India 2011. január végén kezdi meg AUV-150 típusjelű, autonóm, víz alatti robotjának tesztelését, amely lehetővé teszi a tengerfenék feltérképezését. A víz alatti robot tervezésén és fejlesztésén a Központi Mechanikai Tudományos Kutatóintézet (CMERI) kutatói dolgoznak. A rendszer képes a tengerfenék feltérképezésére, tengerparti felügyeleti feladatok ellátására, aknamentesítésre, valamint oceanográfiai mérések végrehajtására kedvezőtlen időjárási feltételek között. A tesztekre Chennai város partjainál kerül sor, a Bengáli-öbölben.
A robotot korábban mesterséges körülmények között tesztelték, amelyeket az indiai Védelmi Kutatási és Fejlesztési Szervezet (DRDO) szakemberei felügyelték.
A torpedó alakú AUV-150 müszaki leírása szerint a robot 150 méteres mélységbe képes lemerülni. A robotot egy kétirányú információs és irányító rendszerrel látták el. Vízfelszínen a robot vezérléséhez rádiófrekvenciát alkalmaznak, míg víz alatti kontrollálását hidroakusztikus kommunikációval biztosítják.
Az indiai fejlesztésü víz alatti robot az Idukki víztározónál, Keralában
A víz alatti robot fedélzetén a különböző szenzorok és kamerák mellett helyet kapott egy számítógép is, amely lehetővé teszi az AUV-150 autonóm – emberi beavatkozás nélküli – feladatvégrehajtását. A berendezést felszerelték többek között egy tehetetlenségi (inerciális) navigációs rendszerrel*, mélységmérővel, valamint mélytengeri hidrolokátorral. Az AUV-150 tömege 490 kg.
* A tehetetlenségi (inerciális) navigációs rendszer (rövidítése INS - Inertial Navigation System) a navigációs rendszerek olyan típusa, amely külső segítség nélkül képes hordozóeszköze helyzetének, haladási irányának és sebességének megállapítására. A rendszer a hordozóeszköz egy ismert helyzetében elindítva, a mozgás közben bekövetkező és mért gyorsulások és elfordulások mérése alapján számítja ki az aktuális koordinátákat.