Harry Harris admirális, az USA Csendes-óceáni Parancsnokságának (US Pacific Command, USPACOM) parancsnoka, a szenátus előtt tartott beszédében számolt be a tengeralattjárók hiányáról.
Az admirális Észak-Koreát, Kínát és Oroszországot nevezte meg, mint a Csendes-óceán fő veszélyforrásai és külön kiemelte az Orosz Haditengerészet képességeinek növekedését.
Harris admirális úgy fogalmazott, hogy a Csendes-óceán az a hely, ahol a fegyveres konfliktusok legfőbb eszközei a tengeralattjárók, és amelyeknek az amerikai haditengerészet véleménye szerint szűkében van. „Az általam elmondottak nem csak az USPACOM-ra vonatkoznak, én csak egy vagyok a parancsnokok közül, akik ugyanezt tudnák Önöknek elmondani”, - mondta az admirális.
A fenyegetésekkel kapcsolatban, amelyekkel az Egyesült Államok a csendes-óceáni térségben szembesül, Harris kiemelte Észak-Korea provokatív viselkedését, és hadiipari fejlesztéseit, míg Kínával kapcsolatban azt mondta, veszélyt jelentenek a szabad hajózásra a világ egyik legforgalmasabb kereskedelmi útvonalának számító térségben.
Mindezek mellett az USA Csendes-óceáni Parancsnokságának első embere felhívta a figyelmet az Orosz Csendes-óceáni Flotta, valamint a Légi és Kozmikus Erők távolsági repülőerőinek megnövekedett aktivitására a térségben. Az admirális felhívta a figyelmet a Projekt 949A „Antej” Oscar II típusú nukleáris meghajtású tengeralattjárók modernizációjára, és az újgenerációs, többcélú Projekt 885 „Jaszeny” és 955 „Borej” tengeralattjárók építésére.
Forrás: lenta.ru