Az Egyesült Államok hadvezetése egy hatalmas méretű, úszó kórházzá átalakított hajót küldött a Karib-tenger térségébe, hogy a trópusi viharok által sújtott országoknak segítséget nyújtson. A négy hónapos bevetés során a Tengeri Szállítási Parancsnokság kötelékébe tartozó USNS Comfort (T-AH 20) nevű egység számos országot látogatott meg, és több ezer ember számára tette lehetővé az orvosi vizsgálatok és a szükséges beavatkozások elvégzését.
Az 1970-es években, eredetileg tankernek épült hajót még az 1980-as években alakították át úszó kórházzá. A flotta 1987-től használja humanitárius bevetésekre, de természetesen háború esetén a saját csapatok kiszolgálását végzi. Gyakorlatilag egy hatalmas méretü és mindenre alkalmas kórházról van szó, mely a világtengereken bárhova eljuttatható, és ott képes akár hónapokig önállóan tevékenykedni. Az ún. Mercy-osztályú kórházhajókból két példánnyal rendelkezik az amerikai haditengerészet, a névadó USNS Mercy (T-AH 19) és a USNS Comfort (T-AH 20) nevü egységgel.
A hajókat – hangsúlyozva szerepkörüket – fehérre festették, és hatalmas vörös keresztekkel is ellátták, hogy a harcterek közelében is használhassák őket. Ennek ellenére sem kizárt sajnos a megtámadásuk, hiszen a történelem folyamán már számos esetben volt polgári, humanitárius feladatú hajók elsüllyesztésére példa
A kórházhajók jelentősége
A US Navy nagyobb hadihajóin üzemelnek ugyan kórházak, mégis szükség van speciális, nagy befogadóképességü kórházhajókra, melyek a válságövezetekben segítik a harcoló egységeket, és humanitárius katasztrófák esetén is azonnal bevethetőek. A szárazföldek belsejét leszámítva szinte bárhová eljuttathatóak, helikoptereik és kisméretü motoros csónakjaik segítségével könnyen fedélzetükre vehetik a sérült vagy beteg, esetleg fertőzött, ápolásra szoruló embereket.
A képen az Ausztrál Királyi Hadsereg egyik UH-60 Blackhawk helikoptere száll le a USNS Mercy (T-AH 19) fedélzetén. A hajók szorosan együttmüködnek más, szövetséges ország fegyveres erőivel és mentőalakulataival a bajbajutottak megsegítése során
Természetesen háború esetén a legfontosabb feladatuk az amerikai és a szövetséges katonák ellátása, békeidőszakban azonban bármilyen egyéb humanitárius feladatra bevethetőek. Jellemzően a hurrikánok, tájfunok, földrengések és szökőárak által sújtott területeken fordulnak meg ezek a hajók. Emlékezetes bevetés volt például a Katrina hurrikán utáni segítségnyújtásuk, illetve jelenleg is a Karib-tengert övező országok lakóinak segít a USNS Comfort (T-AH 20).
Minden szükséges felszereléssel ellátva
A Mercy-osztályú kórházhajók a genfi egyezménynek megfelelően teljesen fegyvertelenek. A tartályhajókból, igen jelentős átalakítással létrehozott egységek orr-részére helyezték a hajóhidat, és egy hatalmas helikopter-leszállófedélzetet is kaptak. A 69 000 tonna vízkiszorítású óriások számtalan bevetésen vettek részt a világ minden pontján. 1300 fős személyzet biztosítja a betegek és a sérültek ellátását, 12 mütő és közel 1000 kórházi ágy áll rendelkezésre a hajón. Gyakorlatilag minden olyan vizsgálatot és beavatkozást el tudnak végezni ezeken a hajókon, amit egy jól felszerelt nagyvárosi kórházban.
Szinte bármilyen mütét elvégzésére alkalmas a hajó legénysége és felszerelése. A személyzet vegyesen a légierő, a hadsereg és a flotta állományából kerül ki
A hajókon többek között van fogászat, szemészet, fertőtlenítő részleg, sürgősségi részleg, röntgen, hullaház és még számos egyéb rendelő, vizsgáló. Speciális víztisztító és desztilláló berendezéseik segítségével a tengervízből napi 300 000 gallon tiszta ivóvíz előállítására képesek.
A meglehetősen furcsa kinézetü, a funkcionalitásnak alárendelt formájú hajók le sem tagadhatnák, hogy eredetileg kereskedelmi hajónak készültek