2025. 01. 16. csütörtök
Gusztáv
: 411 Ft   : 399 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Hatalmas úszó kórház segít a bajbajutottakon

Art of WAR  |  2007. 10. 08., 20:17

Az Egyesült Államok hadvezetése egy hatalmas méretű, úszó kórházzá átalakított hajót küldött a Karib-tenger térségébe, hogy a trópusi viharok által sújtott országoknak segítséget nyújtson. A négy hónapos bevetés során a Tengeri Szállítási Parancsnokság kötelékébe tartozó USNS Comfort (T-AH 20) nevű egység számos országot látogatott meg, és több ezer ember számára tette lehetővé az orvosi vizsgálatok és a szükséges beavatkozások elvégzését.

Az 1970-es években, eredetileg tankernek épült hajót még az 1980-as években alakították át úszó kórházzá. A flotta 1987-től használja humanitárius bevetésekre, de természetesen háború esetén a saját csapatok kiszolgálását végzi. Gyakorlatilag egy hatalmas méretü és mindenre alkalmas kórházról van szó, mely a világtengereken bárhova eljuttatható, és ott képes akár hónapokig önállóan tevékenykedni. Az ún. Mercy-osztályú kórházhajókból két példánnyal rendelkezik az amerikai haditengerészet, a névadó USNS Mercy (T-AH 19) és a USNS Comfort (T-AH 20) nevü egységgel.

A hajókat – hangsúlyozva szerepkörüket – fehérre festették, és hatalmas vörös keresztekkel is ellátták, hogy a harcterek közelében is használhassák őket. Ennek ellenére sem kizárt sajnos a megtámadásuk, hiszen a történelem folyamán már számos esetben volt polgári, humanitárius feladatú hajók elsüllyesztésére példa

A kórházhajók jelentősége

A US Navy nagyobb hadihajóin üzemelnek ugyan kórházak, mégis szükség van speciális, nagy befogadóképességü kórházhajókra, melyek a válságövezetekben segítik a harcoló egységeket, és humanitárius katasztrófák esetén is azonnal bevethetőek. A szárazföldek belsejét leszámítva szinte bárhová eljuttathatóak, helikoptereik és kisméretü motoros csónakjaik segítségével könnyen fedélzetükre vehetik a sérült vagy beteg, esetleg fertőzött, ápolásra szoruló embereket.

A képen az Ausztrál Királyi Hadsereg egyik UH-60 Blackhawk helikoptere száll le a USNS Mercy (T-AH 19) fedélzetén. A hajók szorosan együttmüködnek más, szövetséges ország fegyveres erőivel és mentőalakulataival a bajbajutottak megsegítése során

Természetesen háború esetén a legfontosabb feladatuk az amerikai és a szövetséges katonák ellátása, békeidőszakban azonban bármilyen egyéb humanitárius feladatra bevethetőek. Jellemzően a hurrikánok, tájfunok, földrengések és szökőárak által sújtott területeken fordulnak meg ezek a hajók. Emlékezetes bevetés volt például a Katrina hurrikán utáni segítségnyújtásuk, illetve jelenleg is a Karib-tengert övező országok lakóinak segít a USNS Comfort (T-AH 20).

Minden szükséges felszereléssel ellátva

A Mercy-osztályú kórházhajók a genfi egyezménynek megfelelően teljesen fegyvertelenek. A tartályhajókból, igen jelentős átalakítással létrehozott egységek orr-részére helyezték a hajóhidat, és egy hatalmas helikopter-leszállófedélzetet is kaptak. A 69 000 tonna vízkiszorítású óriások számtalan bevetésen vettek részt a világ minden pontján. 1300 fős személyzet biztosítja a betegek és a sérültek ellátását, 12 mütő és közel 1000 kórházi ágy áll rendelkezésre a hajón. Gyakorlatilag minden olyan vizsgálatot és beavatkozást el tudnak végezni ezeken a hajókon, amit egy jól felszerelt nagyvárosi kórházban.

Szinte bármilyen mütét elvégzésére alkalmas a hajó legénysége és felszerelése. A személyzet vegyesen a légierő, a hadsereg és a flotta állományából kerül ki

A hajókon többek között van fogászat, szemészet, fertőtlenítő részleg, sürgősségi részleg, röntgen, hullaház és még számos egyéb rendelő, vizsgáló. Speciális víztisztító és desztilláló berendezéseik segítségével a tengervízből napi 300 000 gallon tiszta ivóvíz előállítására képesek.

A meglehetősen furcsa kinézetü, a funkcionalitásnak alárendelt formájú hajók le sem tagadhatnák, hogy eredetileg kereskedelmi hajónak készültek 

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

A magyar utasok körében is egyre népszerűbb a mesés Madagaszkár. A sziget a homokos strandok és a természet szerelmeseit egyaránt vonzza szerte a világból. A felpörgő turizmus, a növekvő utazási igények kiszolgálása érdekében az Emirates 2025. április 2-től heti hatra bővíti a Madagaszkárra közlekedő járatainak számát.

  NÉPSZERŰ HÍREK