Az amerikai védelmi minisztérium illetékesére való hivatkozással közölte a The New York Times, hogy két orosz, nukleáris meghajtású tengeralattjáró járőrözést hajtott végre az Egyesült Államok keleti partjai közelében. A hírforrás elmondása szerint az Akula- (projekt 971 – Schcuka B („Csuka”)) osztályú tengeralattjáró közül az egyik az új Akula II képviselője volt, amely gyorsabb és halkabb elődjénél.
Az eset a hidegháború korszakát idézi, amikor az Egyesült Államok és a Szovjetunió rendszeresen hajtott végre járőrözéseket egymás partjai közelében katonai titkok megszerzése, illetve az ellenséges víz alatti flották mozgásának felderítése és követése érdekében.
Az amerikai védelmi minisztérium képviselője szerint augusztus 4-én a két orosz tengeralattjáró egyike 200 mérföldes távolságban, nemzetközi vizeken hajózott az Államok keleti partvidékénél. A másik tengeralattjáró déli irányban elhagyta a partvidéket és Kuba irányába folytatta útját.
„Az utóbbi 15 évben ez az első eset, hogy két orosz nukleáris meghajtású tengeralattjáró megközelítette az amerikai partokat”, - mondta Norman Polmar szakértő.
A védelmi minisztérium képviselője elmondta, hogy a tengeralattjárók nemzetközi vizeken tartózkodtak, az USA azonban nyomon követte mozgásukat.
„Tudjuk hol tartózkodtak, és nem vonjuk kétségbe képességeiket. Az esemény ténye nyugtalanít bennünket”, - nyilatkozta egy nevét elhallgató, magas pozícióban lévő katonai vezető.
A megjelent cikkel kapcsolatban nem késett az orosz válasz, amely utal arra, hogy az orosz tengeralattjárók soha nem függesztették fel őrjáratozásaikat a világ óceánjain, ugyanakkor küldetéseik minden esetben katonai titoknak minősülnek, amit nem kommentál az orosz haditengerészet.
„Az orosz tengeralattjárók a flotta legnehezebb időszaka, a 90-es évek közepe óta hajtják végre harci szolgálataikat, őrjáratozásaikat. Ez a gyakorlat folytatódik napjainkban is”, - áll az orosz közleményben.