Felavatták a II. világháború óta legnagyobb japán hadihajót március 25-én, szerdán Jokohama hajógyárában. A 19 500 tonnás, 238 méter hosszú és 38 méter széles Izumo az Egyesült Államok partraszállító hajóira hasonlít méreteiben és kivitelezésében, de katonai repülőgépek helyett helikopterek hordozójaként fog szolgálatot teljesíteni. Míg a repülőgép-hordozó hadihajók támadó fegyvernek minősülnek, a helikopterhordozók nem, így a japán alkotmányban szereplő tiltást nem szegi meg, miszerint a keleti szigetország nem birtokolhat támadó akciókra felhasználható fegyvereket.
A hajó több feladatkört is el tud látni, így békefenntartást, katasztrófavédelmet és segélyezést is - mondta Nakatani Gen védelmi miniszter az Izumo felavatásán, de hozzátette, hogy a tengeralattjárók elleni harcban is segíthet a modern kommunikációs rendszerrel felszerelt hadihajó. Kína korábban aggodalmát fejezte ki Abe Sindzó japán kormányfő törekvései miatt, amelyeket a japán alkotmány pacifista korlátozásainak fellazításra tett.
Az Izumo mellett Abe kormánya felderítőgépekkel és katonai teherszállító repülőgépekkel is növeli az ország védelmi képességeit, miközben ötödik generációs F-35 típusú vadászbombázókat, partraszállító hajókat és V-22 Osprey billenőrotoros katonai repülőgépeket vásárol. Az F-35-ösök, illetve az Osprey-k fel tudnak szállni az Izumo fedélzetéről is.
Az Izumót négy nappal azután avatták fel, hogy a japán, a kínai és a dél-koreai külügyminiszter megállapodott március 21-én Szöulban, miszerint hazájuk mindent megtesz a három ország csúcstalálkozójának újbóli és a lehető legrövidebb időn belüli megrendezésért. Két nappal később a kínai-japán kapcsolatok fokozatos javulásáról számolt be Jü Cseng-seng, a legfelsőbb kínai politikai vezetés negyedik embere, a népfront főtitkára Pekingben a japán kormánykoalíció parlamenti képviselőinek fogadásakor.