Rakéták voltak a decemberben kigyulladt atommeghajtású orosz tengeralattjárón, s emiatt Oroszországot egy csernobili atomerőmű-balesethez hasonló katasztrófa fenyegette – állította a Vlaszty című orosz folyóirat február 13-án, hétfőn megjelent számában, megkérdőjelezve a balesettel kapcsolatos hivatalos álláspontot.
„A Vlaszty kérdésére több, egymástól független forrásból – így az orosz haditengerészet és az Északi Flotta parancsnokságán – is megerősítették, hogy a tüz idején ott voltak a fegyverek” – írta a folyóirat. „Oroszország csodával határos módon került el egy második Csernobilt” – áll a hetilap friss számának címlapján.
A Vlaszty szerint a K-84 Jekatyerinburg tengeralattjáró legalább 16 nagy hatótávolságú rakétát, valamint torpedókat szállított, amikor nagyjavításra a Murmanszki területen fekvő roszljakovói hajógyár dokkjába hajózott. „Nincs kizárva, hogy egy vagy két torpedóban atomtöltet volt” – vélte a hetilap.
A Vlaszty állításait azzal támasztotta alá, hogy értesülései szerint a tüz után néhány nappal a tengeralattjáró abba az öbölbe hajózott, ahol rendszerint állomásozik. „Ennek a helyváltoztatásának az egyetlen értelme az lehetett, hogy lerakják a K-84 fedélzetén lévő rakétákat és torpedókat” – írta a Vlaszty.
December 29-én tüz ütött ki a dokkban lévő tengeralattjárón. A lángok közel 24 órán át pusztítottak a hajótest belsejében, mire sikerült megfékezni őket. A katonai hatóságok a baleset idején azt közölték, hogy nem volt semmilyen veszély, mert a fegyverek nem voltak a fedélzeten.
Az elmúlt években számos baleset történt orosz tengeralattjárókon, amióta 2000-ben a Barents-tengeren elsüllyedt a Kurszk. A legénység 118 tagja a segítség késlekedése miatt életét vesztette.