A dél-afrikai Milkor cég új, nagysebességű őrnaszádjának az MN Centurion Interceptornak prototípusát 2018 szeptemberében mutatták be az AAD 2018 (Afrika Aerospace and Defence) kiállításon.
Az Interceptort gyártója alapvetően járőrözésre, rendészeti és mentési feladatokra, valamint a kalózok elleni fellépésre optimalizálta. A meglehetősen bumfordi kinézetű gyorsnaszád, katamarán kialakítású, kettős törzse 12 méter hosszú és üvegszálerősítésű műanyagból készült, így vízkiszorítása teljesen harckész állapotban, mindössze tíz tonna. A tervezés során nemcsak a kiváló tengerállóságra törekedtek, hanem igazodva napjaink elvárásaihoz, a lehető legkisebbre igyekeztek csökkenteni radarkeresztmetszetét, így a felépítmény kialakításában a döntött formák dominálnak. A négytagú személyzet védelme érdekében az utasfülkét lökéscsillapító, többpontos biztonsági övekkel ellátott speciális ülésekkel, valamint golyóálló üvegből készült, nagyméretű, így egyben jó kilátást is biztosító szélvédőkkel látták el. Többnapos küldetésekre, a híd mögött, kétszemélyes, fűthető hálófülkét alakítottak ki és beépítettek egy 500 literes édesvíztartályt is.
A meghajtás opcionálisan két darab, a törzsbe épített 440 lóerős dízelmotor, vagy két hasonlón nagyteljesítményű, külső csónakmotor lehet, amelyekkel a 30, de akár az 54 csomós maximális sebesség is elérhető. Az üzemanyagtartályban tárolható 2400 kilogrammnyi gázolajjal kb. 1250 kilométer megtételére, vagy egyhuzamban 5 napig tartó folyamatos nyílttengeri járőrözésre van lehetőség.
Az Interceptor sorozatgyártott változata fejlett elektronikával lesz felszerelve. A pontos navigációt GPS berendezés és fedélzeti radar, a bázissal való biztonságos kommunikációt pedig magas frekvenciájú VHF és modulációs SSB rádió teszi lehetővé.
A járőrözés közben észlelt hajók ellenőrzésére stabilizátorral ellátott elektro-optikai és infravörös érzékelővel, valamint automatikus azonosító rendszerrel szerelték fel. A fő fegyverzet az ST Kinetics 40 mm – es radarvezérlésű gránátvetője (AGL), amelyet páncélozott kupolába építenek be, valamint egy ugyancsak stabilizált, 20 mm – es távvezérelt gépágyú. A tüzérségi fegyvereken kívül lehetőség van négy radarvezérelt légvédelmi rakéta telepítésére is. A felépítmény mögötti tatfedélzet alkalmas kisebb méretű repülő és tengeri drónok indítására és fogadására.
Forrás: https://www.naval-technology.com