India 2013. augusztus 12-én, hétfőn vízre bocsátotta első hazai építésű repülőgép-hordozóját, amely mérföldkő a közel 5 milliárd dollárba kerülő programban, melynek célja, hogy prezentálja az ország katonai erejét, valamint ellensúlyozza Kína növekvő befolyását.
Az INS Vikrant 2018-ra készül el és kerül bevethető állapotba, mellyel Kínát megelőzve, India ötödikként csatlakozik azon országok elit klubjához, melyek teljesen saját tervezésü és építésü repülőgép-hordozókkal rendelkeznek. Ezen országok közé tartozik már jó ideje az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Oroszország. A felépítményekkel egyelőre nem rendelkező hajótest az elkövetkező négy évben kapja meg az összes berendezést, illetve fegyverzetet és kerül sor majd azok tesztelésére.
A most vízre bocsátott hajótest, egyelőre felépítmények nélkül
A hindi nyelven „bátrat” vagy „merészt” jelentő 40 000 tonnás Vikrant fedélzetén fognak szolgálatot teljesíteni az indiai LCA (Könnyü Harci Repülőgép) program repülőgépei, valamint az orosz MiG-29K/KUB típus példányai és számos helikopter is. India már rendelkezik egy repülőgép-hordozóval, egy több mint 60 éves brit hajóval, amelyet még 1987-ben vásároltak meg és INS Viraat néven állítottak hadrendbe, azonban az elkövetkező években ez a hajó kivonásra fog kerülni. Addig viszont egy 3. hordozóval is bővülni fog az ország repülőgép-hordozó flottája, méghozzá az oroszok által felújított INS Vikramaditya nevü hajóval, amelynek átadása viszont már jó ideje csúszik és a költségek is folyamatosan nőnek.
Így fog kinézni a hajó, ha elkészül (természetesen az illusztráción szereplő F-15-ösök nélkül)