2010. június 15-én új fejezet kezdődött az orosz haditengerészet életében, hiszen ünnepélyes keretek között vízre bocsátották Oroszország új nukleáris meghajtású támadó tengeralattjáróját, a Jaszeny (Granej) – osztályú Szeverodvinszket. A negyedik generációs, többfeladatú tengeralattjáró építését 17 évvel ezelőtt kezdték meg a szeverodvinszki Szevmash hajógyárban, az elhúzódó munkálatokat közel egymilliárd dollárt emésztettek fel.
A jeles eseményt, melyen Dimitrij Medvegyev államfő is tiszteletét tette, az eredeti tervek szerint 2010. május 7-én, a II. világháború befejeződésének 65. évfordulóján tartották volna, azonban technikai akadályok nem tették lehetővé a májusi vízre bocsátást. A XXI. század követelményeinek megfelelő Szeverodvinszk jelentősen növeli majd az orosz haditengerészet harci képességeit. A tengeralattjáróról többek között nagy hatótávolságú, nukleáris robbanófejjel ellátott cirkálórakéták is indíthatóak, melyek hatékony ellenszerei lehetnek az ellenséges hadihajóknak, illetve szárazföldi célpontoknak. A Jaszeny-osztály első egysége várhatóan 2010 végén vagy 2011 elején áll hadrendbe az orosz haditengerészetnél.
A Szeverodvinszk vízre bocsátását követő napon ugyanakkor az egyik orosz üzleti napilap már arról számolt be, hogy az új tengeralattjáró sorozatgyártása nem fog elkezdődni, mivel az túlzottan költséges lenne az állam számára. Mindezek ellenére a Jaszeny-osztály második példánya – a Kazany - is már építés alatt áll, melyet korszerübb berendezésekkel és fegyverzettel szerelnek majd fel.