Jens Stoltenberg NATO főtitkár, a közelmúltban a floridai Mayport haditengerészeti bázison tartózkodó USS Carney hadihajó fedélzetén tett látogatása alkalmával nagyra értékelte az Amerikai Egyesült Államok hozzájárulását a NATO rakétavédelmi képességéhez.
A USS Carney egy AEGIS ballisztikus rakétavédelmi rendszerrel felszerelt romboló, amely tervezetten ez év szeptemberében a spanyolországi Rota haditengerészeti bázison fog csatlakozni három „testvérhajójához”, hogy betöltse aktív szerepét a szövetség ballisztikus rakétavédelmi rendszerében. Az AEGIS rendszerrel felszerelt tengerfelszíni egységek, hadihajók (Ticonderoga-osztályú cirkálók és Arleigh Burke-osztályú rombolók) képesek a rövid és közepes hatótávolságú harcászati ballisztikus rakéták repülésük középső fázisában (Midcourse Phase), illetve pályájuk végén, a leszálló (visszatérő) ágban történő megsemmisítésére.
A főtitkár szavai szerint a USS Carney „a NATO ballisztikus rakétavédelmi rendszerének 9 000 tonnás megerősítése, az európai szövetségesekkel karöltve”. Úgy jellemezte, mint transzatlanti csapatmunka, ami tökéletes példa a szövetség azon elkötelezettségre, hogy a modern fenyegetésekkel modern képességeket állítson szembe.
Stoltenberg úr kiemelte, hogy a 2010-ben a NATO által elfogadott rakétavédelmi fejlesztési terv célja „védeni az európai szövetségeseket az euro-atlanti zónán kívüli ballisztikus rakétafenyegetés növekedésével szemben”. Amint áttelepül Rota-ba, a romboló más feladatokat is el fog látni, úgymint járőrözés és kiképzés.
A főtitkár beszédében megköszönte a legénységnek a kiemelkedő hozzáértést és elkötelezettséget. Stoltenberg úr a szövetség egységességének jelképeként a legénységnek ajándékozott egy NATO lobogót, és „jó szelet, nyugodt tengert” kívánt az útjukhoz.
A főtitkár az amerikai útján Floridában találkozott még Barack Obama elnökkel, rangidős hivatalnokokkal, valamint a fegyveres erők tagjaival és megköszönte a NATO erejének megőrzéséhez történő hozzájárulásukat.