Információk szerint a Projekt 949A, Antyej-osztály (NATO kódja: Oscar) nukleáris meghajtású tengeralattjárók átfegyverzésére kerül sor a közeljövőben. A tengeralattjárókon napjainkban alkalmazott „Gránit” típusú cirkálórakétákat „Onix” és „Kalibr” típusú rakétakomplexumokkal fogják felváltani. A tervek szerint az új fegyverzetet ugyanazokban a rekeszekben fogják elhelyezni, amelyekben jelenleg a „Gránit” rakéták találhatóak. Ennek eredményeképpen a tengeralattjárók szerkezeti átalakítása nem válik szükségessé.
A tengeralattjárók átfegyverzésével kapcsolatos modernizációs programot a Szentpéterváron található „Rubin” tengeri technikák központi tervezőirodája dolgozta ki. Az átfegyverzéssel kapcsolatos munkákat az Oroszország európai területén található „Csillagocska” (Zvjozdocska), valamint a Távol-Keleten található „Csillag” (Zvjozd) gyárakban fogják elvégezni.
Projekt 949A, Antyej-osztály (NATO kódja: Oscar)
Napjainkban az Orosz Haditengerészet terv szerint hajtja végre az Antyej-osztályú tengeralattjárók felújítását és nagyjavítását. 2011 novemberében a „Zvjozdocska” gyárban befejeződött a „Voronyezs” javítása és modernizációja. A felújított tengeralattjáró helyét máris elfoglalta „Szmolenszk”. A tengeralattjárók az Északi-flotta állományába tartoznak.
Az Antyej-osztály fő technikai jellemzői:
hossz: 154 m;
szélesség: 12,2 m;vízkiszorítás: 24.000 t;
vízalatti sebesség: 32 csomó;vízfelszíni sebesség: 15 csomó;
legénység: 112 fő.Fegyverzete:
12 db iker indítóállás – 24 db „Gránit” (NATO kódja: SS–N–19) típusú cirkálórakétával;
2 db 650 mm-es és 4 db 533 mm-es torpedóvető cső – 28 db torpedóval;"Gránit” (NATO kódja: SS–N–19)
A „Gránit” komplexum P-700 (3M-45) típusú cirkálórakétákat alkalmaz. Az Antyejev-osztályú tengeralattjárókon 24 db cirkálórakéta tartozik a rendszerhez.
A „Gránit” általános jellemzői:
hatótávolság: 600 km;
irányítás: Aktív lokátoros önirányítás, valamint tehetetlenségi (inerciális) navigációs rendszer (rövidítése INS az angol Inertial Navigation System után) a navigációs rendszerek egyik fajtája, mely külső segítség nélkül képes hordozóeszköze helyzetének, haladási irányának és sebességének megállapítására);a rakéta robbanófejének tömege nukleáris töltet esetén: 500 kg, míg áthatoló töltet esetén 750 kg;
a cirkálórakéta tömege ≈ 7 t;a rakéta sebessége: 1,5/2,5 M
„Onix” (NATO: SS-N-26 „Strobile”)
Az „Onix” rakétakomplexum P-800 (3M-55) típusú cirkálórakétákat alkalmaz. Az „Onix” közepes hatótávolságú, az ellenség vízfelszíni hajói ellen bevethető rakéta, amely aktív ellenséges tüztevékenység és rádiózavarás esetén is alkalmazható.
A rakéta általános jellemzői:
a rakéta tömege: 3,1 t;
sebesség: 2/2,6 M;hatótávolság: 120 – 300 km;
irányítás: inerciális (tehetetlenségi) + minden időjárási viszony között alkalmazható, monopulse rádiólokációs önvezérlés;robbanófej tömege: 250 kg.
Előnyök:
teljes önállóság az alkalmazás során: „lőj és felejtsd el”;rugalmas röppályák (magas, magas-alacsony) alkalmazása;
hangsebesség feletti sebesség a repülés minden szakaszában;a rakéták alkalmazásának lehetősége rádiózavarás esetén;
lopakodó technológia alkalmazása.„Kalibr” (NATO: SS-N-27 „Sizzler”)
A 3M-54E és 3M-54E1 „Kalibr” rakétákkal alkalmazott „Klab-Sz” másnéven „Kalibr-PLE” rakétarendszer elsődleges feladata az ellenséges vízfelszíni hadihajók megsemmisítése aktív ellenséges tüztevékenység és rádiózavarás esetén.
A rakéta általános jellemzői:
a rakéta hossza: 8,2/6,2 m;
kilövési tömeg: 2300/1800kg;hatótávolság: 220/300 km;
sebesség: 0,8 M – 3 M;repülési magasság: 10 – 150 m;
Előnyei:
minden időjárási körülmények közötti alkalmazhatóság;a kismagasságú repülésnek köszönhetően gyakorlatilag láthatatlan.