Oroszország 2011-ben szerződést kötött a francia Naval Group vállalattal, két Mistral-osztályú helikopterhordozó-dokkhajó megvásárlásáról, azonban 2014-ben a Krím-félsziget orosz annektálása miatt, a franciák felmondták a szerződést és a két akkorra már nagyrészt elkészült hajó végül az egyiptomi haditengerészethez került.
Oroszország azóta sem rendelkezik a pótlásukra alkalmas egységekkel pedig a szíriai katonai szerepvállalás miatt erre nagy szükség lenne. (a rendszerben álló Projekt 775 - Ropucsa és a Projekt 1171 – Alligator-osztályoknak nemcsak szállítási kapacitása kisebb, de már erősen elavultnak is számítanak.)
Az orosz kormányzat már röviddel a franciákkal kötött üzlet meghiúsulása után bejelentette, hogy saját erőből oldják meg a kiesett hajók pótlását. Többéves fejlesztési munka után, 2020. május 22-én került aláírásra a szerződés a Kercsben működő Zaliv Hajógyárral két Projekt 23900 típusú, helikopterhordozó-dokkhajó építéséről.
A Zelenodolsk Tervezőiroda által konstruált új típus erős hasonlóságot mutat a Mistralokkal, ami nem a véletlen műve, de felhasználták hozzá a nyolcvanas években tervezett, de végül papíron maradt Projekt 11780 deszanthajó dokumentációját is. A Projekt 23900 típusú hadihajók vízkiszorítása 25000 tonna lesz, hosszuk 220 méter. Maximális sebességük a tervek szerint eléri majd a 22 csomót (kb. 41 km/óra), hatótávolságuk pedig a 9700 kilométert.
Az elvárások szerint a 320 fős személyzeten kívül, 900 tengerészgyalogost, felszerelésüket és járműveiket, vagyis 50 lövészszállítót, 10 harckocsit és 6 Szerna, vagy ugyanennyi, de modernebb Djugon-osztályú partraszállító bárkát is hordozhatnak elárasztható rakterükben. A repülőfedélzetről 20 helikopter üzemeltethető majd, amely a Kamov Ka-27, Ka-29, Ka-31, Ka-52K, vagy Ka-65 közül bármelyik, illetve ezen típusok kombinációja lehet. Az önvédelmi fegyverzet egy 100 mm – es A190 automata tengerészeti löveg, valamint három Kastan CIWS és két Pantsir-M légvédelmi komplexum lesz.
A két hajó gerincét 2020 júniusában fektették le és az első, Szevasztopol nevű egységnek 2026-ban, a Fekete-tengeren, a Vlagyivosztoknak pedig 2027-ben kell majd szolgálatba állnia a Csendes-óceáni Flotta kötelékében. A szakértők ezzel kapcsolatban szkeptikusak, mivel az orosz hajógyárak fregattnál nagyobb felszíni hadihajót már jóideje nem építettek, ráadásul a Projekt 23900-hoz hasonló, bonyolult konstrukciókkal kapcsolatban nem rendelkeznek kellő tapasztalattal.
Forrás: https://www.navalnews.com/