2024. 03. 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
: 395 Ft   : 365 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A haditengerészeti erők elrettentő pajzsa

A haditengerészeti erők elrettentő pajzsa
Art of WAR  |  2019. 12. 11., 11:00
A haditengerészeti erők elrettentő pajzsa

Amíg Washington folyamatosan arra ösztöni a NATO tagállamokat, hogy a kollektív védelem kialakításához növeljék hozzájárulásuk mértékét, fordítsanak nagyobb összeget a modernizációra és váljanak képessé a szorosabb integrációra, egy 13 hadihajóból álló alkalmi harci kötelék sikeresen demonstrálta, hogy a változás lehetséges.

Washingtoni média közlemények szerint, első alkalommal kapcsolódtak egy hálózatba és osztottak meg egymással légicél adatokat különböző NATO szövetséges országok hadihajói, majd a megosztott információ alapján sikerült a ballisztikus rakétát szimuláló célokat követésbe venni, és megsemmisíteni.

A Skócia partjainál megrendezett „Formidable Shield” éleslövészettel egybekötött többnemzeti gyakorlat során egy francia fregatt egy hangsebesség felett repülő célt semmisített meg egy ASTER 15 rakétával, egy másikat pedig a kanadai királyi haditengerészet küzdött le egy RIM–162 Evolved Sea Sparrow rakétával.

A gyakorlat, amelyen mind ballisztikus rakéta, mind pedig cirkáló rakéta fenyegetettség került szimulálásra, kulcsfontosságú tesztje volt a NATO tengerészeti erők integrációjának, melynek során egy hálózaton keresztül történt meg az adatok megosztása az alkalmi harci köteléken belül. A lég- és rakétavédelmi képességgel rendelkező, tengerészeti alkalmi harci kötelékek ilyetén való integrációja felbecsülhetetlen jelentőséggel bír a Balti-tenger és az Észak Atlanti területek regionális biztonsága szempontjából, egy a Kalinyingrád, vagy a Kola-félsziget irányából történő esetleges rakétatámadás elhárítása esetében.

„Együttműködési rendszerünk kiterjesztése az egyik elsődleges célunk, mindazonáltal nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy olyan feltételeket kell teremtenünk, hogy a szövetséges partnereink is a hálózatunk részeként tudjanak működni. - nyilatkozta Kevin Gillis az Amerikai Egyesült Államok haditengerészete Integrált Hadviselési Rendszerek irodájának tisztviselője egy, az American Society of Naval Engineers lapnak adott interjújában. „Ezt az állandósulni látszó irányvonalat képviseli számos, szövetségeseinkkel közösen végrehajtott együttműködés és gyakorlat, ami kulcsfontosságú eleme az úgynevezett „Fight Tonight” szellemiség sikerének.

Miközben a francia és a kanadai erők megsemmisítették célpontjaikat, a NATO AWACS korai előrejelző- és irányító repülőgépe biztosította a légtér integritását a gyakorlat körzetében. A Formadible Shield gyakorlat a NATO vezetési- és irányítási rendszerének egy új szegmensét is tesztelte, beleértve a 64. számú alkalmi harccsoport alkalmazását is. Ez a harccsoport végzi az amerikai tengerészeti erők Európában és Afrikában állomásozó erőinek integrált lég- és rakétavédelmét is.

A 13 hadihajóból álló kötelék, mely kanadai, dán, német, francia, olasz, holland, norvég, spanyol, angol, amerikai erőkből tevődött össze, a NATO légi vezetési és irányítási rendszerén keresztül osztott meg harcászati információkat és koordinálta a manővereket, melyek során sikeresen valósult meg az együttműködés a tengeri és szárazföldi telepítésű lég- és rakétavédelmi egységek között. A gyakorlat részeként egy AEGIS ASHORE egység is sikeresen hajtott végre szimulált SM3 Block IIA rakétaindítást egy ballisztikus célpontra. A gyakorlaton résztvevő szövetséges erők többsége is képes volt követésbe venni a ballisztikus rakéta célokat és megosztani a légicél információkat harcászati adatkapcsolaton keresztül.

Ellenerőként, az Egyesült Államok Európai Légierejének F–16 vadászgépei AQM-37 szuperszonikus drónok indításával járult hozzá a gyakorlat sikeréhez.

Egy korábbi konferencián az MDA (Missile Defency Agency – Rakétavédelmi Ügynökség) vezetője Jon Hill altengernagy hangsúlyozta, hogy a ballisztikus és cirkáló rakéták jelentette fenyegetés egyre nagyobb kihívást jelent a technológia gyors fejlődése és az alkalmazó országok képességfejlesztéseinek üteme miatt. A fenyegetés változásában támadóeszközök sebességének drámai növekedése kiemelt szerepet játszik, azonban ezek a változások a védelmi rendszerek fejlesztésére is ösztönzően hatnak.

Forrás: http://www.raketaezred.hu/

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 03. 22., 13:32
Az Olasz Légierő a közelmúltban búcsúzott a HH-212A helikoptertől, amely több mint 40 év intenzív olaszországi és külföldi szolgálat után vonult nyugdíjba. A HH-212A típus hadrendbe állítása óta több mint 180 000 órát repült, és több száz életet mentett meg.
2024. 03. 11., 11:50
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár katonái többhetes elméleti és gyakorlati képzés keretében sajátították el a Spike LR2 típusú páncéltörő rakéta használatát és karbantartását, a tatai laktanyában, illetve a Magyar Honvédség Központi Gyakorlóterén, a Bakonyban.
2024. 03. 18., 15:07
2024-ben az EUFOR parancsnoki teendőit ellátó nemzet, így magyar csoport biztosítja a misszió MEDEVAC (Medical Evacuation), azaz egészségügyi kiürítési képességét. Beszélgetés a misszióra való felkészülés részleteiről és a külföldi szolgálat körülményeiről Dajka Attila alezredessel, az EUFOR Helikopter Alegység parancsnokával és dr. Forgács Levente hadnaggyal, az alegység egyik orvosával.
2024. 03. 07., 11:04
Semmi, mert egy hasonló méretű, ARV vontatókocsi siet segítségére, hogy biztonságos helyre szállítsa. A pótolhatatlan eszköz kezelését öthetes kiképzés alatt sajátították el a hódmezővásárhelyi és tatai honvédek, tudásukról pedig a március első hetében rendezett táborfalvai vizsganapokon adtak számot.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 27., 10:10
„Több évtized után indul újra a fegyvertervező és -gyártó mérnökképzés hazánkban” – többek közt erről állapodott meg dr. Czermann János a Neumann János Egyetem képviselőivel.
2024. 03. 19., 12:55
Március elején több magas szintű delegáció látogatott a nápolyi Szövetséges Összhaderőnemi Parancsnokságra. A látogatások célja az volt, hogy megtárgyalják és kidolgozzák a NATO déli szomszédságával (Közel-Kelet, Észak-Afrika és a Száhel régiók) kapcsolatos partnerségi terveket.
2024. 03. 11., 10:30
A hatvanas években három komolyabb, halálos áldozatokat követelő tűzeset történt az amerikai haditengerészet repülőgép-hordozóin.
2024. 03. 07., 11:37
A római katolikus temetőben a csata emlékére állított obeliszknél a város és a honvédség képviselői koszorúztak.

  JETfly Magazin

20 évvel ezelőtt, 2004. március 16-án érkezett meg Olaszországba két F-104 Starfighter kíséretében az első Eurofighter Typhoon. A jeles évforduló alkalmából nem maradhatott el egy jubileumi festésű példány bemutatása sem.