Az előzetes tervek szerint 2014. június 30-án 400 orosz tengerészt vártak a nyugat-franciaországi Saint-Nazaire kikötőben található STX France hajógyárba. A tengerészek az Orosz Haditengerészet számára építendő, két Mistral-osztályú helikopterhordozó személyzetének felkészítésén vesznek részt Franciaországban.
Az ukrajnai válság, a Moszkvával szembeni szankciófenyegetés ellenére Franciaország a tervek szerint folytatja az Oroszországgal fennálló milliárdos haditechnikai szerződésben rögzített kötelezettségeinek teljesítését. A francia kormány nem változtatja meg azon szándékát, hogy két Mistral-osztályú helikopterhordozót adjon el Oroszországnak, írja a svájci Tages Anzeiger a „Hadihajók Putyinnak és kellemetlenségek Hollande-nak” (François Gérard Georges Nicolas Hollande, Franciaország köztársasági elnöke).
„Addig, amíg Brüsszel és az Egyesült Államok szankciókkal fenyegeti Oroszországot, addig Franciaország tartja magát a Moszkvával kötött szerződéshez. Párizson nő a nyomás, de Franciaország tartja magát”, - írja az újság.
A „Vlagyivosztok” és „Szevasztopol” helikopterhordozókat októberben kell átadni Oroszországnak. Mindamellett, hogy a szerződés ellenértéke eléri az 1,2 milliárd eurót, 500 munkahelyet biztosít Franciaországban.
Fotó: defense-update.com
Ugyanakkor ennél sokkal többről van szó: a francia hadiipar hitelességéről és megbízhatóságáról, amely napjainkban több, kedvező kimenetelü szerződésről folytat tárgyalásokat. Yves Bover, a Stratégiai Kutatási Alap képviselője úgy véli, hogy az Oroszországgal fennálló szerződés esetleges érvénytelenítésének kritikus következményei lennének a 126 Rafale harci repülőgép tervezett eladására, amelyeket a Dassault Aviation szállít Indiának – annak az országnak, amely közeli kapcsolatot ápol haditechnikai téren Moszkvával.
A Mistralok Oroszországnak történő eladásával nem csak Barack Obama elégedetlen, de a NATO tagországok is, elsősorban Kelet-Európában. François Hollande köztársasági elnök továbbra is ragaszkodik ahhoz az álláspontjához, hogy jelen helyzetben nem politikai, hanem pénzügyi kérdésről van szó, mivel a szerződés nem kormányok, hanem ipari vállalatok között jött létre.
Ezzel kapcsolatban Vlagyimir Putyin június elején tett franciaországi látogatása során úgy nyilatkozott: „Franciaország dönthet úgy, hogy felmondja a szerződést. Ebben az esetben azonban kompenzációt követelünk.” Mindemellett, ahogy a Tages Anzeiger írja, „a ravasz Putyin úgy nyilatkozott, hogy kész új szerződéseket aláírni”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |