2025. 03. 23.
Emőke
: 399 Ft   : 369 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Bölény - a tengerszorosok réme

Art of WAR  |  2006. 08. 14., 07:59

Mielőtt bárki azt hinné, hogy a fegyverek területéről az állatvilág érdekességeibe tekintünk be, ki kell hogy ábrándítsak mindenkit. Cikkünkben az Orosz Haditengerészet egy különleges haditechnikai eszközét mutatjuk be olvasóinknak.

A „Zbur” – „Bölény” – első példánya az „Almaz” Hajóépítő Üzemben készült, Szentpéterváron. 1986 óta további tíz darab hagyta el a gyár területét.

A „Bölény” elsődleges feladata a tengeri deszantegységek és technikai eszközeik gyors szállítása és a partraszállás biztosítása az ellenség tengerparti területein, a deszantegységek tüztámogatása ellenséges területen folytatott hadmüveletek során, valamint aknamező telepítése.

A hajó tatrészén elhelyezett három függőleges légcsavar kölcsönöz számára egyedi megjelenést. A négylapátos légcsavarok átmérője egyenként 5,5 m, ami 60 csomós sebességet biztosít a hajó számára.

A hajó felszereléséhez tartozik többek között három beépített indítóberendezés, négy darab mobil, IGLA-1M típusú rakétarendszer, valamint két AK-630 típusú légvédelmi gépágyú. Az AK-630 légvédelmi gépágyú manőverező és pilóta nélküli repülőeszközök, ellenséges hajók által kilőtt rakéták és kisméretü tengeri célpontok megsemmisítésére szolgál. A hatcsövü légvédelmi gépágyú percenként 5000 lövedék célba juttatását teszi lehetővé.

A két MS-227 típusú indítóberendezés 140 mm-es, nem irányítható rakétalövedék kilövésére szolgál – a rendszer javadalmazása 66 darab lövedék. A hajó rendelkezik egy aknatelepítő berendezéssel, amely az akna típusától függően 20-80 akna telepítését teszi lehetővé.

A „Bölény” 130 tonna teher szállítására alkalmas. Ennek megfelelően többek között 3 darab T-80B típusú harckocsi, 8 darab BMP-2 típusú harcjármü, 10 darab BTR-70 típusú páncélozott harcjármü vagy 360 tengerészgyalogos ellenséges területre juttatása sem okoz gondot. A hajó a gyorsabb ki- és berakodás, partraszállás megkönnyítése érdekében orr- és tatrakodórámpával is fel van szerelve.

A hajó a megfelelő összeköttetés biztosításához rövidhullámú, deciméteres hullámsávon dolgozó, valamint ultrarövid-hullámú telefon- és telefaxrendszerrel, a manőverek végrehajtásához szükséges navigációs, meteorológiai stb. berendezésekkel is gazdagon fel van szerelve.

A „Bölény” modern navigációs rendszeréhez tartozik: két navigációs rádiólokációs rendszer, giroszkópos iránytü, mágneses iránytü, elsodródásjelző, müholdas navigációs rendszer, rádiópelengátor, valamint nappali és éjszakai fénytechnikai rendszerek.

Magas hőmérsékletü gázturbinás hajtómüvek biztosítják a légpárna felfújásához szükséges levegőt. Négy NO-10 típusú, 2,5 m átmérőjü ventilátor továbbítja a levegőt a légpárnába.

A hajónak két saját elektromos állomása van, amelyek magukba foglalnak egy-egy 100 kW-os gázturbinás generátort.

A hajó hosszirányban három részre van osztva. A középső részben helyezik el a páncélos technikai eszközöket, a másik két részben helyezték el a fő- és kisegítő berendezéseket, illetve ezek a terek szolgálnak a deszantosok, valamint a hajó legénységének elhelyezésére. A deszantosok és a legénység elhelyezésére szolgáló rész levegőztető-, kondicionálórendszerrel és rezgésszigetelővel is el van látva. Ezek a részek biztosítják a túlélést akár tömegpusztító fegyverek ellen is.

Technikai adatok:Hossz: 57,3 mSzélesség: 25,6 mSzemélyzet: 31 főTerhelhetőség: 130 tMaximális tömeg: 550 tMaximális sebesség: 60 csomóHatótávolság maximális sebességgel: 300 mérföld

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  

  NÉPSZERŰ HÍREK