A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg haditengerészete Jin-osztályú, nukleáris meghajtású tengeralattjáróit JL-2 megnövelt hatótávolságú ballisztikus rakétákkal fegyverzi fel. Az Egyesült Államok kongresszusának, amerikai-kínai gazdasági és biztonsági bizottságának éves jelentése rámutat arra, hogy a kínai flotta új rakétákkal történő ellátása veszélyt jelenthet az USA biztonságára.
A bizottság adatai szerint, a Jin-osztályú tengeralattjárók lopakodó technológia felhasználásával készülnek, mai további alkalmazási tartalékokat jelent. Napjainkban a kínai flotta állományában három, nukleáris meghajtású, Jin-osztályú tengeralattjáró található. Ez a szám 2020-ra várhatóan ötre növekszik. Minden egyes hadihajó 12 darab, JL-2 ballisztikus rakéta hordozására képes, amelyek 7 400 km-es távolságból képesek az ellenséges célok megsemmisítésére.
Fotó: navy-pictures.blogspot.com
Az amerikai-kínai bizottság véleménye szerint, az új ballisztikus rakéták rendszeresítésének eredményeképpen Kína képes lesz saját partjaitól csapást mérni alaszkai területekre. Amennyiben a japán szigetektől délre kerül sor rakétaindításra, azok a Hawaii szigeteket is elérhetik. A jelentés szerint amennyiben a kínai tengeralattjárók a Hawaii szigetek közelében, azokat nyugatról megközelítve mind az 50 államra veszélyt jelentenek. Információk szerint a Jin-osztályú tengeralattjárók a tesztek során őrjáratozási feladatokat hajtottak vége a Dél-Kínai tengeren. Ezzel kapcsolatban a jelentés kitér arra a nem elhanyagolható tényre, hogy amennyiben a hadihajók hadrendbe állnak a világ tengerein, pontos tartózkodási helyük meghatározása nem lesz egyszerü feladat.