2019. május 23-án az első acéllemez kivágásával, rövid ünnepség után megkezdődtek az USS Columbia (SSBN-286) rakétahordozó tengeralattjáró építési munkálatai a General Dynamics érdekeltségébe tartozó Huntington Ingalls Industries üzemében, Newport News - ban.
Az Amerikai Egyesült Államok hadiflottája jelenleg tizennégy Ohio-osztályú, rakétahordozó tengeralattjárót tart hadrendben, amelyek fontos pillérét alkotják az USA nukleáris elrettentő erejének. Az osztály egységei 1981 és 1997 között épültek és eredetileg 24 darab, nyolc egyenként 100 - 455 kilotonna hatóerejű robbanófejjel felszerelt Trident D-5 típusú, interkontinentális ballisztikus rakétát hordoztak, de a fegyverzetkorlátozási egyezmények értelmében később négy indítócsövet lezártak. Mivel a legkorábban épült egységek üzemideje 2030-ig lejár, pótlásukról gondoskodni kell, ezt a szerepet fogják betölteni az új típusú hajók.
A 20 810 tonnás vízkiszorítású, 171 méter hosszú, az elődtípussal közel azonos méretű hajókat legalább négy évtizedes élettartamra tervezik, amelyet képesek lesznek majd egyetlen üzemanyagfeltöltéssel végigszolgálni. A várhatóan beépítésre kerülő 30MW teljesítményű S9G reaktort, pump-jet hajtóművel és X alakú vezérsíkokkal kombinálják, így sebességük elérheti a 20 – 25 csomót is. A Columbia-osztály fő csapásmérő erejét is a 16 darab Trident D-5 ballisztikus rakéta adja majd, lehetséges torpedó fegyverzetről jelenleg nincsenek információk.
Az osztályt 12 tagúra tervezik, bár egyes szakértők vitatják, hogy szükség van – e ennyi hajóra, mindenesetre a program legalább 128 milliárd dollárba kerül, de ez az összeg a menet közben óhatatlanul felmerülő esetleges technikai problémák miatt még változhat, nagy valószínűséggel felfelé. A most elkezdett USS Columbia 2031-ben válik bevethetővé és 155 fős személyzettel üzemel majd.
Forrás: https://www.popularmechanics.com