cikkünkben beszámoltunk, a kínai flotta folyamatosan készíti fel modernebb hajóegységeit a hosszú távú tengeri bevetésekre (bővebben >>>). Az elmúlt időszakban több, távoli ország kikötőjében jártak kínai haditengerészeti egységek, a mostani igen hosszú európai körút is a felkészülést szolgálja. A jövőben egyre inkább számolni kell azzal, hogy akár nagyobb kínai flottakötelékek is megjelenhetnek Európa vagy az amerikai kontinens partjainak közelében.