2025. 03. 23.
Emőke
: 399 Ft   : 369 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

India és Kína versengése a tengeri hatalomért

Art of WAR  |  2006. 10. 25., 20:32

A Dél- és Kelet-Ázsiát körülvevő, a tengerfenék alatt jelentős ásványkincseket és energiahordozókat rejtő part menti és távolabbi vizekért komoly versenyfutás zajlik India és Kína között. A két feltörekvő, erőteljesen fegyverkező ország közül ezúttal India került lépéselőnybe, mivel megkezdte egy új, hatalmas haditengerészeti támaszpont építését, nem messze a kínai határtól.

A világ ötödik legnagyobb flottájával rendelkező India az utóbbi évtizedben jelentős fejlesztéseket hajtott végre. Többek között orosz gyártmányú Krivak-III fregattokat szereztek be, illetve hamarosan átvehetik az egykori, szintén orosz Baku helikopter-hordozó cirkáló átépítésével létrehozott, MiG-29-esek üzemeltetésére alkalmas repülőgép-hordozójukat. A tengeralattjáró flotta fejlesztése is nagy ütemben zajlik az Oroszországtól bérelt Akula II-es nukleáris meghajtású támadó tengeralattjáró hosszú távú bérletével igen nagy harcértékü, a térségben egyedülálló képességü eszközökre tesznek szert.

Bár az indiai fegyverkezés fő generálója a Pakisztánnal szemben fennálló majd fél évszázados etnikai, politikia és katonai konfliktus, nem szabad elfelejteni, hogy hosszú távon a Pakisztánnál lényegesen erősebb Kína lehet a gátja India nagyhatalmi törekvéseinek. Ennek a felismerését jelzi az is, hogy a most épülő új haditengerészeti támaszpont is az ország keleti, Kínához közel eső részén létesül, és az ebben a térségben állomásozó hadihajók kiszolgálásra lesz hivatott. Az Indiai Haditengerészet ugyanis szinte az összes jelenlegi bázisát a félsziget nyugati, Pakisztán felé eső részén építette ki az elmúlt évtizedekben, így a mostani döntés súlypont áthelyezésként is értelmezhető. A bázis a már napjainkban is jelentős kikötőnek számító Visakhapatnam városától délre helyezkedik majd el.

Az Indiai Haditengerészet Rajput nevü rakétás rombolója

A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg Haditengerészete természetesen szintén regionális tengeri hatalom kíván lenni, így erőteljesen fegyverkezik. A kínaiak saját fejlesztésü, illetve modern orosz haditechnikai eszközök rendszerbe állításával fejlesztik potenciáljukat. Az alkalmazási terület kiterjesztésének jele, hogy az utóbbi időben megszaporodtak a hosszú távú tengeri manőverek gyakorlására szolgáló események. 

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  

  NÉPSZERŰ HÍREK