Napjainkban - a katonai repüléshez hasonlóan - a haditengerészeti eszközök fejlesztése során is egyre nagyobb szerepet kap a csökkentett észlelhetőségre való törekvés. A francia gyártmányú La Fayette-hajóosztály egységei már ennek az elvnek a jegyében születtek.
A cél egy könnyü, többfeladatú hajóosztály létrehozása volt, mely korszerü elektronikai rendszerei és hatékony fegyverzete révén a Francia Haditengerészet kötelékében, többnemzetiségü harccsoportok részeként vagy akár teljesen önállóan is tud tevékenykedni. Ezen célok mellett a hajó tervezése során az egyik legfontosabb szempont azonban a csökkentett észlelhetőség volt, melyet kombinált technikai megoldások együttes alkalmazásával értek el.
Az amerikai USS Nassau helikopterhordozó partra szállító hajó mellett eltörpül a La Fayette-osztályba tartozó FS Courbet fregatt
A hajó felépítése
A legszembetünőbb újítás a hajótest formai kialakítása: a felépítményt és a törzset is úgy képezték ugyanis ki, hogy szétszórja a radarjeleket - ezt a különböző szögekben döntött, sima felületekkel érték el. Törekedtek arra is, hogy a felépítmény minél simább, kiálló alkatrészektől mentes legyen, ennek érdekében igyekeztek minden eszközt beépíteni, illetve lefedni. A még jobb hatásfok érdekében radarabszorbens anyagokkal is bevonták a felületeket, valamint nagy mennyiségben használtak fel üvegszálas és egyéb kompozit müanyagokat az építés során. Ezek a speciális anyagokból készült részek - amellett, hogy nem verik vissza a radarjeleket - könnyebbek és tartósabbak, mint a hagyományos acélötvözetek, nem korrodálódnak, és nagyobb a szilárdságuk is. Hátrányuk, hogy rendkívül drága az előállításuk, és speciális eszközöket, illetve szakértelmet igényel a szerelésük, karbantartásuk. A meghajtásról négy darab SEMT Pielstick 12PA6V280 STC2 dízelmotor gondoskodik, ezek összteljesítménye 21 000 lóerő.
Az FS Courbet tatja a viszonylag nagy méretü helikopterfedélzettel. A hangár tetején a Crotale rakétaindító látható. Jól megfigyelhetőek a teljesen lecsupaszított, szögben döntött felületek
Elektronikai rendszerek, fegyverzet
A DRBV 15C felderítőradar és a DRBN34 célkövető lokátor adatai, valamint az egyéb különböző szenzorok által gyüjtött jelek egyaránt a központi információkezelő rendszerbe futnak be. A hajó teljes elektronikai rendszerét felügyelő, az adatokat tároló, osztályozó és megjelenítő központ harcálláspontként is funkcionál, totális légi és vízfelszíni helyzetképet biztosít. Az elektronikai ellentevékenységre számos eszköz szolgál, az AN/SLQ-25 Nixie vontatható zajgenerálón és a Dagaie Mk2 dipólkötegszórókon keresztül a különböző radar- és rádiózavaró rendszerekig. Kommunikációs rendszerei közül kiemelendők a Syracuse II és az Inmarsat müholdas kapcsolatot lehetővé tevő eszközök.
Az orr-részen beépített 100 mm-es löveg
A hajó fegyverzete - méreteihez képest - sokoldalú és hatékony. Vízfelszíni vagy parti célok ellen egy radarvezérelt 100 mm-es ágyú szolgál. A csöves tüzérséget további két darab, 20 mm-es gépágyú erősíti, ezek főleg kisebb hajók, rohamcsónakok, illetve helikopterek ellen hatásosak. Légvédelemre a Crotale CN2 rakétarendszer szolgál, mely a helikopterhangár felett kapott helyet, hajók ellen pedig nyolc darab, jól bevált Exocet MM40 block II rakéta indítására alkalmas a La Fayette-osztály. A viszonylag nagy méretü helikopter-leszállófedélzetet úgy alakították ki, hogy akár egy 10 tonna tömegü, nehéz szállító forgószárnyas fogadására is legyen lehetőség, de normál esetben a Panther vagy az NH-90-es üzemeltetése a cél.
Üzemeltetők
A Francia Haditengerészet öt darab hajót rendelt még 1988-ban. Az osztály névadóját, a La Fayette-et (F710) a Surcouf (F711), a Courbet (F712), az Aconit (F713) és a Guépratte (F714) követte. Exportsikert is elértek a gyártók, ugyanis Szaúd-Arábia három egységet vásárolt Al Riyadh-osztály néven. Ezek a hajók némileg nagyobbak és nehezebbek, mint az alap La Fayette-ek, alkalmasak az Aster rakéták indítására, és egyes elektronikai rendszereik is eltérőek. Szingapúr szintén vásárolt hat darab, módosított La Fayette fregattot, és Formidable-osztály néven szolgálatba állította őket. Az első egységet még Franciaországban építették, a maradék ötöt azonban a Singapore Technologies Marine cég gyártotta licenc alapján. Tajvan szintén hat darab hajót rendelt, melyeket elsősorban tengeralattjárók elleni harcra szánt. A fegyverzetet az új feladatkörnek megfelelően jelentősen átalakították, az Exocetek helyett pl. a saját fejlesztésü Chaparral rakétákat építették be. Az elektronikai rendszereket is módosították, ami számos kompatibilitási problémához vezetett. Ráadásul az üzletkötés körül is politikai feszültség alakult ki, mivel korrupcióval vádolták meg az abban részt vevő tajvani hivatalnokokat, illetve francia politikusokat és katonai vezetőket.
Technikai adatok (La Fayette-osztály)
Hossz125 méter
Legnagyobb szélesség
15,4 méter Vízkiszorítás (teljes feltöltöttség esetén)3600 tonna
Merülési mélység
4,8 méter Maximális sebesség25 csomó
Maximális hatótávolság (12 csomós sebesség esetén)
9000 mérföld Személyzet141 fő
Ezen a felvételen is jól megfigyelhetőek a hajó letisztult vonalai
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |